O‘zbekistonda 2030-yilgacha elektr energiyasiga bo‘lgan talab barqaror ravishda yiliga 7,5 foizga oshadi. Bu haqda 26-sentabr kuni Rossiya energetika haftaligida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ma’lum qildi.
“Biz 2030-yilgacha talab yiliga taxminan 7,5 foizga o‘sishini prognoz qilmoqdamiz. Hozir bizda bu har yili 7−8 foiz”, — dedi u.
Uning fikricha, bunday sharoitda yangi avlod manbalarini joriy etish talab etiladi. Shu munosabat bilan O‘zbekistonda 2030-yilgacha 20 GVt quvvatga ega quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish nazarda tutuvchi dastur qabul qilingan.
“Biz qayta tiklanadigan energiya manbalarining umumiy ulushidagi [energetika balansidagi] ulushini 40 foizgacha oshirishni rejalashtirmoqdamiz. Hozirda qayta tiklanadigan energiya manbalarining umumiy ishlab chiqarishdagi ulushi allaqachon 10 foizga yetmoqda, yil oxiriga qadar esa biz uni 15 foizga yetkazamiz. Shu tariqa har yili taxminan 2,5−3,5 GVt qayta tiklanadigan energiya manbalari joriy etiladi”, — dedi u.
Vazir ushbu dasturni amalga oshirish boshqa energiya manbalari: GESlar, issiqlik elektr stansiyalarini modernizatsiya va qurish bilan bir qatorda amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
“Agar hozir, bu yil oxirigacha, bizda issiqlik elektr stansiyalari quvvati 14 GVt dan ortiq bo‘lsa, 2030-yil oxirigacha bu quvvatni 18,5 GVt ga yetkazamiz. Biz barcha energiya manbalarining rivojlanishini hisobga olgan holda muvozanatlashganmiz. 300 kundan ortiq quyoshli kunlar va yaxshi shamol oqimi bor, bulardan foydalanmaslik gunoh bo‘ladi”, — dedi Mirzamahmudov.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda litiy-ionli akkumulyatorlar negizida elektr energiyasini saqlash tizimlari ishlab chiqilmoqda.
“Bu yil biz birinchi 300 MVt quvvatga ega energiya saqlash tizimini ishga tushiramiz. 2030-yilgacha energiya saqlash tizimlari quvvatini 4,2 GVt ga yetkazish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, gidroakkumulyator elektr stansiyalari qurish loyihasi ham ko‘zda tutilgan, ya’ni gidropotensialdan foydalaniladi. Shuni alohida ta’kidlashni istardimki, qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasidagi 100 foiz loyihalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri chet el investitsiyalari hisobiga amalga oshirilmoqda”, — dedi energetika vaziri.
Avvalroq Statistika agentligi yirik va kichik korxonalar tomonidan elektr energiyasi ishlab chiqarish bo‘yicha statistik ma’lumotlarni e’lon qila boshlagandi. Yanvar-avgust oylarida ishlab chiqarishning umumiy hajmi 4,1 foizga — 52,3 mlrd kVt/soatdan 54,43 mlrd kVt/soatgacha oshgan.
Ko‘pchiligi gaz (shuningdek, ko‘mir va GES)da ishlaydigan yirik korxonalar tomonidan elektr energiyasi ishlab chiqarish avgustda 5,84 milliard kVt/soatgacha kamaydi, bu o‘tgan yilning avgustiga (6,5 milliard) nisbatan 625,4 mln kVt/soatga (-9,7 foiz) kam.

Спрос на электроэнергию в Узбекистане будет стабильно расти до 2030 года на 7,5% в год. Об этом на Российской энергетической неделе 26 сентября заявил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов.
«Мы прогнозируем, что спрос будет расти до 2030 года примерно на 7,5% в год. Сейчас мы ежегодно имеем 7−8%», — сказал он.
По его словам, в таких условиях требуется внедрение новых источников генерации. В связи с этим в Узбекистане принята программа, в соответствии с которой до 2030 года планируется построить солнечные и ветряные электростанции мощностью 20 ГВт.
«Мы планируем довести долю ВИЭ в общей доли [энергобаланса] до 40%. В настоящее время доля ВИЭ в общей генерации уже доходит до 10%, до конца года доведём до 15%. Ежегодно будет вводиться около 2,5−3,5 ГВт возобновляемых источников энергии.», — отметил он.
Министр указал, что реализация этой программы осуществляется наряду с развитием других источников энергии: гидроэлектростанции, модернизация и строительство тепловых электростанций.
«Если сейчас, до конца этого года, у нас мощности тепловых электростанций будут более 14 ГВт, то до конца 2030 года их мощности доведём до 18,5 ГВт. Мы сбалансированы с учётом развития всех источников энергии. Есть более 300 дней солнца, есть хороший ветровой поток — грех не использовать», — сказал Мирзамахмудов.
Кроме того, Узбекистан развивает системы хранения электроэнергии на основе литий-ионных аккумуляторов.
«В этом году вводим первую систему хранения на 300 МВт. До 2030 году планируется [довести мощность] систем хранения до 4,2 ГВт. Наряду с этим предусмотрена реализация проекта по строительству гидроаккумулирующих электростанций, то есть использовать гидропотенциал. Хотелось бы также отметить, что 100% проекты в сфере возобновляемых источников энергии реализуется за счёт прямых иностранных инвестиций», — сообщил министр энергетики.
Как мы сообщали ранее, Статагентство начало публиковать статистику по выработке электроэнергии в разрезе крупных и малых предприятий. Общий объём производства за январь-августа вырос на 4,1% — с 52,3 млрд до 54,43 млрд кВт·ч.
Производство электричества крупными предприятиями энергоснабжения, большинство из которых работают на газе (а также на угле и ГЭС), в августе сократилось до 5,84 млрд кВт·ч, что на 625,4 млн кВт·ч (-9,7%) меньше, чем в августе прошлого года (6,5 млрд). Потери компенсируются выработкой электричества на солнечных и ветряных электростанциях (доля в генерации — 10,6%) — 5,8 млрд кВт·ч.