Shavkat Mirziyoyev 18-sentabrdagi farmoni bilan tadbirkorlar uchun ayrim soliq imtiyozlarini bekor qildi.
Spot xabariga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan yil davomida berilgan yangi soliq imtiyozlari keyingi yil boshidan kuchga kiradi. Bugungi kunda soliq to‘lovchilar soliqlar bo‘yicha imtiyozlardan tegishli huquqiy asoslar yuzaga kelgan paytdan e’tiboran ularning butun amal qilish davri mobaynida foydalanish huquqiga ega.
Bundan tashqari, 2019-yilda eksportchilar va reeksportchilar uchun joriy qilingan foyda solig‘i va aylanmadan olinadigan soliq bo‘yicha imtiyozlar bekor qilinmoqda. Hozir, jumladan, komissioner (advokat) orqali qayta ishlangan mahsulotlarni eksport va reeksport qilishda eksportga tovarlarni (ishlar, xizmatlar) sotish hajmiga tegishli foyda bo‘yicha foyda solig‘i solinadigan baza, shuningdek, eksport uchun tovarlarni sotish hajmi bo‘yicha yagona soliq to‘lovi kamaytirilmoqda.
Hyatt International va uning strukturasi uchun foyda solig‘i imtiyozlari tugatiladi. Ular 2020-yilda Hyatt Regency Tashkent mehmonxonasi qurilishi uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan olingan kreditni to‘lash chog‘ida berilgan, deb yozadi nashr. Eslatib o‘tamiz, 205 million dollarga qurilgan mehmonxonani 2022-yilda Abu Dhabi Uzbek Investment kompaniyasi 87 million dollarga sotib olgan.
Qarorda davlat qarzi hisobidan amalga oshiriladigan, QQS bo‘yicha imtiyozlar qo‘llanadigan infratuzilma loyihalari turlariga aniqlik kiritilmoqda. Gap xalqaro moliya institutlari va xorijiy davlat moliya tashkilotlaridan jalb qilingan va jalb qilinadigan davlat tashqi varzi hisobidan to‘liq yoki qisman amalga oshirilayotgan loyihalar haqida bormoqda.
Bugungi kunga qadar qonun hujjatlarida yuqorida ko‘rsatilgan imtiyozlar qo‘llanadigan infratuzilma loyihalarining aniq ro‘yxati belgilanmagan. U quyidagi sohalardagi loyihalar uchun amal qiladi:
- elektr, gaz va issiqlik ta’minoti;
- suv ta’minoti va kanalizatsiya, suv xo‘jaligi;
- yo‘l-transport infratuzilmasi;
- aloqa va telekommunikatsiyalar;
- agrologistika;
- sanitariya tozalash va qattiq chiqindilarni boshqarish.
Bundan tashqari, 2029-yilning 1-yanvariga qadar kripto-aktivlar aylanmasi bilan bog‘liq operatsiyalar soliqqa tortilmaydi. Ushbu muddatga qadar ulardan olingan daromadlar ham soliq solinadigan bazaga kiritilmaydi.
Tuzatishlar tegishli qonun qabul qilingandan keyin Soliq kodeksiga o‘zgartirishlar kiritilgandan so‘ng kuchga kiradi.
Eslatib o‘tamiz, xuddi shu farmon bilan 2025-yildan boshlab jamoat transporti va shaharlararo poyezdlarda tashish uchun QQS bo‘yicha imtiyozlar (12 foiz) va boshqa imtiyozlar bekor qilinmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев указом от 18 сентября отменил некоторые налоговые льготы для предпринимателей.
Как сообщает Spot, с 1 января 2025 года новые льготы по налогам будут вступать в силу с началом следующего года. В данный момент налогоплательщики имеют право использовать льготы с момента возникновения правовых оснований (их введения) в течение всего периода их действия.
Кроме того, отменяются введённые в 2019 году льготы по налогу на прибыль и налогу с оборота для экспортёров и реэкспортеров. Сейчас они при экспорте и реэкспорте продуктов переработки, в том числе через комиссионера (поверенного), уменьшают налогооблагаемую базу по налогу на прибыль в части прибыли, приходящейся на объем реализации товаров (работ, услуг) на экспорт, а также единому налоговому платежу в части объёма реализации товаров на экспорт.
Прекращаются льготы по налогу на прибыль для компании Hyatt International и её структур. Они предоставлялись в 2020 году на время погашения кредита, взятого у Фонда реконструкции и развития на строительство гостиницы Hyatt Regency Tashkent, пишет издание. Напомним. гостиницу, построенную за 205 млн долларов, в 2022 году купила компания Abu Dhabi Uzbek Investment, заплатив 87 млн долларов.
Указом уточняются виды инфраструктурных проектов, реализуемых за счёт госдолга, на которые распространяются льготы по НДС. Речь идёт о проектах, реализуемых полностью или частично на привлекаемые за счёт государственного внешнего долга средства международных и зарубежных государственных финансовых организаций.
На сегодняшний день законодательством не предусмотрен конкретный перечень инфраструктурных проектов, на которых распространяется вышеуказанная льгота. Она будут действовать для проектов в сферах:
- электро-, газо- и теплоснабжения;
- водоснабжения и канализации, водного хозяйства;
- дорожно-транспортной инфраструктуры;
- связи и телекоммуникаций;
- агрологистики;
- санитарной очистки и управления твёрдыми бытовыми отходами.
Более того, до 1 января 2029 года операции, связанные с оборотом крипто-активов, не будут считаться объектами налогообложения. До этого периода доходы от них также не будут включаться в налогооблагаемую базу.
Поправки вступят в силу после того, как внесут изменения в Налоговый кодекс после принятия соответствующего закона.
Напомним, этим же указом с 2025 года отменяются льготы по НДС (12%) для перевозок на общественном транспорте и пригородных поездах и другие льготы.