Londonning asosiy savdo ko‘chasi — Oksford-strit — piyodalar hududiga aylantiriladi. Britaniya poytaxti meri Sodiq Xon taqdim etgan reja allaqachon hukmron Leyboristlar partiyasi tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Meriya bayonotida aytilishicha, rejalashtirilgan o‘zgarishlar Oksford-strit va uning atrofidagi hududlarga tashrif buyuruvchi xaridorlar, aholi, ishchilar va sayyohlar uchun sharoitlarni “sezilarli darajada yaxshilaydi”, “poytaxtning bu qismiga avvalgi shon-shuhratini qaytaradi”.
Shahar meriyasi rejasiga ko‘ra, Oxford Circus chorrahasi va Marble Arch metro bekati o‘rtasidagi 1,1 km. lik maydon transportlar harakati uchun yopiladi, deya aniqlik kiritdi BBC. Loyiha qiymati 150 million funtga baholanmoqda.
Foto: 2017-yildagi reja. Mayor of London
“Oksford-strit bir vaqtlar Britaniya chakana savdosining gavhari bo‘lgan, ammo so‘nggi o‘n yil ichida u juda ko‘p zarar ko‘rganiga shubha yo‘q”, — dedi Sodiq Xon.
Uning so‘zlariga ko‘ra, u ko‘chaning “yana dunyoning yetakchi chakana savdo nuqtasiga aylanishini” xohlaydi va “hududni sezilarli darajada yashil, toza va hamma uchun xavfsizroq” qilishni maqsad qilgan.
Xonning so‘zlariga ko‘ra, Oksford-stritning piyodalar hududiga aylantirilishi iqtisodiy faollikning oshishiga va soliq tushumlarining o‘sishiga olib keladi, shuningdek, Londonning tungi iqtisodiyotiga turtki beradi.
Meriya ma’lumotlariga ko‘ra, Oksford-stritga har kuni 500 mingga yaqin odam tashrif buyuradi va bu poytaxt yalpi qo‘shilgan qiymatining qariyb 5 foizini ta’minlaydi.
Bu London rasmiylarining Oksford-stritni piyodalar hududiga aylantirish bo‘yicha birinchi urinishi emas. 2017-yilda e’lon qilingan reja o‘shanda Konservativ partiya nazorati ostida bo‘lgan Vestminster shahri kengashi tomonidan bloklangan.
Kengashning hozirgi rahbari Styuart Lavning aytishicha, ko‘chada piyodalar harakatlanishi “amaliy qiyinchiliklar” tug‘diradi, ammo u bu masala bo‘yicha mer bilan “konstruktiv ishlash” niyatida.

Главную торговую улицу Лондона — Оксфорд-стрит — превратят в пешеходную зону. План, представленный мэром британской столицы Садиком Ханом, уже поддержала правящая Лейбористская партия.
В заявлении мэрии говорится, что планируемые изменения позволят «значительно улучшить» условия для покупателей, жителей, работников и туристов, посещающих Оксфорд-стрит и прилегающую территорию, «вернув этой части столицы её былую славу».
Согласно плану мэрии, для движения транспорта будет закрыт участок протяжённостью 1,1 км между перекрёстком Oxford Circus и станции метро Marble Arch, уточняет BBC. Стоимость проекта оценивается в 150 млн фунтов.
Фото: План 2017 года. Mayor of London.
«Оксфорд-стрит когда-то была жемчужиной в короне британской розничной торговли, но нет сомнений, что за последнее десятилетие она серьёзно пострадала», — заявил Садик Хан.
Он отметил, что хочет, чтобы улица «снова стала ведущим местом розничной торговли в мире», и намерен сделать «этот район значительно более зелёным, чистым и безопасным для всех».
По мнению Хана, превращение Оксфорд-стрит в пешеходную зону приведёт к росту экономической активности и увеличению налоговых поступлений, а также придаст импульс ночной экономике Лондона.
По данным мэрии, ежедневно Оксфорд-стрит посещает около 500 тысяч человек, она обеспечивает около 5% валовой добавленной стоимости столицы.
Это не первая попытка властей Лондона сделать Оксфорд-стрит пешеходной. План, объявленный в 2017 году, был заблокирован Вестминстерским городским советом, который на тот момент контролировался Консервативной партией.
Нынешний глава совета Стюарт Лав заявил, что пешеходизация улица создаёт «практические проблемы», но он намерен «конструктивно работать» с мэром над этим вопросом.