AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bilan davom etayotgan Rivojlanish maqsadlari bo‘yicha grant shartnomasi (DOAG) doirasida qo‘shimcha moliyalashtirish uchun 6,1 million dollar ajratdi. Shu tariqa DOAG’ga jami investitsiya 47 million dollardan oshdi, deb xabar qildi AQShning Toshkentdagi elchixonasi.
Yangi mablag‘ boshlang‘ich maktab o‘quvchilarining asosiy ko‘nikmalarini rivojlantirishga yordam beradigan dasturlarni kuchaytiradi va 8−11-sinf o‘quvchilarini ishga joylashish va kelajak iqtisodiyotida ishtirok etish uchun zaruriy tadbirkorlik va iqtisodiy ko‘nikmalar bilan ta’minlaydi, deyiladi xabarda.
Besh yillik DOAG shartnomasi 2019-yilda imzolangan. USAID’ning O‘zbekiston ta’lim sohasiga kiritgan sarmoyalari boshlang‘ich sinflarda o‘qish va matematika ko‘nikmalarini oshirish, ingliz tilida erkin muloqot qilishni yaxshilash, axborot va kommunikatsiya texnologiyalari ko‘nikmalarini rivojlantirish va ishga joylashish ko‘nikmalarini shakllantirishga qaratilgan.
“Ta'limga sarmoya kiritish — bu har kim uchun porloq kelajakka sarmoya kiritishdir, — dedi USAID’ning O‘zbekistondagi missiyasi direktori Devid Hofman. — Sifatli ta’lim berish orqali biz nafaqat bolalarni zarur ko‘nikmalar va bilimlar bilan ta’minlaymiz, balki yanada farovon, teng va barqaror jamiyatga yo‘l ochamiz. Ta’limga sarflangan har bir dollar — bu barchamiz uchun yaxshiroq kelajakni qurishga qaratilgan qadamdir”.

Агентство США по международному развитию (USAID) выделило 6,1 млн долларов нового финансирования в рамках действующего Соглашения о гранте по целевому развитию (DOAG) с Министерством дошкольного и школьного образования. Таким образом, общая сумма инвестиций в DOAG превысила 47 млн долларов, сообщило посольство США в Ташкенте.
Новое финансирование укрепит действующие программы, поддерживающие улучшение базовых навыков для учащихся начальных классов через инклюзивное образование и подготовку молодёжи в 8−11-х классах с необходимыми предпринимательскими и экономическими навыками, необходимыми для получения работы и участия в экономике будущего, говорится в сообщении.
Соглашение DOAG, рассчитанное на пять лет, было подписано в 2019 году. Инвестиции USAID в сферу образования Узбекистана сосредоточены на улучшении навыков чтения и математики в начальных классах, повышении уровня владения английским языком, развитии навыков в области информационных и коммуникационных технологий и формировании навыков, необходимых для трудоустройства.
«Инвестиции в образование — это инвестиции в светлое будущее для всех. Предоставляя качественное образование, мы не только даём людям навыки и знания, необходимые им, но и прокладываем путь к более процветающему, справедливому и стабильному обществу», — сказал директор миссии USAID в Узбекистане Дэвид Хоффман.