So‘nggi yillarda davlat mulki hisoblangan umumfoydalanishdagi bog‘lar, sayilgoh, xiyobon va daraxtzorlar hududida bino-inshootlarni qurish amaliyoti kengayib borayotgani ko‘pyillik daraxtlarning kesilishiga, atrof-muhit ifloslanishiga, oqibatda aholining haqli noroziligiga sabab bo‘lmoqda.
Partiya o‘rganishlariga ko‘ra, hozirgi kunda respublikadagi 184 ta istirohat bog‘larida daraxtzor hududlar kamaytirilib, 944 ta bino-inshoot qurilgan. 18 ta istirohat bog‘ida 91 ta noqonuniy qurilma mavjud ekani aniqlangan. Ularning 98 tasida 1248 ta attraksion noqonuniy o‘rnatilgan.
Shu bilan birga, qonunchilikdagi bo‘shliqlar sabab mahalliy hokimliklar tomonidan istirohat bog‘larining yerlarini mahalliy hokimiyat zaxirasiga olish va keyinchalik xususiylashtirish yoki begonalashtirish amaliyoti kengayib bormoqda. Natijada yangidan qayta-qayta kadastr hujjatini tuzish orqali bog‘lar hududi qisqarib ketmoqda.
“Adolat” SDP o‘zining 2025−2029-yillarga mo‘ljallangan yangi caylovoldi dasturida ijtimoiy obyektlarni saqlab qolish maqsadida istirohat bog‘lari, bolalar oromgohlari, sayilgohlar, ta’lim va tibbiyotga oid davlat obyektlari va ularning hududlarini sotish, xususiylashtirish yoki begonalashtirishni taqiqlash, bunday harakatlar uchun javobgarlik belgilashni taklif qilmoqda.

В последние годы расширение практики строительства зданий и сооружений на территории парков общего пользования, парков, скверов и лесных насаждений, являющихся государственной собственностью, приводит к многолетней вырубке деревьев, загрязнению окружающей среды, в результате к справедливому недовольству населения.
Согласно исследованиям партии, в настоящее время в 184 парках Узбекистана сокращены лесные насаждения, построено 944 здания и сооружения.
В 18 парках было обнаружено 91 незаконное устройство. В 98 из них незаконно установлено 1248 аттракционов.
Вместе с тем из-за пробелов в законодательстве расширяется практика приобретения местными хокимиятами земель парков отдыха в резерв местных хокимиятов с последующей приватизацией или отчуждением. В результате за счёт создания многократно обновляемой кадастровой документации территория парков сокращается.
СДП «Адолат» в своей новой предвыборной программе на 2025−2029 годы в целях сохранения социальных объектов предлагает запретить продажу, приватизацию или отчуждение парков отдыха, детских лагерей, парков, государственных объектов образования и медицины и их территорий, установить ответственность за такие действия.