Qirg‘izistonda O‘zbekistondan sement importiga qo‘yilgan taqiqni bekor qilish taklif qilindi. Deputat Alisher Kozuyev 24-sentabr kuni Jogorku Keneshning yonilg‘i-energetika kompleksi qo‘mitasi yig‘ilishida shunday tashabbus bilan chiqdi, deb yozdi Kaktus Media.
Choro Seyitov.
1-oktabrdan Qirg‘iziston 6 oy muddatga sement importiga vaqtinchalik taqiq o‘rnatishni rejalashtirgan edi. Iqtisodiyot va savdo vaziri o‘rinbosari Choro Seyitovning aytishicha, yo‘llar, ijtimoiy obyektlar va maktablar qurilishi tufayli sement yetishmasligi kuzatilgan, shu bois taqiq bekor qilingan, O‘zbekiston sementi bundan mustasno.
“O‘sh viloyatida bir nechta sement zavodlari mavjud. O‘zbek sementi bizniki bilan raqobatlashadi. O‘zbekistondan sement, shifer olib kelinsa, hamma zavodlarimizni vayron qiladi. Agar bu sodir bo‘lsa, zavod ishlamay qoladi va soliqlar to‘lanmaydi. Shu bois ichki bozorni himoya qilish uchun biz bir qancha [cheklovchi] mexanizmlarni joriy qildik”, — dedi vazir o‘rinbosari.
Seyitov, shuningdek, O‘zbekistondan kelayotgan sement va ayrim tovarlar standartlarga javob bermasligi va sertifikatlanmaganini ta’kidladi.
Deputat Kozuyevning aytishicha, taqiq Qirg‘izistonda “alohida ishlab chiqaruvchilar"ni kuchaytirib, monopoliyani yuzaga keltiradi va sement narxining oshishiga olib keladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, taqiq joriy etilgunga qadar o‘zbek sementi mahalliy sementdan 0,6−1 qirg‘iz so‘m (taxminan 90−150 so‘m) arzonroq sotilgan va bu iste’molchilar uchun umumiy narxga katta ta’sir ko‘rsatgan. Parlament a’zosining fikricha, “yuqori raqobat narxlarni pasaytirish va mahsulot sifatini yaxshilashga yordam beradi”.
“O‘zingiz aytdingizki, bizda kamomad bor. To‘g‘ri, O‘sh viloyatida ikkita-uchta zavodimiz bor, lekin ular bozor ehtiyojini qoplay oladimi? O‘zbek sementi sertifikatsiyadan o‘tmaydi, deysiz. Lekin bu yerda zavodlar qurilgunga qadar sementni O‘zbekiston, Qozog‘iston, Rossiyadan sotib olardik. O‘zbek sementining narxi biznikidan arzon”, — dedi u.
Alisher Kozuyev.
Deputat Kozuyev alohida zavod manfaatlarini himoya qilish haqida emas, balki fuqarolar farovonligi va sement narxini pasaytirish haqida o‘ylash kerakligini ta’kidladi.
“Biz ikki-uch kishining manfaati haqida emas, balki odamlar haqida o‘ylashimiz kerak. Raqobat qancha ko‘p bo‘lsa, narx ham shunchalik past bo‘ladi… Siz ularga imtiyoz berasiz, ular esa — monopolistlar — o‘z narxlarini o‘zlari xohlagancha belgilaydi. Men sizga dalil keltira olaman… Ular uchun taqiq kiritish noto‘g‘ri. Taqiqdan keyin odamlar sementni oshirilgan narxlarda sotib olishga majbur bo‘ladi. Bir so‘mlik farq ham katta ta’sir qiladi”, — deydi u.
Uning fikricha, import qilinadigan sementdan tushadigan bojxona to‘lovlari va mahalliy korxonalardan olinadigan soliq tushumlari miqdori deyarli bir xil.
Bunga javoban vazir o‘rinbosari O‘zbekiston ishlab chiqaruvchilari sement narxini demping qilayotganini aytdi: “Ba'zi importchilar demping qilishyapti, bu esa ishlab chiqaruvchilarimizni yo‘q qilishi mumkin bo‘lgan demping narxlari. Shu o‘rinda savol tug‘iladi: kimni boqamiz — o‘zbek kompaniyalarinimi yoki qirg‘iz?”
Deputat bu yerda fuqarolar manfaatlaridan kelib chiqish kerakligini aytdi.
“Gazeta.uz” avvalroq O‘zbekistondagi sement zavodlari haqida katta material e’lon qilgan edi. Joriy yildan boshlab mamlakatda sement ishlab chiqaruvchilar uchun yer qa’ridan foydalanganlik solig‘i miqdori reja qilingani kabi 2 baravar emas, 4 baravar pasaytirildi. Qaror iqtisodiy rag‘batlantirish deya izohlandi, ammo bu rag‘batning atrof-muhit va inson sog‘lig‘iga ta’siri atroflicha muhokama qilinmadi.
1-yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda 37 ta sement zavodi ishlab turibdi, ularning loyiha quvvati yiliga 32,7 million tonnani tashkil etadi, biroq mamlakatda talab 2 baravar kam — 16,5 million tonna. Ushbu talabning 1,7 million tonnasi import hisobiga qoplanadi, ya’ni sement zavodlari o‘z quvvatlarining 50 foizidan kam hajmda ishlamoqda.

В Кыргызстане предложили отменить запрет на импорт цемента из Узбекистана. С такой инициативой на заседании комитета Жогорку Кенеша (парламента) по топливно-энергетическому комплексу 24 сентября выступил депутат Алишер Козуев, пишет Kaktus Media.
Чоро Сейитов.
С 1 октября Кыргызстан планировал установить временный запрет на ввоз цемента сроком на шесть месяцев. Заместитель министра экономики и коммерции Чоро Сейитов заявил, что из-за строительства дорог, социальных объектов и школ наблюдался дефицит цемента, поэтому запрет был отменён, за исключением цемента из Узбекистана.
«В Ошской области несколько цементных заводов. Узбекский цемент составляет конкуренцию нашему. Если будут ввозиться цемент, шифер из Узбекистана, то это уничтожит все наши заводы. Если это произойдёт, то и завод перестанет работать, и налоги не будут платиться. Поэтому для защиты внутреннего рынка мы ввели несколько [ограничительных] механизмов», — сообщил замминистра.
Сейитов также отметил, что цемент и некоторые товары из Узбекистана не соответствуют стандартам и не проходят сертификацию.
Депутат Козуев заявил, что запрет усиливает «отдельных производителей» в Кыргызстане, создавая монополию и приводя к росту цен на цемент.
По его словам, до введения запрета узбекский цемент продавался на 0,6−1 кыргызский сом (около 90−150 сумов) дешевле местного, что сильно влияло на общую цену для потребителей. Парламентарий считает, что «высокая конкуренция способствовала бы снижению цен и улучшению качества продукции».
«Вы сами сказали, что у нас дефицит. Правильно, в Ошской области у нас работают два-три завода, но они могут покрыть потребности рынка? Вы же говорите, что узбекский цемент не проходит сертификацию. Но до строительства заводов у нас, мы же покупали цемент из Узбекистана, Казахстана и России. Стоимость узбекского цемента ниже нашего», — сказал он.
Депутат Козуев подчеркнул, что нужно думать о благосостоянии граждан и снижении цен на цемент, а не о защите интересов отдельных заводов.
«Мы должны думать о людях, а не об интересах отдельных двух-трёх человек. Насколько выше будет конкуренция, настолько ниже будет цена… Вы даёте им послабления, а они — монополисты — устанавливают свои цены как хотят. Я могу привести вам доказательства… Вводить запрет ради них неправильно. После введения запрета люди вынуждены покупать цемент по завышенной цене. Даже разница в один сом очень сказывается», — обратился он.
По его мнению, если сравнить таможенные пошлины, поступающие от импортного цемента, и налоговые поступления от местных предприятий, то их сумма почти одинакова.
В ответ на это замминистра заявил о демпинге цен на цемент со стороны производителей из Узбекистана: «Некоторые импортёры демпингуют, и это демпинговые цены, которые могут уничтожить наших производителей. Тут встаёт вопрос, кого мы будем кормить — узбекские компании или кыргызские?».
Депутат заявил, что здесь нужно исходить из интересов граждан.
«Газета.uz» ранее публиковала большой материал о цементных заводах в Узбекистане. С этого года в стране в 4 раза сократили размер налога на недропользование для производителей цемента вместо планируемого снижения в 2 раза. Решение названо экономическим стимулом, но влияние этой льготы на экологию и здоровье людей широко не обсуждалось.
По состоянию на 1 января в Узбекистане работало 37 цементных заводов, их проектная мощность составляет 32,7 миллиона тонн в год, хотя спрос в стране в 2 раза ниже — 16,5 миллиона тонн. Этот спрос на 1,7 миллиона тонн покрывался за счёт импорта, то есть цементные заводы работают ниже 50% своих мощностей.