Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA — O‘zbekistondagi kriptosiyosat regulyatori) Hamster Kombat o‘yini va uning HMSTR kriptoaktivlari bilan bog‘liq savollarga javob berdi. Xususan, ILMA o‘zbekistonliklar bunday o‘yinlarda listing jarayonidan o‘tgan kriptoaktivlarni qanday qilib qonuniy ravishda sotib olishi yoki sotishi mumkinligi, fuqarolar ushbu kriptoaktivlar bilan qanday va qayerda operatsiya qilishi mumkinligini tushuntirdi.
Spotʼning yozishicha, The Hamster Foundation mini-ilovasi ishlab chiquvchilari tomonidan chiqarilgan token 131 million o‘yinchi o‘rtasida taqsimlanadi. HMSTRning umumiy emissiyasi 100 milliard tokenni tashkil etadi, shundan 20-sentabr kuni yakunlangan birinchi mavsum natijalariga ko‘ra o‘yinchilarga 60 milliard tokenlar tarqatiladi. Hamster Kombat listingi (tokenni birja ro‘yxatiga kiritish) haqida allaqachon Binance, OKX, Bybit, Bitget va yana bir nechta ikkinchi eshelon kriptosavdo platformalari e’lon qildi. Ularning aksariyati pre-market platformalarida HMSTR dastlabki savdolarini allaqachon boshlagan.
Coinmarketcap portali ma’lumotlariga ko‘ra, token #32195 raqamli yagona kripto-aktiv identifikatorini (UCID) oldi. 26-sentabr kuni u Binance kriptobirjasida muomalaga kiradi.
“Qabul qilingan HMSTR tokenlarini faqat kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi milliy xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar orqali, agar ular kripto-birja kotirovka ro‘yxatiga yoki kripto-do‘konning savdo savatiga kiritilgan bo‘lsa, xarid qilish yoki sotish mumkin bo‘ladi”, — deyiladi ILMA xabarida.
Agentlik ushbu turdagi tokenlar juda o‘zgaruvchan bo‘lib, aksariyat hollarda foydali funksionalligi yo‘qligi sababli ro‘yxatga kiritilgandan so‘ng qisqa vaqt ichida qadrsizlanishini takidlagan.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda kriptoaktivning turi yoki nomidan qat’i nazar, kriptoaktivlar aylanmasi sohasidagi qonunchilikni buzganlik uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik choralari qonunchilik darajasida belgilangan.
Agentlik tomonidan fuqarolar hushyor bo‘lishga va loyiha bo‘yicha norasmiy axborot manbalari orqali olingan ma’lumotlarga ishonmaslikka, shuningdek, firibgarlik sxemalari qurboniga aylanmaslik uchun ushbu tokenlarni sotib olish/sotish bo‘yicha o‘z xizmatlarini taklif qilayotgan shaxslarga ishonmaslikka chaqirildi.
Iyun oyida O‘zbekistonda bir oy ichida kriptoaktivlar aylanmasi sohasidagi qoidabuzarliklar uchun kamida 12 kishi javobgarlikka tortilgani haqida xabar bergan edik. Ular, asosan, mamlakatda litsenziyasi bo‘lmagan Binance birjasi orqali kriptovalyuta savdo qilgani uchun jazolangan. Iyun oyida Toshkentdagi sud Notcoin sotgan Termiz davlat universiteti talabasiga 10 sutka qamoq jazosi tayinlangan edi. Uning Galaxy A30 telefoni va bank kartasini yo‘q qilingan. “Gazeta.uz” talaba bilan intervyu ham uyushtirgandi.
Hamster Kombat — bu foydalanuvchilarga kriptobirja direktori rolini sinab ko‘rish va “tap”lar, tangalar to‘plash, passiv daromad olish, o‘z daromad strategiyasini ishlab chiqish, shuningdek, yangi o‘yinchilarni jalb qilish orqali tokenlarni ishlab olishni taklif qiladigan ilovadir. The Bell nashrining o‘yin ishlab chiquvchilari bilan tanish bo‘lgan manbalarining xabar berishicha, kliker asoschilaridan biri rossiyalik IT-tadbirkor Eduard Gurinovichdir. Ta’kidlanishicha, Hamster Kombat “aylanmasi” kuniga bir necha million dollarga yetadi va pul reklama beruvchilardan tushadi.

Национальное агентство перспективных проектов (регулятор криптополитики в Узбекистане) ответило на вопросы, связанные с игрой Hamster Kombat и его криптоактивом HMSTR. В частности, в НАПП разъяснили, как узбекистанцы могут законно приобретать или продавать криптоактивы, прошедшие процесс листинга у подобного рода игр, как и где граждане могут осуществить операции с данными криптоактивами.
Как пишет Spot, токен, выпущенный разработчиками мини-приложения The Hamster Foundation, будет распределяться между 131 миллионом игроков. Общая эмиссия HMSTR составит 100 млрд токенов, из которых по итогам закончившегося 20 сентября первого сезона игрокам раздадут 60 млрд. О листинге (включения токена в биржевой список) Hamster Kombat уже объявили Binance, OKX, Bybit, Bitget и ещё несколько торговых криптоплощадок второго эшелона. Многие из них уже запустили предварительные торги HMSTR на своих премаркет-платформах.
Согласно данным портала Coinmarketcap, токен получил единый идентификатор крипто-активов (UCID) #32195. 26 сентября он поступит в оборот на криптобирже Binance.
Вместе с тем, согласно данным информационного ресурса coinmarketcap.com, данному токену присвоен «Единый идентификатор крипто-активов» (UCID) — № 32195, а также представлена информация касательно электронных платформ, на которых планируется проведение процесса листинга данного токена.
«Приобретать или продавать полученные токены „HMSTR“ можно будет только через национальных провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов, при включении их в котировальный лист крипто-биржи или торговую корзину крипто-магазина», — отметили в НАПП. Их список.
В агентстве предупредили, что такие токены являются высоковолатильными и, зачастую, они обесцениваются в короткий промежуток времени после листинга ввиду отсутствия полезной функциональности.
Кроме того, в Узбекистане на законодательном уровне установлены меры административной и уголовной ответственности за нарушение законодательства в сфере оборота криптоактивов вне зависимости от вида или наименования криптоактива.
Граждан призвали быть бдительными и не доверять информации, полученной через неофициальные источники информации по проекту, а также не доверять лицам, предлагающим свои услуги по купле/продаже данных токенов, чтобы не стать жертвой мошеннических схем.
В июне НАПП сообщало, что за месяц в Узбекистане за нарушения в сфере оборота криптоактивов к ответственности (штрафам и аресту с изъятием или уничтожением смартфонов) было привлечено минимум 12 человек. В основном — за торговлю криптовалютой через биржу Binance, не имеющую лицензии в стране. В июне суд в Ташкенте назначил студенту Термезского государственного университета 10 суток ареста за продажу Notcoin с уничтожением его телефона Galaxy A30 и банковской карты.
Hamster Kombat — это приложение, которое предлагает пользователям примерить на себя роль директора криптобиржи и заработать токены, путём «тапов», сбора монет, прокачки пассивного дохода, разрабатывания собственной стратегии дохода, а также привлечения новых игроков. Источники издания The Bell, знакомые с разработчиками игры, сообщили, что одним из основателей кликера является российский IT-предприниматель Эдуард Гуринович. Отмечается, что «обороты» Hamster Kombat достигают нескольких миллионов долларов в день, а деньги поступают от рекламодателей.