O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Nyu-Yorkda BMT Bosh assambleyasining 79-sessiyasida umumiy muhokamasi chog‘ida so‘zga chiqdi.
“Biz dunyoning ko‘p nuqtalarida notinchliklar kuchayib borayotganiga guvoh bo‘lmoqdamiz. Iqlim o‘zgarishi, kambag‘allik, texnologik nomutanosiblik kabi dolzarb muammolarni hal qilishda barchani yaqinroq global hamkorlikka chaqiramiz. Barqaror rivojlanish maqsadlariga sodiqlik va Markaziy Osiyoda tinchlik va barqarorlikni ta’minlashda faol ishtirok etish bizning asosiy ustuvor vazifalarimiz bo‘lib qoladi”, — deya ta’kidladi vazir o‘zining Telegram kanalida.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston quyidagilarni taklif qiladi:
- rivojlanayotgan davlatlar imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida xalqaro moliya tizimini isloh qilish;
- barcha uchun xavfsiz, foydalanish mumkin bo‘lgan raqamli texnologiyalar bilan ta’minlash;
- iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash bo‘yicha xalqaro hamkorlikni, ayniqsa, Markaziy Osiyoning zaif mintaqalarida kuchaytirish;
- ayollar va yoshlar imkoniyatlarini kengaytirish;
- terrorizm va korrupsiyaga qarshi kurashishda harakatlarimizni birlashtirish;
- Markaziy Osiyo va undan tashqarida transport koridorlari va iqtisodiy aloqalarni kengaytirish;
- Termiz shahridagi Afg‘oniston fuqarolari uchun o‘quv markazini Global o‘quv markaziga aylantirish.
Foto: Tashqi ishlar vazirligi.
BMT axborot xizmati Baxtiyor Saidov nutqidan iqtiboslarni taqdim etdi.
Iqlim o‘zgarishining oqibatlari
Markaziy Osiyoda havo harorati dunyo bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkichdan tezroq ko‘tarilmoqda. Bu oziq-ovqat va energetika xavfsizligi uchun jiddiy xatarlar tug‘dirmoqda. So‘nggi bir necha o‘n yillikda Markaziy Osiyoda aholi jon boshiga suv ta’minoti darajasi ikki baravarga kamaydi.
“Orol dengizi fojiasi mintaqa mamlakatlarining barcha ekotizimlariga o‘ta salbiy ta’sir ko‘rsatishda davom etmoqda. Biz xalqaro donorlar hamjamiyatni Orolbo‘yida ushbu ofatning halokatli oqibatlarini yumshatishga qaratilgan loyihalarni kengaytirishga chaqiramiz”, — dedi vazir.
U Orol dengizi BMT tomonidan Ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi maqomini olgan dunyodagi birinchi mintaqa bo‘lganini eslatdi. “Bizning ilg‘or tajribalarimiz shu kabi muammolarga duch kelayotgan boshqa mamlakatlarga ham foyda keltirishi mumkin”, — Saidov.
Global muammolar va BMTning roli
“Urushlar va mojarolar, uch karra sayyoraviy iqlim inqirozi, jahon iqtisodiyotining yomonlashuvi, o‘sib borayotgan ijtimoiy tengsizlik va texnologik bo‘shliqlar istisnosiz barcha mamlakatlarga ta’sir qilmoqda”, — dedi O‘zbekiston TIV rahbari.
Shu nuqtai nazardan, u BMT va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasida yillar davomida rivojlangan ko‘p tomonlama hamkorlikning ulkan salohiyatini saqlab qolishga chaqirdi.
“Biz BMT XXI asrning global muammolarini hal qilishda markaziy rol o‘ynashda davom etishi kerakligiga qat’iy ishonamiz”, — deya qo‘shimcha qildi Baxtiyor Saidov.
Milliy darajadagi harakatlar
Vazir global muammolarni milliy miqyosda hal etish har qanday davlat barqarorligi va aholisi farovonligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
“Barqaror rivojlanish maqsadlarini hayotga izchil tatbiq etish davlatimiz rahbari tomonidan O‘zbekiston davlat siyosatining tamal toshi sifatida belgilab berilgan”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda O‘zbekiston kambag‘allikni kamaytirish, aholining ta’lim olish imkoniyatlarini yaxshilash, “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish va gender tengligini ta’minlash borasida sezilarli yutuqlarga erishdi. “Yalpi ichki mahsulotimiz ikki baravardan ziyod oshdi, kambag‘allik darajasi 11 foizga tushdi”, — dedi TIV rahbari.
Ayollar huquqlari
“Xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish mamlakat hukumati siyosatining asosiy tarkibiy qismidir”, — dedi vazir. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston gender tengligini ta’minlashda sezilarli yutuqlarga erishdi, bu ko‘rsatkich bo‘yicha yetakchi beshlikka kirdi.
Mintaqaviy hamkorlik
“Markaziy Osiyo O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishi bo‘lib qolmoqda”, — dedi vazir. Uning aytishicha, bugungi kunda mintaqa yirik jahon bozorlariga ulanish va Buyuk ipak yo‘lini jonlantirishga qat’iy e’tibor qaratmoqda.
“Afg‘oniston — Markaziy Osiyoning ajralmas qismi”
“Afsuski, xalqaro hamjamiyat Afg‘onistondagi og‘ir vaziyatni o‘zgartirishi mumkin bo‘lgan choralarni ko‘ra olmadi”, — dedi TIV rahbari. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston qo‘shni davlatga nisbatan “pragmatik siyosat” olib bormoqda.
“Biz Afg‘onistonning iqtisodiy tiklanishiga, transport va energetika infratuzilmasini rivojlantirishga hissa qo‘shishda davom etamiz”, — dedi u.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов выступил на общих дебатах 79-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
«Мы наблюдаем эскалацию потрясений во многих частях мира. Призываем всех к более тесному глобальному сотрудничеству в решении насущных проблем, таких как изменение климата, бедность, технологическое неравенство. Приверженность целям устойчивого развития и активная роль в содействии миру и стабильности в Центральной Азии останутся нашими ключевыми приоритетами», — отметил министр в своём Telegram-канале.
В этой связи Узбекистан предлагает:
- реформировать международную финансовую систему для расширения прав и возможностей развивающихся стран;
- обеспечить безопасные, доступные цифровые технологии для всех;
- международное сотрудничество в борьбе с изменением климата, особенно в уязвимых регионах Центральной Азии;
- расширение прав и возможностей женщин и молодёжи;
- объединить наши усилия по борьбе с терроризмом и коррупцией;
- расширение транспортных коридоров и экономических связей в Центральной Азии и за её пределами;
- расширение Образовательного центра для граждан Афганистана в Термезе до Глобального учебного центра.
Служба новостей ООН приводит некоторые цитаты из выступления Бахтиёра Саидова.
Последствия изменения климата
Температура воздуха в Центральной Азии растёт быстрее, чем в среднем по миру. Это создаёт серьёзные риски для продовольственной и энергетической безопасности. Уровень обеспеченности водой на душу населения в регионе за последние несколько десятилетий сократился вдвое.
Катастрофа Аральского моря продолжает оказывать крайне негативное воздействие на экосистемы всех государств региона. «Мы призываем международное донорское сообщество расширить проекты в регионе Приаралья, направленные на смягчение разрушительных последствий этой катастрофы», — отметил министр.
Он напомнил, что Аральское море стало первым регионом в мире, которому ООН предоставила статус Зоны экологических инноваций и технологий. «Наш передовой опыт мог бы принести пользу другим странам, которые сталкиваются с аналогичными проблемами», — сказал он.
Глобальные вызовы и роль ООН
Войны и конфликты, тройной планетарный климатический кризис, ухудшение состояния мировой экономики, рост социального неравенства и технологического разрыва затрагивают все без исключения страны, заявил глава МИД Узбекистана.
В этом контексте он призвал сохранить огромный потенциал многостороннего сотрудничества, выработанный десятилетиями в рамках ООН и других международных организаций.
«Мы твёрдо убеждены в том, что Организация Объединённых Наций должна и дальше играть центральную роль в решении глобальных вызовов XXI века», — добавил Бахтиёр Саидов.
Действия на национальном уровне
Министр подчеркнул, что решение глобальных проблем на национальном уровне имеет важное значение для поддержания стабильности и благополучия населения любой страны.
«Последовательная реализация Целей в области устойчивого развития определена президентом нашей страны в качестве краеугольного камня государственной политики Узбекистана», — сообщил он.
В последние годы, по его словам, Узбекистан добился значительного прогресса в сокращении бедности, улучшении доступа населения к образованию, переходе к «зелёной» экономике и продвижении гендерного равенства. «У нас ВВП вырос более чем в два раза, а уровень бедности снизился до 11%», — сообщил глава МИДа.
Права женщин
Расширение прав и возможностей женщин и девочек является ключевым компонентом государственной политики страны, отметил министр. По его словам, Узбекистан добился заметного прогресса в обеспечении гендерного равенства, войдя в пятёрку ведущих стран по этому показателю.
Региональное сотрудничество
Центральная Азия остаётся главным приоритетом во внешней политике Узбекистана, заявил министр. Сегодня, сообщил он, регион твёрдо нацелен на подключение к основным мировым рынкам и оживление Великого шёлкового пути.
«Афганистан — неотъемлемая часть Центральной Азии»
«К сожалению, международное сообщество не смогло принять меры, способные переломить сложную ситуацию в Афганистане», — отметил глава МИДа. Узбекистан, по его словам, проводит «прагматичную политику» по отношению к соседу.
«Мы будем и впредь вносить свой вклад в экономическое восстановление Афганистана, развитие его транспортной и энергетической инфраструктуры», — заявил он.