O‘zbekistonda Ai-80 rusumli benzindan foydalanishni taqiqlash sanasi qoldirildi. Bu Shavkat Mirziyoyevning 24-sentabrdagi chang bo‘ronlariga qarshi kurashish va havo sifatini yaxshilash bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risidagi qaroridan kelib chiqadi.
Qaror bilan tasdiqlangan Toshkent shahrida atmosfera havosi sifatini yaxshilashga qaratilgan kechiktirib bo‘lmas chora-tadbirlar dasturiga muvofiq, 2028-yildan boshlab ekologik toifasi “Yevro-4” standartidan past bo‘lgan avtomobil yoqilg‘isidan foydalanish va sotish bosqichma-bosqich cheklanadi. Yanvar oyi oxirida prezident bosh vazirga 2025-yildan boshlab Ai-80 dan (“Yevro-2” standarti) to‘liq voz kechish masalasini hal qilishni topshirgandi.
“Gazeta.uz” rejalar o‘zgargani haqida bir kun avval yozgan edi. Yangi qaror bilan 2025−2027-yillarda “Yevro-4”dan past standartdagi yoqilg‘ini sotishni bosqichma-bosqich to‘xtatish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Bunga erishish uchun Ai-80 ishlab chiqaruvchi Buxoro va Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodlarida chuqur modernizatsiya amalga oshiriladi, “Yevro-2” va “Yevro-3” standartidagi yoqilg‘ilarni olib kirish taqiqlanadi.
“O‘zbekneftgaz” matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga modernizatsiya qilish vaqt talab etishini tasdiqladi.
“Buxoro neftni qayta ishlash zavodida „Yevro-4“ va undan yuqori benzinga o‘tish uchun vaqt kerak. Yil oxirigacha loyihaning texnik-iqtisodiy asoslari ishlab chiqiladi va shundan so‘ng Vazirlar Mahkamasiga kiritiladi. Loyihani to‘liq yakunlash uchun 30−32 oy vaqt ketadi”, — deyiladi kompaniya xabarida.
“Shu bilan birga, 2025-yildan boshlab Ai-92 benzinini ishlab chiqarish har oy oshib boradi. Ai-92 benzini ishlab chiqarishga to‘liq o‘tish bosqichma-bosqich amalga oshiriladi”, — ta’kidladi “O‘zbekneftgaz”.
Bugungi kunda dunyoda Ai-80 yoqilg‘isi faqat O‘zbekiston va Afg‘onistonda ishlab chiqariladi.
Yanvar oyi boshida Energetika vazirligi “Gazeta.uz”ga Ai-92 va undan yuqori turdagi benzin ishlab chiqarishni ko‘paytirish orqali 2026-yil oxirigacha Ai-80 benzinidan voz kechish rejalari haqida ma’lum qilgan edi. Shu bilan birga, yuqori oktanli benzin markalariga aksiz solig‘i stavkalarini kamaytirish taklif qilingan.
Ai-80 benzini tarkibida oltingugurt ulushi 0,5% dan oshmasligi kerak, “Yevro-5” standartida esa bu ko‘rsatkich 500 baravar kam — 0,001%. “Yevro-2”da benzolning ulushi 5% dan, “Yevro-5”da esa 1% dan oshmasligi kerak. “Yevro-5”da yonish paytida aromatik moddalarning ulushi 35% dan, olefin uglevodorodlarining ulushi esa 18% dan oshmasligi kerak. “Yevro-2”da bunday talab yo‘q.
Buxoro va Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodlarini “Yevro-5” va “Yevro-6” benzinlari ishlab chiqarishga o‘tkazish bo‘yicha dasturlar bir necha yilga cho‘zilib ketgan energiya tariflarining oshishi tufayli kechiktirilgan holda amalga oshiriladi, deya ta’kidladi Energetika vazirligi.
Dastlab BNQIZni modernizatsiya qilish va “Yevro-5” standartiga o‘tish 2025-yil oxirigacha yakunlanishi rejalashtirilgan edi. Bu yerda izomerizatsiya qurilmalari quriladi. FNQIZni modernizatsiya qilish 2025-yilda yakunlanishi va gidrokreking jarayonini boshlash rejalashtirilgan.
Energetika va Ekologiya vazirliklari taklif etgan benzinga bo‘lgan talabni kamaytirish chora-tadbirlari qatorida elektromobillarni ommalashtirish va ular uchun infratuzilmani yaratish, jamoat transportini rivojlantirish va boshqalar mavjud.

В Узбекистане отложена дата ввода запрета на использование бензина марки Аи-80. Это следует из постановления президента Шавката Мирзиёева от 24 сентября о первоочередных мерах по борьбе с пыльными бурями и улучшению качества воздуха.
Согласно программе неотложных мер по улучшению качества воздуха в Ташкенте, утверждённой постановлением, использование и продажа моторного топлива, экологическая категория которого ниже стандарта «Евро-4», будет ограничиваться поэтапно с 2028 года. В конце января президент поручал премьер-министру решить вопрос об окончательном отказе от Аи-80 (стандарт «Евро-2») с 2025 года.
«Газета.uz» накануне уже писала об изменении планов. В новом постановлении намечено в 2025—2027 годах реализовать меры по поэтапному отказу от продажи топлива стандарта ниже «Евро-4». Для этого на Бухарском и Ферганском нефтеперерабатывающих заводах, которые производят Аи-80, будет проведена глубокая модернизация, а также запрещён импорт топлива стандартов «Евро-2» и «Евро-3».
В пресс-службе компании «Узбекнефтегаз» подтвердили «Газете.uz», что на модернизацию потребуется время.
«Для перехода на бензин „Евро-4“ и выше на Бухарском НПЗ нужно время. До конца года будет разработано технико-экономическое обоснование проекта, после чего оно будет внесено в Кабинет министров. На полное завершение проекта необходимо 30−32 месяца», — отметили в компании.
«Одновременно с 2025 года будет каждый месяц увеличиваться производство бензина Аи-92. Постепенно будет осуществлён полный переход на выпуск бензина Аи-92», — заявили в «Узбекнефтегазе».
Топливо марки Аи-80 в мире сегодня производится только в Узбекистане и Афганистане.
В начале января Министерство энергетики сообщало «Газете.uz» о планах отказаться от бензина Аи-80 до 2026 года за счёт наращивания производства бензина марок Аи-92 и выше. Параллельно предлагалось снизить ставки акциза на высокооктановые марки бензина.
В составе бензина Аи-80 доля серы не должна превышать 0,5%, а по стандарту «Евро-5» этот показатель в 500 раз меньше — 0,001%. Доля бензола в «Евро-2» не должна превышать 5%, а в «Евро-5» — 1%. В «Евро-5» доля ароматических веществ при сжигании не должна быть больше 35%, а доля олефиновых углеводородов — 18%. В «Евро-2» нет такого требования.
Программы перехода Бухарского и Ферганского НПЗ на производство бензина «Евро-5» и «Евро-6» будут реализованы с задержкой из-за затянувшегося на несколько лет повышения тарифов на энергоресурсы, отмечали в Минэнерго.
Изначально модернизацию БНПЗ и переход на стандарт «Евро-5» планировалось завершить к концу 2025 года. Здесь будут построены установки изомеризации. Модернизацию ФНПЗ намечено завершить в 2025 году и запустить процесс гидрокрекинга.
Среди мер по сокращению спроса на бензин, предлагаемых Минэнерго и Минэкологии, — популяризация электромобилей и создание для них инфраструктуры, развитие общественного транспорта и другие.