Xabarda ta’kidlanishicha, bugungi kunda O‘zbekistonda 37 mingdan ortiq bolalar bog‘chasi, 10 mingdan ortiq maktab bor bo‘lib, yangilari qurilmoqda. Shu bilan birga, asosiy masala ta’lim sifati bo‘lib qolmoqda.
Prezidentning iyundagi maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirishga doir qaroriga asosan Avloniy nomidagi Pedagogik mahorat milliy instituti kapital ta’mirlanib, ikkita qo‘shimcha bino qurildi va barchasi zamonaviy jihozlandi. Tinglovchilar o‘rni ham, yo‘nalishlari ham ko‘paydi.
Institut bundan 90 yil oldin, 1934-yilda ochilgan. Shunga bag‘ishlab, bu yerda muzey tashkil etilgan. Unda jadidlarning ilmga e’tibori, Abdulla Avloniy asos solgan maorif tizimi, o‘sha davrdagi darsliklar va sahna asarlari, umumiy ta’limning rivojlanish bosqichlari aks etgan. Sun’iy intellekt yordamida ma’rifatparvar jadidlar qiyofasi gavdalantirilgan. Shu yerda qariyb 88 ming kitob fondiga ega kutubxona ham bor. Davlat rahbari ushbu muzey va kutubxonani ko‘zdan kechirdi.
Muassasada malaka oshirish va qayta tayyorlashning an’anaviy, muqobil hamda dual shakllari, shu jumladan, sun’iy intellekt texnologiyalari asosida o‘qitish joriy etilgan, deyiladi xabarda.
Situatsion o‘quv xonasi Qoraqalpog‘iston va viloyatlardagi pedagogik mahorat markazlari bilan videoaloqa orqali ulangan. Uzluksiz kasbiy ta’lim, menejerlik o‘quv kurslari, pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish va malaka toifasini berish, maktabgacha va maktab ta’limini boshqarish kabi dasturiy platformalar joriy etilgan.
“Bu hududlardagi direktor va o‘qituvchilarni yangi pedagogik texnologiya va uslublarga tezkor o‘qitish imkonini beradi”, — deyiladi xabarda.
Institut o‘quv dasturida direktorlarning boshqaruv mahoratiga ham e’tibor qaratilgan, ular uchun maktab yaratilgan.
Inklyuziv ta’lim va psixolog xonalarida shu yo‘nalishda ishlaydigan defektolog va tarbiyachilar malakasi oshiriladi. Media studiyasida videodarslar tasvirga olinadi.
Shuningdek, institutda konferensiya zali, kompyuter va seminar xonalari, oshxona va sharoitlar bor. O‘qituvchilarni yangi o‘qitish usullariga moslashtirish, yangi bilim va ko‘nikmalarni egallashi uchun STEM laboratoriyasi yaratildi.
Institutda o‘qish soatlari ko‘paytirildi, yotoqxona ta’mirlandi, o‘rinlar soni ko‘paytirildi.
Prezident ushbu xonalarda bo‘lib, yangi qulaylik va imkoniyatlar bilan tanishdi.
“Bu institut kutib o‘tiruvchi emas, targ‘ibotchi, yetakchi bo‘lishi kerak. Hududlardagi o‘qituvchi va direktorlarni ko‘proq taklif etib, barcha maktablarda sifatni oshirish zarur. Yangi zamon kishisi, kelajagimiz bunyodkorlari maktabda tarbiyalanadi. Ta’limsiz kelajak yo‘q”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident o‘qituvchi va murabbiylarni xorijda tayyorlash, ularning malakasini jahon tajribasi bilan uyg‘unlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Yilning o‘tgan davrida institutda 4 ming 300 nafarga yaqin ta’lim muassasalari rahbarlari malaka oshirdi. Shuningdek, 2 ming nafarga yaqin direktor va direktorlikka nomzodlar menejerlik kurslarida o‘qitildi. “Uzluksiz kasbiy ta’lim” platformasi orqali darslarda 113 ming nafardan ortiq pedagoglar qatnashdi.
Singapur xalqaro ta’lim tashkiloti tomonidan 100 nafar maktab direktori, 200 nafar matematika va tabiiy fanlar o‘qituvchisi qayta tayyorlandi. Institut tuzilmasida Xalqaro tadqiqotlar markazi ham ish boshladi.
Rejaga ko‘ra, 2025-yildan professor-o‘qituvchilar har besh yilda bir marta ishdan ajralgan holda malaka oshiradi. Bundan tashqari, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida “Kasbiy rivojlanish soati” hamda “Kasbiy rivojlanish kuni” joriy etiladi. Prezident maktablarida to‘plangan ilg‘or tajribalarni uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimi orqali umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida qo‘llash kutilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев 30 сентября посетил Национальный институт педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони и ознакомился с обновлёнными условиями, сообщила пресс-служба главы государства.
Как отмечается в сообщении, в Узбекистане сейчас насчитывается более 37 тысяч детских садов и более 10 тысяч школ и строятся новые. При этом главным вопросом остаётся качество образования.
Согласно июньскому постановлению президента Узбекистана о непрерывном профессиональном развитии работников дошкольных и школьных образовательных организаций Национальный институт педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони был капитально отремонтирован, построены два дополнительных здания, все они оснащены современным оборудованием. Увеличились и количество слушателей, и направления.
Институт был открыт 90 лет назад, в 1934 году. В связи с этим здесь создан музей. В нем отражены внимание джадидов к науке, система образования, основанная Абдуллой Авлони, учебники того времени, этапы развития общего образования. С помощью искусственного интеллекта воссоздан образ просвещённых джадидов. Здесь же находится библиотека с фондом около 88 тысяч книг. Глава государства осмотрел музей и библиотеку.
В институте внедрены в практику традиционные, альтернативные и дуальные формы повышения квалификации и переподготовки, в том числе на основе технологий искусственного интеллекта, отмечается в сообщении.
Ситуационная учебная комната по видеосвязи соединена с центрами педагогического мастерства Каракалпакстана и областей. Внедрены такие программные платформы, как непрерывное профессиональное образование, курсы менеджерского обучения, аттестация педагогов и присвоение квалификационной категории, управление дошкольным и школьным образованием.
«Это позволит оперативно обучать директоров и преподавателей в регионах новым педагогическим технологиям и методам», — говорится в сообщении.
В учебной программе института также уделено внимание управленческим навыкам директоров, создана школа для них.
В кабинетах инклюзивного образования и психолога будет повышаться квалификация дефектологов и воспитателей, работающих в этом направлении. В медиа-студии снимаются видеоуроки.
В институте также есть конференц-зал, компьютерные классы и кабинеты для семинаров, столовая и другие условия. Для адаптации учителей к новым методам обучения и освоения ими новых знаний и навыков создана лаборатория STEM.
Количество часов обучения в институте увеличено, в общежитии проведён ремонт, увеличено количество мест.
Президент посетил эти помещения, ознакомился с новыми удобствами и возможностями.
«Институт должен не ждать, а брать инициативу на себя, вести за собой. Необходимо больше работать с учителями и директорами из регионов, повысить качество во всех школах. В школе воспитываются люди нового времени, созидатели нашего будущего. Без образования нет будущего», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент дал указания по обучению преподавателей и наставников за рубежом и гармонизации их навыков с мировым опытом.
За прошедший период года в институте повысили квалификацию около 4300 руководителей образовательных учреждений. Около 2000 директоров и кандидатов в директора прошли обучение на курсах менеджмента. Через платформу «Непрерывное профессиональное образование» в занятиях приняли участие более 113 тысяч педагогов.
Сингапурская международная образовательная организация переподготовила 100 директоров школ, 200 учителей математики и естественных наук. В структуре института также начал работу Центр международных исследований.
Как ожидается, с 2025 года педагогические кадры будут повышать квалификацию один раз в пять лет с отрывом от работы. Кроме того, в учреждениях общего среднего образования будут внедрены «Часы профессионального развития» и «День профессионального развития». Передовой опыт, накопленный в президентских школах, как ожидается, будет применяться в общеобразовательных учреждениях через систему непрерывного профессионального развития.