Shaxmat bo‘yicha 14-jahon chempioni, Budapeshtdagi shaxmat olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi murabbiyi bo‘lgan rossiyalik grossmeyster Vladimir Kramnik ChessBase India nashriga bergan intervyusida turnirdagi yakuniy natijadan mamnun ekanini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston shaxmatchilari Olimpiadada reyting bo‘yicha AQSh (o‘rtacha reyting — 2757), Hindiston (2753) va Xitoydan (2724) keyin to‘rtinchi (2690) bo‘lgan, biroq “yaxshi kurashgan, deyarli ikkinchi o‘rinni egallagan”.
“Ba'zi o‘yinlar boshqacha yakunlanishi mumkin edi,shunda ikkinchi o‘rinni egallagan bo‘lardik. Lekin, to‘g‘risini aytsam, uchinchi o‘rin ham — yosh jamoa uchun muvaffaqiyat. Hozircha Hindiston bilan o‘zimizni taqqoslay olmaymiz, lekin yigitlar yaxshi kurashdi. Yosh shaxmatchilarga xos bo‘lgan keraksiz xatolar bo‘ldi, ammo bu baribir yaxshi tajriba bo‘ldi”, — dedi u.
Vladimir Kramnik bir yil avval O‘zbekiston shaxmat federatsiyasi bilan hamkorlikni boshlaganini va shaxmatchilar bilan bir necha onlayn va oflayn sessiyalar o‘tkazganini aytdi.
“Biz qiyin o‘yinlarni o‘tkazdik, kuchli jamoalarga qarshi o‘ynadik. Ba’zida uchta shaxmatchi bilan mashg‘ulot o‘tkazishga to‘g‘ri keldi — ertalab, kechqurun va tunda. Oxirgi uch kechada men 3−4 soat uxladim. O‘ylaymanki, bugun tunda yaxshi uxlay olaman”, — dedi u.
Sobiq jahon chempioni jahon reytingining kuchli 10 taligidan joy olgan Nodirbek Abdusattorov va boshqa yosh shaxmatchilarning saviyasiga ham baho berdi.
“Nodirbekning (yosh avlodning boshqa vakillari Dommaraju Gukesh, Arjun Erigaysi, Rameshbabu Pragnanandha bilan — tahr.) umumiy jihati shundaki, ular top shaxmatchilar va juda-juda uzoq vaqt davomida eng yuqori darajada qoladi. Ular rostdan ham shu yerda bo‘lishi kerak. Nodirbek bilan muhokama, tahlil qilganimizda, u bilan bir tilda gaplashamiz! Albatta, men ortiq top shaxmatchi emasman, lekin tushuncham hali ham yaxshi bo‘lishi mumkin!”, — dedi u.
Rossiyalik grossmeysterning fikricha, yaqin yillarda dunyoning eng yaxshi 10 nafar shaxmatchisi ro‘yxati nafaqat reytingda, balki kuch jihatidan ham o‘zgaradi va ular keyingi 10−20 yil davomida ham shu darajada qoladi.
“Men Nodirbekka qoyil qoldim, albatta, sizning hindistonlik yigitlaringiz kabi emas. U juda, juda yaxshi. Nodirbek allaqachon top o‘yinchi”, — ta’kidladi u.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston shaxmat olimpiadasida 189 davlat orasida uchinchi o‘rinni egalladi. Shaxmatchi Shamsiddin Vohidov oltin, Nodirbek Abdusattorov kumush medal bilan taqdirlandi. Ayollar terma jamoasi 169 mamlakat ichida 12-o‘rinni egalladi, Nodira Nodirjonova esa o‘z reytingida ikkinchi eng yaxshi natijani qayd etdi.

14-й чемпион мира по шахматам, российский гроссмейстер Владимир Крамник, который на шахматной олимпиаде в Будапеште был капитаном сборной Узбекистана, в интервью для ChessBase India рассказал, что доволен итоговым результатом турнира.
По его словам, шахматисты Узбекистана были четвёртыми по рейтингу на Олимпиаде (средний рейтинг — 2690) после США (2757), Индии (2753) и Китая (2724), но «сражались хорошо, что чуть не заняли второе место».
«Некоторые матчи могли завершиться по-другому и тогда мы бы заняли второе место. Но, честно говоря, третье место — тоже успех для молодой команды. Мы пока не можем сравнивать себя с Индией, но ребята сражались хорошо. Были ненужные ошибки, которые типичны для молодых шахматистов, но это всё равно был хороший опыт», — сказал он.
Владимир Крамник рассказал, что начал работу с Федерацией шахмат Узбекистана год назад и провёл несколько онлайн и офлайн сессий с шахматистами.
«У нас были сложные матчи, играли с сильными командами. Иногда приходилось проводить подготовку с тремя шахматистами — утром, вечером и ночью. Последние три ночи я спал 3−4 часа. Думаю, что сегодня я хорошо высплюсь», — заявил он.
Экс-чемпион мира также оценил уровень Нодирбека Абдусатторов и других молодых шахматистов, которые входят в топ-10 мирового рейтинга.
«Что общего у Нодирбека (с другими представителями молодого поколения Доммараджу Гукешом, Арджуном Эригайси, Рамешбабу Прагнанандхой — ред.), так это то, что они топ-шахматисты, и собираются оставаться на высочайшем уровне очень-очень долго. Они действительно должны быть там. Когда мы с Нодирбеком дискутируем и анализируем, то говорим на одном языке! Конечно, я больше не топ-шахматист, но моё понимание все ещё может быть хорошим!», — сказал он.
Российский гроссмейстер считает, что в ближайшие годы список 10 лучших шахматистов мира изменится не только в рейтинге, но и по силе, и они останутся на таком уровне следующие 10−20 лет.
«Я впечатлён Нодирбеком, конечно, не так сильно, как вашими ребятами из Индии. Он очень и очень хорош. Нодирбек — уже топ-игрок», — отметил он.
Напомним, Узбекистан занял третье место на шахматной олимпиаде среди 189 стран. Шахматист Шамсиддин Вохидов удостоился золотой медали, Нодирбек Абдусатторов получил «серебро». Женская сборная заняла 12-е место среди 169 стран, а Нодира Надиржанова показала второй лучший результат на своей доске.