Qirg‘iziston Jogorku Keneshining bir guruh deputatlari huquq-tartibot idoralari xodimlari ishini obro‘sizlantiradigan surat va videolarni internetda e’lon qilganlik uchun ma’muriy javobgarlik joriy etishni taklif qildi. Parlament saytida Qoidabuzarliklar to‘g‘risidagi kodeksga (QTK) o‘zgartirishlar kiritishga doir qonun loyihasi e’lon qilindi.
Qonun loyihasi mualliflari, xususan, QTKning huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimining qonuniy talabiga bo‘ysunmaslik to‘g‘risidagi 128-moddasiga o‘zgartirish kiritishni taklif qilmoqda. Huquq-tartibot idoralari xodimlarining ishini “obro‘sizlantirish maqsadida” surat va videoga olish hamda ularni internetda tarqatish to‘g‘risidagi bandni kiritish rejalashtirilmoqda.
“Ushbu xatti-harakatlar nafaqat huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining sha’ni va qadr-qimmatini obro‘sizlantiradi, balki butun davlat imijiga jiddiy zarar yetkazadi”, — deyiladi hujjat ma’lumotnomasida.
Agar o‘zgartirishlar qabul qilinsa, ushbu huquqbuzarliklar uchun fuqarolar 50 hisoblangan ko‘rsatkich — 5000 so‘m (60 dollar) miqdorida jarimaga tortiladi yoki 5 dan 7 sutkagacha qamoqda saqlanadi.
Tuzatishlar tashabbuskori bo‘lgan deputatlar orasida Qirg‘iziston IIV vaziri sobiq o‘rinbosari Suyun Omurzokov ham bor, deya aniqlik kiritdi Kloop.kg.
• O‘zbekistonda ham huquq-tartibot idoralari xodimlarini “obro‘sizlantirish maqsadida” faoliyati haqidagi fotosuratlar va videolavhalarni e’lon qilganlik uchun jazo joriy etish taklif etilgandi. Avgust oyida Senat qonun loyihasini rad etdi va uni qayta ko‘rib chiqish uchun qaytardi.

Группа депутатов Жогорку Кенеша Кыргызстана предложила ввести административную ответственность за публикацию в интернете фото и видео, дискредитирующих работу правоохранителей. Проект закона о поправках в Кодекс о правонарушениях (КоП) опубликован на сайте парламента.
Авторы законопроекта, в частности, предлагают изложить в новой редакции статью 128 КоП о неповиновении законному требованию сотрудника правоохранительного органа. В неё планируется включить пункт о съёмке фото и видео с последующим их распространением в интернете «в целях дискредитации» работы правоохранителей.
«Указанные действия порочат честь и достоинство не только сотрудников правоохранительных органов, но и в целом наносят существенный урон имиджу всего государства», — говорится в справке-обосновании к документу.
В случае принятия поправок, гражданам за эти правонарушения грозит штраф в 50 расчётных показателей — 5000 тысяч сомов (60 долларов) или арест от 5 до 7 суток.
В числе депутатов, инициировавших поправки, бывший заместитель министра МВД Кыргызстана Суйун Омурзаков, уточняет Kloop.kg.
- Наказание за публикацию фото и видео о работе правоохранителей «с целью их дискредитации и оскорбления» предлагалось ввести и в Узбекистане. В августе Сенат отклонил закон и вернул его на доработку.