Bizga kelgan ma’lumotga ko‘ra, kamida 4 kishi vafot etgan, ammo bu rasmiy manbalar tomonidan tasdiqlanmagandi.
18-sentabr kuni AOKAda o‘tkazilgan matbuot anjumanida esa Bosh prokuratura Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va o‘rmon xo‘jaligi sohasidagi qonunchilik ijrosi ustidan nazorat boshqarmasi boshlig‘i O‘ktam O‘tayev holat oqibatida 2 nafar shaxs vafot etganini bildirdi.
“Haqiqatan, kecha siz aytgan o‘sha noxush holat bo‘yicha, 2 nafar o‘lgani bo‘yicha, voqea joyiga viloyat prokurorining o‘zi chiqqan. Hozirda tergovoldi tekshiruv harakatlari olib borilmoqda”, — dedi u. Uning qo‘shimcha qilishicha, vafot etganlardan tashqari, jarohatlangan fuqarolar ham mavjud.
“O‘lim holati bo‘lgan. Ikki nafar shaxs o‘lgani to‘g‘risidagi holat bor. Yana tan jarohati olingan holatlar ham bor. Hozir tergovga qadar tekshiruv harakatlari o‘tkazilmoqda. Natijasi bo‘yicha sizlarga ma’lumot beriladi”, — dedi Bosh prokuratura xodimi.
Surxondaryo viloyati hokimligi xabariga ko‘ra, bugun soat 18:00 da Boysun tumani hokimligi binosida mazkur vaziyat bo‘yicha favqulodda vaziyatlar vaziri Abdulla Qo‘ldoshev hamda energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ishtirokida brifing bo‘lib o‘tadi (e’lon bir muddat o‘tib o‘chirib yuborildi).
Eslatib o‘tamiz, 1-sentabr kuni Surxondaryoning Boysun tumani Ko‘lqamish mahallasi hududida joylashgan “Mustaqillikning 25 yilligi” koniga qarashli 604-son quduqda burg‘ilash ishlarini olib borish vaqtida texnologik jarayonning buzilishi natijasida oltingugurt (vodorod sulfid) gazi chiqishi boshlangan edi.
2-sentabrga o‘tar kechasi FVV quduq yaqinidagi aholi evakuatsiya qilingani, vaziyat to‘liq nazoratga olingani, vahimaga o‘rin yo‘qligi haqida bayonot berdi. Shuningdek, prezident topshirig‘iga asosan voqea joyiga bir guruh mas’ullar, xususan, bosh vazir o‘rinbosari Ochilboy Ramatov yetib bordi.
Baxtsiz hodisani bartaraf etish ishlari ikki hafta davom etdi. 15-sentabr kuni soat 16:50 da sizib chiqish to‘xtatildi. Burg‘ilash ishlarini olib borayotgan Eriell kompaniyasining ma’lum qilishicha, quduq germetiklangan va so‘ndirilgan.
Hodisadan keyin yaqin atrofdagi Kofrun qishlog‘i aholisi evakuatsiya qilingan. Odamlar vodorod sulfidining kuchli hidi haqida xabar bergan va bosh og‘rig‘i va ko‘ngil aynishidan shikoyat qilgandi. Reaktiv samolyotni eslatuvchi chiqayotgan gaz ovozi bir necha kilometr uzoqlikda eshitilgan.
Eriell’ning ta’kidlashicha, “hodisa oqibatlarini bartaraf etish davomida aholi uchun hech qanday xavf bo‘lmagan”. “Atrofda joylashgan aholi punktlarida havo muhitini o‘lchash va monitoring qilish uchun maxsus postlar o‘rnatildi. Tahlillar shuni ko‘rsatdiki, atmosferada zararli moddalarning ruxsat etilgan maksimal konsentratsiyasidan oshib ketish holatlari kuzatilmayapti”, — deyiladi kompaniya xabarida.
Loyiha texnologiyasida ta’kidlanishicha, Boysun gazni qayta ishlash majmuasining o‘ziga xosligi qazib olingan xomashyo (gaz) tarkibidagi kislotali komponentlar — vodorod sulfidi (H2S, ulushi 5,5 foiz, metan ulushi 83,85 foiz) va karbonat angidrid (CO2, ulushi 8,3 foiz), kuchli korroziy aralashmalar, ma’lum sharoitlarda po‘lat quvurlari va ular bilan aloqada bo‘lgan asbob-uskunalarga jiddiy xavf tug‘diradigan, shikastlanishi va/yoki yo‘q qilinishi atrof-muhitning ifloslanishi, mahsulot yo‘qotilishi, moddiy zarar va boshqa salbiy oqibatlarga ega.
“Gazeta.uz” holat, hududdagi vaziyat, uning ehtimoliy yuzaga kelish sabablari, shuningdek, loyiha va uni amalga oshirishda ishtirok etgan kompaniyalar haqida batafsil yozgandi.

На газовом месторождении «25 лет Независимости» (М-25) в Байсунском районе Сурхандарьинской области днём 17 сентября произошла повторная утечка сероводорода. Об этом «Газете.uz» сообщили источники в районе.
По данным нескольких не связанных между собой источников, погибло четыре человека. Известно также о пострадавших.
Информацию об аварии на пресс-конференции в АИМК в среду подтвердил заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Жусипбек Казбеков.
«Мы тоже как члены правительственной комиссии прибыли на место 2 сентября (после начала утечки 1 сентября — ред.). Я сам лично был на месте. Наше управление по Сурхандарье и республиканский орган для проведения мониторинговых работ привезли мобильные лаборатории, технику Eco Lab, я сам участвовал в измерении [уровня газа], образцы брались с разных точек. Мы ведём измерения, расчёты, которые после завершения будут представлены в установленном порядке», — заявил он.
По его словам, измерения велись с 1 по 15 сентября совместно с сотрудниками Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья. Информация предоставлялась в республиканский штаб.
Сотрудники Минэкологии снова выехали на место после повторной аварии на месторождении 17 сентября.
Замминистра заявил, что на данный момент информация об утечке сероводорода не подтверждается, превышения нормативов вредных газов в воздухе не наблюдается. «Там было другое происшествие, связанное с техническим производством… Мы измеряем семь разных видов газа, но не было случаев превышения нормативов», — сказал он.
Начальник управления Генеральной прокуратуры Уктам Утаев подтвердил гибель двух людей и наличие пострадавших. Он сообщил, что на место выехали прокурор области, сотрудники районной прокуратуры. Проводится доследственная проверка.
«По её итогам обязательно будет предоставлена информация СМИ. Так как это техногенный случай, решение будет приниматься на основании заключения специалистов», — заявил он.
Представитель Генпрокуратуры также сообщил об эвакуации жителей ряда посёлков рядом с газовым месторождением.
«Они были размещены в соответствующих местах. Мы видели в СМИ и социальных сетях, что в некоторых случаях поднимались вопросы, интересовались ли их положением местные органы, выплачены ли компенсации. Всё это взято под контроль государства. В установленном порядке будет принято законное решение, здесь не нужно сомневаться», — заявил он.
Хокимият Сурхандарьинской области анонсировал брифинг в Байсунском районе вечером 18 сентября. На нём ожидается выступление министра по чрезвычайными ситуациям Абдуллы Кулдашева и министра энергетики Журабека Мирзамахмудова.
Об утечке
Утечка произошла 1 сентября в 15:17 во время буровых работ на 604-й скважине месторождения «из-за нарушения технологического процесса», сообщало МЧС Узбекистана. По поручению президента 2 сентября на место прибыли заместитель премьер-министра Ачилбай Раматов, министры по чрезвычайным ситуациям, энергетики и здравоохранения, хоким области и глава компании «Узбекнефтегаз». Был создан специальный штаб.
Работы по ликвидации аварии продолжались две недели. 15 сентября в 16.50 утечка была остановлена. «Скважина загерметизирована и заглушена», — сообщала компания Eriell, которая выполняет буровые работы.
После аварии жители ближайшего посёлка Кафрун были эвакуированы. Люди сообщали о сильном запахе сероводорода, жаловались на головную боль и тошноту. Звук вырывающегося газа, напоминающий звук реактивного самолёта, был слышен за несколько километров.
При этом в Eriell подчёркивали, что «на протяжении всего процесса ликвидации последствий угрозы для населения не существовало». «В окружающих населённых пунктах были установлены посты для замера и мониторинга состояния воздушной среды. Анализ показал, что превышение предельно допустимой концентрации вредных веществ в атмосфере не наблюдается», — заявляли в компании.
О месторождении известно, что оно характеризуется очень сложными горно-геологическими условиями, его запасы являются трудноизвлекаемыми, газ высокосернистый. В газе имеется значительное содержание так называемых кислых компонентов — сероводорода (H2S) и диоксида углерода (CO2), сильных коррозионно-активных примесей, при определённых условиях представляющих серьёзную угрозу для контактирующих с ними стальных трубопроводов и оборудования, повреждение или разрушение которых могут сопровождаться загрязнением окружающей среды и другими отрицательными последствиями.
«Газета.uz» подробно писала о происшествии, ситуации в районе ЧП, его возможных причинах, а также о проекте и компаниях, занимающихся его реализацией.