O‘zbekistonda eskrou hisobi yordamida uy-joy sotishning yangi tizimi joriy etiladi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev 23-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qildi, deb xabar berdi uning matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Qayd etilishicha, uy-joy qurib berishni va’da qilgan quruvchi va bunga pul tikkan aholi o‘rtasida nizolar ko‘paymoqda. Bunday noinsof quruvchilarga aldanib, odamlar ham uysiz, ham pulsiz qolmoqda, dedi prezident.
Shu bois, uning topshirig‘iga ko‘ra, qurilish vaziri boshchiligidagi ishchi guruh xorijiy tajribani o‘rgangan. Endilikda uy-joy sotib olish bo‘yicha kafolatli eskrou tizimi joriy qilinadi.
Xususan, developerlar o‘zlari qurayotgan uylar sotuvini tashkil qilish bo‘yicha banklar bilan shartnoma tuzadi, bu uylarni olmoqchi bo‘lgan odamlar pulini quruvchiga emas, to‘g‘ridan-to‘g‘ri bankka topshiradi.
Banklar esa yig‘ilgan pulni quruvchiga resurs sifatida beradi. Shunda banklar quruvchi va xaridor o‘rtasida ko‘prik bo‘lib, uy-joyni o‘z vaqtida va sifatli qurib, egasiga topshirishga kafil bo‘ladi, deyiladi xabarda.
Yangi tizim Samarqand shahri, Yangihayot va Sergeli tumanlarida bir yil davomida tajribadan o‘tkazilishi belgilandi.
RBK ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiyadagi qurilish kompaniyalari 2019-yil boshida umumiy qurilishdan eskrou hisoblari yordamida loyihalarni moliyalashtirishga o‘tgan. Yangilik aldangan yangi qarz beruvchilar paydo bo‘lishining oldini olish uchun fuqarolar investitsiyalarining xavfsizligi va ishonchliligini ta’minlashga qaratilgan.
Rossiya qonunchiligida eskrov hisobi — bu ma’lum holatlar bajarilgunga qadar pul saqlanadigan maxsus bank hisobi. Kvartiraning xaridori eskrou hisobiga pul qo‘yadi va sotuvchi (quruvchi) shartnomada oldindan ko‘rsatilgan shartlarni bajarganida uni qaytarib olishi mumkin. Bunday hisoblarni ochish xizmatlari eskrou agentlari deb ataladigan banklar tomonidan taqdim etiladi — ular mustaqil vositachilar sifatida ishlaydi va shartnoma shartlariga rioya etilishini nazorat qiladi.
Turar-joy binolarini qurishda ishlab chiqaruvchilar loyihalarini banklar moliyalashtiradi. Eskrou hisoblari loyihaga kredit berayotgan bankda ochiladi. Shu sababli eskrou resurslari ishlab chiqaruvchilarga kreditlar uchun arzon moliyalashtirish manbai bo‘lib, qurilish bosqichida kvartiralarning muvaffaqiyatli sotilishi ishlab chiqaruvchiga kredit bo‘yicha foizlarni kamaytirish imkonini beradi, deb yozadi nashr.

В Узбекистане будет внедрена новая система продажи жилья с использованием счетов эскроу. Об этом на совещании 23 сентября сообщил президент Шавкат Мирзиёев, передаёт его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Отмечалось, что между застройщиком, обещавшим построить жилье, и жителями, вложившими в это деньги, растёт число спорных ситуацией. Люди, обманутые нечестными строителями, остаются без крова и денег.
Поэтому по поручению президента рабочая группа под руководством министра строительства изучила зарубежный опыт. Теперь будет введена система «гарантированного эскроу» при покупке жилья.
В частности, застройщики будут заключать с банками договор об организации продажи строящихся ими домов, и деньги покупателей этих квартир будут передаваться непосредственно банку, а не застройщику.
Банки собранные деньги отдают застройщику в качестве ресурса. Тогда они выступят связующим звеном между застройщиком и покупателем, гарантируя своевременное и качественное строительство жилья и сдачу его собственнику, говорится в сообщении.
Новую систему апробируют в течение года в Самарканде, а также Янгихаётском и Сергелийском районах Ташкента.
По данным РБК, строительные компании в России летом 2019 года перешли от долевого строительства к проектному финансированию с использованием счетов эскроу. Нововведение направлено на обеспечение безопасности и надёжности вложений средств граждан, чтобы избежать появления новых обманутых дольщиков.
В российском законодательстве счёт эскроу — это специальный счёт в банке, на котором деньги хранятся до выполнения определённых обстоятельств. Покупатель квартиры кладёт деньги на эскроу-счёт, а продавец (застройщик) может их забрать, когда выполнит условия, заранее прописанные в договоре. Услуги по открытию таких счетов оказывают банки, которые называют эскроу-агентами — они выполняют роль независимых посредников и следят за выполнением условий договора.
Застройщикам проектное финансирование на строительство жилых домов выдают банки. Счета эскроу открываются в том же банке, который кредитует проект. Поэтому средства на эскроу являются источником дешёвого фондирования по кредитам девелоперам, а успешные продажи квартир на этапе строительства позволят девелоперу снизить процент по кредиту, пишет издание.