O‘zbekiston kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri Behzod Musayev “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida Germaniya bilan O‘zbekiston o‘rtasida migratsiya va mobillik sohasida har tomonlama hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitim imzolanganiga izoh berdi.
Germaniya bozorida tibbiyot va transport sohasi mehnat resurslariga muhtoj, shuning uchun O‘zbekistonda xohlovchilar uchun nemis tilini o‘qitish kurslari tashkil etiladi. Imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirgandan so‘ng, ular uyushgan holda Germaniyaga boradilar, dedi u.
“Bu shaffof, tashkillashtirilgan migratsiya jarayonini yo‘lga qo‘yish yo‘lidagi birinchi qadamdir. Bugun biz Germaniyaning Deutsche Bahn temir yo‘l kompaniyasi bilan avtobus va temir yo‘l haydovchilarini tayyorlash va Globogate bilan hamshiralarni tayyorlashni yo‘lga qo‘yyapmiz. Bu yilning o‘zida O‘zbekistondan 800 dan ortiq hamshiralar tashkiliy ravishda Germaniyaga yuborilmoqda, ulardan 400 nafari kelib bo‘lishdi, qolganlari til imtihonlarini topshirmoqda. Ularning ish haqi kamida 2200 yevroni tashkil qiladi”, — dedi vazir.
Uning ta’kidlashicha, o‘zbekistonlik mutaxassislarga Germaniyaning mashinasozlik, transport va tibbiyot sohalarida yuqori texnologiyalarni o‘qitish uchun ham imkoniyat yaratiladi.
“Ushbu kelishuvni tarixiy deb atasa bo‘ladi. Misol uchun, Hindiston va Germaniya o‘rtasida ushbu shartnoma 6 yil davomida tayyorlangan bo‘lsa, O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi strategik munosabatlarni ahamiyatga olgan holda, ushbu murakkab hujjat bir yil ichida tayyorlandi va imzolandi. Bugungi bitim 1−5 yillik muddatni emas, balki 10−20−30 yillik muddatni o‘z ichiga oladi”, — dedi Behzod Musayev.
Shartnomada, shuningdek, soddalashtirilgan viza tartib-qoidalari ko‘rib chiqilgan, Germaniyadan ko‘plab ish beruvchilar bilan bunday shartnomalarni imzolash rejalashtirilgan, dedi u.
2022-yil aprel oyida tashqi mehnat migratsiyasi agentligi Shveysariyaning “Globogate Concept AG” tashkiloti bilan hamkorlikda Germaniyaning tibbiyot muassasalariga o‘rta darajadagi tajribali hamshiralarni jalb qilish dasturi ishlab chiqilganini ma’lum qildi. 2024-yilning avgust oyi oxirida agentlik nemis tili bo‘yicha til kurslariga yozilish davom etayotgani haqida xabar berdi.
Mart oyida bandlik vazirligi rahbari va Germaniya Mangold Consulting kompaniyasi prezidenti o‘rtasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Germaniyadagi 1000 dan ortiq shifoxonalarda tibbiyot xodimlari yetishmasligi, metallurgiya, logistika va transportda ishchi kuchiga talab ham kuzatilayotgani haqida xabar berilgandi. O‘zbekiston bu bo‘shliqni to‘ldirishga tayyorligini bildirdi.

Министр занятости и сокращения бедности Узбекистана Бехзод Мусаев в интервью телеканалу «Узбекистан 24» прокомментировал подписание с Германией межправительственного соглашения о всестороннем партнёрстве в сфере миграции и мобильности.
Медицинская и транспортная сфера ФРГ нуждаются в трудовых ресурсах, поэтому в Узбекистане для желающих будут организованы курсы по обучению немецкому языку. После успешной сдачи экзаменов они в организованном порядке отправятся в Германию, сообщил он.
«Это первый шаг к налаживанию прозрачного, организованного миграционного процесса. Сегодня мы договорились с железнодорожной компанией Германии Deutsche Bahn о подготовке водителей автобусов и железных дорог, а совместно с Globogate — о подготовке медсестёр. В этом году свыше 800 медсестёр из Узбекистана в организованном порядке отправляются в Германию, 400 из них уже прибыли, остальные сдают языковые экзамены. Их зарплата на руки составляет минимум 2200 евро», — заявил министр.
Он отметил, что узбекистанским специалистам также создадут условия для обучения высоким технологиям в машиностроение, транспортной и медицинской сфере ФРГ.
«Это соглашение можно назвать историческим. Если Индия и Германия готовили это соглашение 6 лет, то с учётом стратегических отношений между Узбекистаном и Германией этот сложный документ был подготовлен и подписан в течение года. Сегодняшнее соглашение охватывает не 1−5-летний срок, а 10−20−30-летний срок», — сказал Бехзод Мусаев.
В рамках соглашения также будут рассмотрены упрощённые визовые процедуры, со многими работодателями из Германии планируется подписать такие соглашения, сообщил он.
В апреле 2022 года Агентство по внешней трудовой миграции сообщало, что в рамках сотрудничества со швейцарской организацией Globogate Recruiting была разработана программа по привлечению опытных медсестёр среднего звена в медучреждения Германии. В конце августа этого года агентство сообщало о продолжении набора на языковые курсы по немецкому языку.
На встрече главы Минзанятости и президента германской Mangold Consulting в марте сообщалось, что более 1000 больниц в Германии испытывают нехватку медицинских кадров, спрос на рабочую силу также наблюдается в металлургии, логистике и транспорте. Узбекистан заявлял, что готов восполнить этот пробел.