Prezidentning 24-sentabrdagi qarori bilan Toshkent shahrida atmosfera havosi sifatini yaxshilashga qaratilgan kechiktirib bo‘lmas chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Dastur quyidagi tadbirlarni o‘z ichiga oladi:
- Toshkent shahri hamda har bir tumanining ekologik master-rejasini ishlab chiqish;
- “Shahar — piyodalar uchun” shiori asosida jamoat transportiga har tomonlama ustunlik berilishini ta’minlash;
- Toshkent shahrining diqqatga sazovor ko‘chalarida avtotransport vositalaridan holi hududlarni tashkil etish;
- mikroiqlim mo‘’tadilligini ta’minlash, atmosfera havosi sifatiga ijobiy ta’sir etish maqsadida sun’iy suv havzalarini barpo etish;
- sanoat korxonalarida zamonaviy chang-gaz tozalash uskunalarini o‘rnatish va eskilarini almashtirish ishlarini tashkil etish;
Havoni monitoring qilishning zamonaviy tizimini tashkil etish
Dastur doirasida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligining boshqarmalarini kelasi yilning kuzida havo sifati darajasini aniqlash uchun 30 ta gazoanalizatorlar bilan jihozlash rejalashtirilmoqda.
2025−2026-yillarda poytaxt uchun 25 ta fon monitoringi bo‘yicha avtomatlashtirilgan stansiya xarid qilinadi, ular to‘liq shahar hududini qamrab oladi.
Kelasi yozda Toshkent shahrida havo sifati va ob-havo haqidagi ma’lumotlarni tezkor aks ettirish uchun 20 ta joyga monitor va displeylar o‘rnatish reja qilinmoqda.
Kelgusi ikki yilda Toshkent shahri va viloyatining atrof muhitga ta’sir ko‘rsatishning I toifasiga mansub bo‘lgan korxonalarning sanitariya muhofaza zonalarida atmosfera havosi sifatini monitoring qilish uchun avtomatlashtirilgan stansiyalar o‘rnatiladi.
Toshkent viloyati va Toshkent shahrida atrof muhitga ta’sir ko‘rsatishning 1 va P toifasiga mansub bo‘lgan sanoat korxonalari atrofida “yashil belbog‘”lar barpo etiladi. Xususan, viloyatdagi 173 ta sanoat korxonasi hududi va tutash hududlarida 1,3 mln tup, poytaxtda esa 30 ta korxona atrofida 300 ming tup daraxt ko‘chati ekish belgilangan.
Noqulay meteorologik sharoit bo‘yicha tezkor gidrometeorologik axborot, (shtorm) ogohlantirish berilganda yirik korxona va tashkilotlarda ishlab chiqarish quvvatlarini 15−60 foizgacha vaqtincha pasaytirish yo‘lga qo‘yiladi (maxsus huquqiy rejimga ega va strategik obyektlar bundan mustasno).
Ko‘mir bilan ishlaydigan issiqxonalarda samaradorligi kamida 99,5 foiz bo‘lgan sertifikatlangan chang-gaz tozalash uskunalari o‘rnatiladi.
Avtotransport vositalarining havoga ta’sirini kamaytirish
2025−2027-yillarda Yevro-4 standartidan past ekologik toifadagi motor yoqilg‘isidan foydalanish va sotishni bosqichma-bosqich cheklash rejalashtirilmoqda. Bunga erishish uchun Buxoro va Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodlarida chuqur modernizatsiya ishlari olib borilib, Yevro-2 va Yevro-3 standartidagi yoqilg‘ilarni olib kirish taqiqlanadi. Faqat 2028-yildan boshlab past standartlardagi yoqilg‘idan (AI-80 benzini) foydalanishni taqiqlash rejalashtirilmoqda. Avvalroq AI-80 benzinini 2025-yildan boshlab ishlab chiqarishni taqiqlash rejalari haqida xabar berilgandi.
Toshkent shahridagi jamoat transporti 2025−2027-yillarda bosqichma-bosqich faqat elektr energiyasi va gaz yoqilg‘isiga o‘tkaziladi.
Jamoat transportining ustuvorligini ta’minlash 2025-yilga mo‘ljallanmoqda. Shu maqsadda, markaziy shaharlarda transport va piyodalar oqimlarining kesishish nuqtalari sonini kamaytirish, alohida avtobus yo‘llarini tashkil etish orqali tezkor avtobus yo‘nalishlari (VET) tizimini joriy etish, chorrahalarda avtobuslarning ustuvor harakatini ta’minlash maqsadida yo‘llarni rekonstruksiya qilish, yo‘lovchilar va yo‘nalishli taksilarning xavfsiz va to‘siqsiz harakatlanishini hisobga olgan holda bekatlarni rekonstruksiya qilish belgilangan.
Havo sifatini yaxshilash
Aholi zich joylashgan ijtimoiy-madaniy ahamiyatga ega obyektlarda mikroiqlim sharoitlarini yaxshilash, mo‘’tadil mikroiqlim, sifatli atmosfera havosini ta’minlash maqsadida sun’iy suv havzalari va ko‘llar tashkil etiladi. Buning uchun tadbirkorlik subyektlari va xususiy biznes vakillari jalb etish ko‘zda tutilgan.
2024−2026-yillarda Toshkent viloyatida “yashil belbog‘” yaratish uchun 441 gektar yer maydoni ajratilishi rejalashtirilmoqda.
Daraxt va butalarga ishlov berish bo‘yicha Obodonlashtirish boshqarmasi xodimlari malakasini oshiradi.
O‘z tashabbusiga ko‘ra daraxt va butalar ekish ishlarini amalga oshirgan yuridik va jismoniy shaxslarni rag‘batlantirish maqsadida mol-mulk solig‘i bo‘yicha imtiyozlar berish ko‘zda tutilmoqda.
Xuddi shu qarorga muvofiq, 2030-yildan Toshkent shahar va unga tutash Toshkent viloyatining hududlarida joylashgan isitish va elektr energiya ishlab chiqarish korxonalariga yoqilg‘i sifatida mazutdan foydalanish taqiqlanishi xabar qilingandi.
Bundan tashqari, 2025-yil kuz-qish mavsumidan boshlab issiqlik va elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi korxonalar tomonidan mazutdan zaxira yoqilg‘i sifatida foydalanishga faqat Vazirlar Mahkamasining har yili ob-havo va texnologik sharoitlardan kelib chiqqan holda qabul qilinadigan qarori asosida ruxsat etiladi.
Toshkent shahri atrofidagi 1200 dan ortiq issiqxonada foydalanilayotgan ko‘mir yoqilg‘isining atrof-muhitga salbiy ta’sirini kamaytirish maqsadida changni yig‘ish va gazni tozalash uskunalari o‘rnatiladi. Issiqxona xo‘jaliklariga bunday uskunani o‘rnatish uchun subsidiyalar ajratiladi.
Eslatib o‘tamiz, Ekologiya vazirligi joriy yilning yanvar oyida Toshkent shahri va respublikaning boshqa hududlarida havo sifatini yaxshilash bo‘yicha kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilishini ma’lum qilgandi.

Постановлением президента Узбекистана от 24 сентября утверждена Программа неотложных мер, направленных на улучшение качества атмосферного воздуха в Ташкенте.
Программа предусматривает следующие мероприятия:
- разработка экологических мастер-планов Ташкента и каждого его района;
- обеспечение всестороннего приоритета общественному транспорту под лозунгом «Город для пешеходов»;
- создание на улицах с достопримечательностями зон, свободных от автотранспортных средств;
- создание искусственных водоёмов в целях обеспечения умеренного микроклимата и положительного воздействия на качество воздуха;
- установка современного пылеулавливающего и газоочистного оборудования и замена устаревшего на промышленных предприятиях.
Современная система мониторинга качества воздуха
Программой намечено осенью следуюшего года оборудование подразделений Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата 30 газоанализаторами для определения уровня качества воздуха.
Для столицы в 2025—2026 годах будет приобретено 25 новых автоматизированных станций фонового мониторинга, что позволит охватить всю территорию города.
Следующим летом в 20 местах в Ташкенте намечено установить мониторы и табло для оперативного отображения информации о качестве воздуха и погоде.
В течение следующих двух лет будут закуплены станции мониторинга воздуха в охранных зонах промышленных предприятий Ташкента и столичной области I категории влияния на окружающую среду. Эти же предприятия будут оборудованы пылеулавливающими и газоочистными установками.
Вокруг 173 промышленных предприятий I и II категорий в Ташкентской области и 30 предприятий в столице будут созданы «зелёные пояса» с высадкой 1,3 миллиона и 300 тысяч саженцев деревьев соответственно.
При объявлении штормовых предупреждений в связи с неблагоприятными погодными условиями на крупных предприятиях и организациях будет вводиться временное сокращение производственной мощности (кроме предприятий с особым режимом и стратегических объектов) — от 15% до 60%.
Теплицы, обогреваемые углём, в течение следующего года должны быть оснащены пылегазоулавливающим оборудованием с уровнем очистки в 99,5%.
Сокращение влияния автотранспорта на воздух
В 2025—2027 годах планируется реализовать меры по поэтапному отказу от продажи моторного топлива экологического стандарта ниже «Евро-4». Для этого на Бухарском и Ферганском нефтеперерабатывающих заводах будет проведена глубокая модернизация и запрещён импорт топлива стандартов «Евро-2» и «Евро-3». Запрет на использование топлива низких стандартов (в том числе самого распространённого бензина Аи-80, соответствующего стандарту «Евро-2»), намечен только с 2028 года. Ранее сообщалось о планах запретить выпуск бензина Аи-80 с 2025 года.
Общественный транспорт Ташкента в 2025—2027 годах будет постепенно переведён только на электричество и газовое топливо.
Обеспечение приоритета общественного транспорта запланировано на 2025 год. Для этого намечено создание выделенных скоростных линий для автобусов (BRT), внедрение приоритетного проезда перекрёстков общественным транспортом, реконструкция остановок для безопасного и безбарьерного передвижения пассажиров, а также организация, при необходимости, пересадочных мест.
Улучшение качества воздуха
В целях обеспечения умеренного микроклимата и положительного воздействия на качество воздуха планируется создание новых искусственных водоёмов и озёр возле объектов социально-культурного значения в густонаселённых районах. Для этого планируется привлечение субъектов предпринимательства и частного бизнеса.
В 2024—2026 годах для создания «зелёного пояса» Ташкента намечено выделить 441 га земель.
Сотрудники управлений благоустройства пройдут курсы повышения квалификации по правильной обрезке деревьев и кустарников.
Физическим и юридическим лицам, по своей инициативе высаживающим деревья и кусты, планируется поощрять льготой по налогу на имущество.
Ранее сообщалось, что согласно этому же постановлению в Ташкенте и на прилегающей к нему территории Ташкентской области с 2030 года будет запрещено использование мазута для выработки тепла и электричества.
При этом уже с осенне-зимнего сезона 2025 года использование мазута в качестве резервного топлива предприятиями по производству тепла и электричества будет разрешено только на основании постановления Кабинета министров, принимаемого ежегодно исходя из погодных и технологических режимов.
Для уменьшения негативного влияния на окружающую среду угольного топлива, используемого более чем в 1200 теплицах вокруг Ташкента, будет установлено пылеулавливающее и газоочистное оборудование. Тепличным хозяйствам будут выделяться субсидии на установку такого оборудования.
О разработке плана безотлагательных мер по улучшению качества воздуха в Ташкенте и других регионах страны Минэкологии сообщало в январе текущего года.