O‘zbekistonda davlat pensiya ta’minoti tizimini isloh qilish konsepsiyasi ishlab chiqiladi. Bu Vazirlar Mahkamasining 23-sentabrdagi qarorida nazarda tutilgan.
Hujjat bilan konsepsiya loyihasini ishlab chiqadigan ishchi guruh tarkibi tasdiqlanadi. Unga bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov boshchilik qiladi. Guruh tarkibiga uning birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Prezident huzuridagi Strategik islohotlar agentligi direktori Bahodir Rahmatov va boshqa vazirlik va idoralar o‘rinbosarlari ham kiradi. Shuningdek, Xalqaro valyuta jamg‘armasi, Osiyo taraqqiyot banki va Xalqaro mehnat tashkiloti mutaxassislari jalb etiladi.
Ishchi guruh amaldagi pensiya tizimidagi mavjud muammolarni tahlil qilib, uning barqarorligini ta’minlash va ilg‘or xorijiy tajriba asosida ijtimoiy adolatni mustahkamlashga qaratilgan takliflarni tayyorlaydi.
2025-yil 1-martga qadar pensiya tizimini isloh qilish konsepsiyasi loyihasini ishlab chiqib, Prezident administratsiyasiga taqdim etish topshirildi.
Bunda ishchi guruh konsepsiya loyihasi bo‘yicha tayyorlanayotgan takliflar mohiyatini OAV va ijtimoiy tarmoqlar orqali keng yoritishi, shuningdek, so‘rovnomalar o‘tkazishi lozim.
2023-yil aprel oyida Jahon banki “O‘zbekistonda inson kapitali va suv xo‘jaligi infratuzilmasiga davlat xarajatlari samaradorligini oshirish” hisobotida mamlakatga pensiya yoshini oshirishni taklif qilgan edi.
Hisobotda ta’kidlashicha, qaror qabul qilingan paytdan boshlab uni amalga oshirish boshlangunga qadar pensiya yoshidagi xodimlarga o‘z hayot rejalarini o‘zgartirishlari uchun moslashish uchun vaqt berish maqsadga muvofiqdir.
“2021−2030-yillarga mo‘ljallangan ijtimoiy himoya milliy strategiyasi doirasida 2025-yildan boshlab pensiya yoshini 65 yoshgacha bosqichma-bosqich (yiliga 3−4 oy) oshirishni nazarda tutuvchi qaror qabul qilish eng maqbul variant bo‘lardi. Kelgusida bu demografik o‘zgarishlar bosimini kamaytirgan holda mehnatga layoqatlilik va pensiya yoshi o‘rtasidagi chegarani bosqichma-bosqich siljitishga imkon beradi. Mamlakat uchun buni ishchi kuchining demografik o‘sish salohiyati tugamaguncha (2040-yillarning o‘rtalari) amalga oshirishga ulgurish juda muhim, chunki bu allaqachon milliy raqobatbardoshlik masalasidir”, — deya ta’kidladi Jahon banki.
Qayd etilishicha, qo‘shni davlatlarda tug‘ilish va pensiya yoshi ko‘rsatkichlari ancha yuqori bo‘lib, bu ularga “ba’zi afzalliklar beradi”. Uzoq muddatli istiqbolda pensiya yoshini oshirish pensiya tizimi va davlat moliyasining moliyaviy barqarorligini ta’minlashga yordam beradi, deya ta’kidladi Jahon banki.
2024-yilning iyul oyida Strategik islohotlar agentligi norasmiy bandlik yuqoriligi sababli O‘zbekistonda pensiya tizimi qamrovi atigi 38 foizni tashkil etishini ma’lum qilgan edi. Boshqa mamlakatlarga nisbatan badallar yuqori darajada (12−25 foiz) bo‘lsa, to‘lovlar o‘rtacha darajada bo‘ladi. O‘shanda agentlik mamlakat pensiya tizimini adekvat qilish yo‘llarini o‘rgangan edi.

В Узбекистане разработают концепцию по реформированию системы государственного пенсионного обеспечения. Это предусмотрено постановлением правительства от 23 сентября.
Документом утверждается состав рабочей группы, которая разработает проект концепции. Её возглавит вице-премьер, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров. В состав группы также войдут его первый заместитель Илхом Норкулов, директор Агентства стратегических реформ при президенте Баходир Рахматов и заместители из других министерств и ведомств. Также будут привлечены специалисты Международного валютного фонда, Азиатского банка развития и Международной организации труда.
Рабочая группа займётся анализом существующих проблем в действующей пенсионной системе и подготовит предложения, направленных на обеспечение её устойчивости и укрепление социальной справедливости на основе передового зарубежного опыта.
До 1 марта 2025 года поручено разработать и представить в Администрацию президента проект концепции реформирования пенсионной системы.
При этом рабочая группа должна широко освещать суть подготавливаемых предложений по проекту концепции через СМИ и соцсети, а также проводить опросы.
В апреле 2023 года Всемирный банк в своём отчёте «Повышение эффективности государственных расходов в человеческий капитал и водохозяйственную инфраструктуру в Узбекистане» предлагал стране поднять пенсионный возраст (сейчас для мужчин — 60 лет, для женщин — 55 лет).
В отчёте отмечалось, что с момента принятия решения до начала его реализации целесообразно дать работникам предпенсионного возраста время на адаптацию, чтобы они могли скорректировать свои жизненные планы.
«Оптимальным вариантом было бы принятие решения в рамках Национальной стратегии социальной защиты на 2021−2030 годы, предусматривающего медленное (3−4 месяца в год) повышение пенсионного возраста до 65 лет, начиная с 2025 года. В дальнейшем это позволит постепенно сдвинуть границу между трудоспособным и пенсионным возрастом, уменьшив давление демографических изменений. Очень важно для страны успеть сделать это до исчерпания потенциала демографического роста рабочей силы (середина 2040-х годов), так как это уже вопрос национальной конкурентоспособности», — отмечали в ВБ.
Отмечалось, что в соседних странах значительно выше показатели рождаемости и пенсионного возраста, что «даёт им некоторые преимущества». В долгосрочной перспективе повышение пенсионного возраста будет способствовать обеспечению финансовой устойчивости пенсионной системы и государственных финансов, указывали во Всемирном банке.
В июле этого года Агентство стратегических реформ сообщало, что охват пенсионной системой в Узбекистане составляет всего 38% — из-за высокой неформальной занятости. При высоком уровне взносов (12−25%) в сравнении с другими странами выплаты находятся на среднем уровне. Агентство тогда изучило, как сделать пенсионную систему страны адекватной.