Dunyo bo‘ylab bolalar va o‘smirlarning uchdan bir qismidan ko‘pi hozir uzoqni ko‘ra olmaslikdan aziyat chekmoqda, 2050-yilga kelib esa global miopiya bilan kasallanish 740 million holatdan oshadi, deb yozadi CNN British Journal of Ophthalmology jurnalida chop etilgan keng ko‘lamli tadqiqot natijalariga tayanib.
Guanchjoudagi Sun Yatsen nomidagi Chjunshan universiteti olimlari tomonidan o‘tkazilgan tahlil shuni ko‘rsatdiki, so‘nggi 30 yil ichida miopiyaning tarqalishi sezilarli darajada oshdi: 1990−2000-yillarda miopiya 24% bolalar va o‘smirlarda qayd etilgan bo‘lsa, 2020−2023-yillarga kelib bu ko‘rsatkich deyarli 36% gacha oshdi.
Olimlar olti qit’aning 50 mamlakatidan 5 milliondan ortiq bolalar va o‘smirlar ishtirokida o‘tkazilgan 276 ta tadqiqot ma’lumotlarini tahlil qilib, shunday xulosaga kelishdi.
Miopiya tarqalishining sezilarli o‘sishi COVID-19 pandemiyasidan keyin sodir bo‘ldi, deyiladi tadqiqotda. Bu toza havoda faollikning kamayishi va qurilmalar ekrani qarshisida o‘tkazilgan vaqtning ko‘payishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Olimlar miopiyaning paydo bo‘lishida geografik omillarga ham ishora qilishadi: u Osiyoda ko‘proq uchraydi. Sharqiy yoki Janubiy Osiyolik bolalarda uzoqni ko‘ra olmaslik hayotning dastlabki bosqichlarida rivojlanadi. “Ta’lim davomiyligi va miopiyaning paydo bo‘lishi o‘rtasidagi bog‘liqlik aniqlandi, bu Sharqiy Osiyoning ba’zi mamlakatlarida rasmiy ta’limning erta boshlanishi potensial omil bo‘lib xizmat qilishi mumkinligini taxmin qilishga asos bo‘ladi”, — deyiladi tadqiqotda.
Olimlar misol tariqasida Singapur va Gonkongni keltirishmoqda, u yerda bolalar ta’limni 2−3 yoshdan boshlaydi. “Kichik yoshda ta’lim amaliyotlari bilan ertaroq tanishish bolalikda miopiya bilan kasallanishga ta’sir qilishi mumkin,” — deydi tadqiqotchilar.
Aksariyat bolalar 6−8 yoshda maktabga boradigan Afrikada miopiya Osiyoga qaraganda yetti baravar kam uchraydi.
Ma’lumotlar mavjud bo‘lgan mamlakatlar orasida eng yomon ko‘rsatkichlar Yaponiya va Janubiy Koreyada kuzatilib, ularda mos ravishda 85 foiz va 74 foiz bolalar miopiyadan aziyat chekadi. Ulardan keyin 46 foiz bilan Rossiya turadi.
Uzoqni ko‘ra olmaslikning eng past darajasi — taxminan 1 foiz — Paragvay va Ugandada. Buyuk Britaniya, AQSh va Germaniyada bu ko‘rsatkich 15 foiz dan 20 foiz gacha o‘zgarib turadi.

Более трети детей и подростков во всем мире сейчас страдают близорукостью, а к 2050 году глобальная заболеваемость миопией превысит 740 миллионов случаев, пишет CNN со ссылкой на результаты масштабного исследования, опубликованного в журнале British Journal of Ophthalmology.
Как показал анализ, проведённый учёными Университета Чжуншань имени Сунь Ятсена в Гуанчжоу, распространённость близорукости значительно возросла за последние 30 лет: в 1990—2000 годах миопия была зафиксирована у 24% детей и подростков, а к 2020−2023 годам этот показатель увеличился до почти 36%.
К таким выводам учёные пришли, проанализировав данные 276 исследований с участием более 5 миллионов детей и подростков из 50 стран на всех шести континентах.
Заметный рост в распространённости миопии произошёл после пандемии COVID-19, говорится в исследовании. Это может быть связано с сокращением активности на свежем воздухе и увеличением времени, проведённым за экраном устройств.
Учёные также указывают на географические факторы в возникновении миопии: она чаще встречается в Азии. У детей из Восточной или Южной Азии близорукость развивается на ранних этапах жизни. «Обнаружена корреляция между продолжительностью обучения и возникновением миопии, что позволяет предположить, что раннее начало формального образования в некоторых странах Восточной Азии может потенциально служить способствующим элементом», — отмечается в исследовании.
В качестве примера учёные приводят Сингапур и Гонконг, где дети начинают обучение с 2−3 лет. «Вполне вероятно, что более раннее знакомство с образовательными практиками в раннем возрасте может повлиять на заболеваемость миопией в детстве», — говорят исследователи.
В Африке, где большинство детей идут в школу в возрасте 6−8 лет, миопия встречается в семь раз реже, чем в Азии.
Среди стран, по которым имеются данные, самые плохие показатели наблюдаются в Японии и Южной Корее, где близорукостью страдают 85% и 74% детей соответственно. За ними следует Россия с 46%.
Самый низкий уровень близорукости — около 1% — в Парагвае и Уганде. В Великобритании, США и Германии этот показатель варьируется от 15% до 20%.
В исследовании указывается и на различия в распространённости миопии между сельской местностью и городскими районами. Так, у детей, проживающих в городах, уровень близорукости выше, чем у детей в сельской местности.
В частоте возникновения миопии также играет роль гендерный фактор: она начинает проявляться у девочек в более раннем возрасте, поскольку они, как правило, проводят меньше времени на свежем воздухе в школе.