Ovoz berishning ikki bosqichi natijalariga ko‘ra, Ishiba 409 tadan 215 ta ovoz oldi. Jami partiya rahbari lavozimiga to‘qqiz nafar nomzod da’vogarlik qildi.
Ishibaning asosiy raqibi Yaponiya iqtisodiy xavfsizlik vaziri, 63 yoshli Sanae Takaiti edi — u 194 ovoz oldi.
LDP parlamentda ko‘pchilik ovozga ega, shuning uchun 1-oktabr kuni parlament tomonidan tasdiqlangandan so‘ng Isiba mamlakat bosh vaziri bo‘ladi. U siyosiy mojarolar fonida ikkinchi muddatga saylanmaslikka qaror qilgan Yaponiya bosh vaziri Fumio Kishidaning o‘rnini egallaydi.
BBCning ta’kidlashicha, 67 yoshli Ishiba jamoatchilik fikrini o‘rganish bo‘yicha o‘tkazilgan so‘rovlarning aksariyatida yetakchilik qilgan. Bu uning beshinchi urinishi va siyosatchining so‘zlariga ko‘ra, LDPni boshqargan so‘nggi urinishi edi.
Bo‘lajak bosh vazir o‘zining liberal qarashlari bilan mashhur. U, xususan, imperator xonadoni ayollarining imperator taxtini egallashlari tarafdori edi. Bu yapon jamiyati uchun juda bahsli mavzu bo‘lib, LDPning ko‘plab a’zolari ham bunga qarshi chiqishmoqda.
Ishiba, shuningdek, ayollarga nikohda qizlik familiyasini saqlab qolish imkonini beruvchi qonunni qo‘llab-quvvatlaydi, bu esa LDP konservativ vakillarining qarshiligiga sabab bo‘ldi. Unga yutqizgan Takayiti aksincha, an’anaviy oilaviy qadriyatlarni yoqlab chiqdi.
Bundan tashqari, Ishida Kishidani omma oldida tanqid qildi, bu yapon siyosatida kam uchraydigan holatdir. Uning keskin ochiqligi partiya ichida norozilik uyg‘otgan bo‘lsada, jamoatchilik tomonidan e’tirof etildi, deb yozadi BBC. Bir kuni u hamkasblari bilan muloqotdan ko‘ra kitob o‘qishni afzal ko‘rishini va kuniga uchtadan kitob o‘qishini aytgan.
Xavfsizlik sohasida Ishida Xitoy va Tayvan o‘rtasidagi yuqori keskinlik tufayli mintaqada NATOning Osiyo versiyasini yaratishni taklif qilmoqda, deb yozadi Kyodo. Biroq, u yomon kunlarni boshdan kechirayotgan Yaponiya iqtisodiyotini qanday boshqarishi noaniqligicha qolmoqda, deb ta’kidlaydi nashr. Avvalroq siyosatchi moliyaviy daromadlarga yuqori soliq joriy etish g‘oyasini ilgari surgan edi.
Yaponiyaning ichki kun tartibidagi yana bir muhim mavzu — aholining qarishi va qisqarishi masalasidir. Bu ijtimoiy va tibbiy xizmatlarga bosim o‘tkazadi va o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda muammoni keltirib chiqaradi. LDPning yangi rahbari, shuningdek, hukumat Yaponiyaning mehnat bozorini boshqarish va immigratsiyaga nisbatan siyosatini qayta ko‘rib chiqishi kerak bo‘ladi, deya qo‘shimcha qiladi BBC.

Бывший министр обороны Сигэру Исиба избран новым председателем правящей Либерально-демократической партии Японии (ЛДП), сообщает Kyodo.
По результатам двух туров голосования Исиба получил 215 голосов из 409. Всего на пост главы партии претендовали девять кандидатов.
Основным соперником Исибы была министр экономической безопасности Японии, 63-летняя Санаэ Такаити — она в итоге набрала 194 голоса.
ЛДП имеет парламентское большинство, поэтому после утверждения парламентом 1 октября Исиба станет премьер-министром страны. Он заменит нынешнего премьера Японии Фумио Кисиду, который решил не баллотироваться на второй срок на фоне череды политических скандалов.
BBC отмечает, что 67-летний Исиба лидировал в большинстве опросов общественного мнения. Это была его пятая попытка, и по словам политика, последняя возглавить ЛДП.
Будущий премьер известен своими либеральными взглядами. Он, в частности, выступает за то, чтобы женщины императорского дома занимали императорский трон. Это очень спорная тема для японского общества, многие члены ЛДП также выступают против этого.
Исиба также поддерживает закон, позволяющий женщинам сохранять девичью фамилию в браке, что вызвало сопротивление со стороны консервативных представителей ЛДП. Уступившая ему Такаити, наоборот, выступала за традиционные семейные ценности.
Помимо этого, Исида публично критиковал Кисиду, что является редкостью в японской политике. Его резкая откровенность вызывали раздражение внутри партии, но нашли отклик среди общественности, пишет BBC. Однажды он сказал, что предпочитает чтение общению с коллегами и читает по три книги в день.
В сфере безопасности Исида предлагает создание азиатской версии НАТО в регионе из-за высокой напряжённости между Китаем и Тайванем, пишет Kyodo. Как, однако, он будет управлять экономикой Японии, переживающей не лучшие времена, остаётся неясным, отмечает издание. Ранее политик выдвигал идею введения более высокого налога на финансовые доходы.
Ещё одна важная тема внутренней повестки Японии — вопрос старения и сокращения населения. Это оказывает давление на социальные и медицинские службы и представляет проблему в среднесрочной и долгосрочной перспективе. Новому главе ЛДП, а также правительству придётся переосмыслить политику Японии в управлении рынком труда и отношении к иммиграции, добавляет BBC.