Toshkent shahrining Chilonzor tumanidagi 188-maktabda o‘quvchini urgan sinov muddatidagi o‘qituvchiga jazo chorasi ko‘rildi, faqat boshqa huquqbuzarligi uchun. Bu haqda Bolalar ombudsmani xabar berdi.
2024-yilning 24-sentabr kuni 44 yoshli ayol (o‘sha o‘qituvchi ayol) 14 yoshli qizi o‘qiydigan Yashnobod tumanidagi 204-umumiy o‘rta ta’lim maktabiga borib, maktab rahbariyati bilan tortishib qolgan va maktab direktorining MMIB o‘rinbosariga nisbatan jismoniy kuch ishlatgan.
Ayoldan jamoat joyida tartibga rioya qilishi so‘ralganida, maktab hududida Milliy gvardiya va IIO xodimlariga nisbatan g‘ayriijtimoiy munosabatda bo‘lib, ularining qonuniy talablarini bajarmasdan keskin qarshilik ko‘rsatgan. Ushbu noqonuniy harakatlarini ayol ko‘plab maktab o‘quvchilari ko‘z o‘ngida sodir etgan, deyiladi xabarda.
25-sentabr kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Yashnobod tuman sudida mazkur ish ko‘rib chiqildi. Ayol sud tomonidan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi (Mayda bezorilik), 194-moddasining 1-qismi (Milliy gvardiyasi harbiy xizmatchisining (xodimining) qonuniy talablarini bajarmaslik) va 197−5-moddasi (Ta’lim tashkiloti pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki o‘z xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilish) bilan aybdor deb topilib, unga 7 sutka ma’muriy qamoq jazosi, BHMning 3 baravari (1 020 000 so‘m) va BHMning 7 baravari (2 380 000) so‘m jarima jazosi tayinlandi.
Ombudsman xabarida ayolning Chilonzor tumanidagi 188-sonli umumta’lim maktabda 6-sinf o‘quvchisiga nisbatan sodir etgan harakati hozirda tergovga qadar tekshiruvda.
“️Pedagog va tarbiyachilar tegishli vazifa yoki lavozimga tayinlanishidan avval maxsus psixologik ko‘rikdan o‘tkazilishi kerak. Nomunosib xulqli, bola sog‘lig‘i uchun xavfli shaxslar ta’lim-tarbiya muassasalarida faoliyat yuritishiga yo‘l qo‘yish mumkin emas”, — deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, 23-sentabr kuni Toshkent shahrining Chilonzor tumanidagi 188-maktabda sinov muddatida bo‘lgan rus tili fani o‘qituvchisi birinchi ish kunida 6-sinf o‘quvchisini unga gap qaytargani uchun urdi. Bolaning ota-onasi holat bo‘yicha huquq-tartibot idoralariga murojaat qildi.
Bolalar ombudsmani Surayyo Rahmonova ham bu ishni qoraladi. “Ta’lim muassasalarida bolalarga nisbatan jismoniy zo‘ravonlik, nomunosib muomalaga yo‘l qo‘yayotgan shaxslar nafaqat lavozimidan yoki vazifasidan ozod etilishi, balki har qanday holatda ham qonun doirasidagi tegishli javobgarlikka tortilishi shart”, — dedi u.

Женщина, избившая ребёнка на уроке в школе №188 Чиланзарского района Ташкента, привлечена к ответственности за ряд других правонарушений, сообщила пресс-служба детского омбудсмана Узбекистана.
Озода Равшанова (1980 года рождения) 24 сентября в школе №204 Яшнабадского района, где учится её дочь (2010), вступила в конфликт с руководством школы, а также применила силу в отношении заместителя директора школы.
Когда её попросили соблюдать порядок в общественном месте, она повела себя «асоциально по отношению к сотрудникам Национальной гвардии и ОВД на территории школы, оказав активное сопротивление и не выполнив их законные требования», говорится в сообщении.
детский омбудсман, инцидент в школе, происшествия
Отмечается, что всё это происходило на глазах у многих школьников. Сообщение проиллюстрировано фотографиями с камеры наблюдения и бодикамеры сотрудника Нацгвардии.
25 сентября Яшнабадский районный суд по уголовным делам признал женщину виновной в совершении правонарушений по статье 183 (мелкое хулиганство), части 1 статьи 194 (невыполнение законных требований сотрудника ОВД) и статье 197−5 (незаконное вмешательство в профессиональную деятельность педагогического работника образовательной организации или воспрепятствование выполнению его служебных обязанностей) Кодекса об административной ответственности. Ей назначено 7 суток административного ареста.
В пресс-службе детского омбудсмана напомнили, что по факту избиения ученика в 188-й школе ведётся доследственная проверка.
«Педагоги и преподаватели должны проходить специальное психологическое обследование перед назначением на соответствующую должность. Нельзя допускать к работе в образовательных учреждениях лиц с недостойным поведением, опасным для здоровья детей», — говорится в сообщении.
Напомним, женщина, заменявшая учителя русского языка, 23 сентября избила ученика 6-го класса в первый день своего испытательного срока. В управлении дошкольного и школьного образования заявили, что здоровье ребёнка удовлетворительное. Мать же школьника сообщила, что он отказывается идти в школу, где его заставили извиняться.
Комментируя тот инцидент, детский омбудсман Сурайё Рахмонова заявила: «Лица, допускающие физическое насилие и неприемлемое поведение в отношении детей в образовательных учреждениях, не только должны освобождаться от должности или обязанностей, но и нести соответствующую ответственность по закону».