O‘zbekistonni erkin va farovon mamlakatga aylantirishda ta’lim sohasini yangi bosqichda rivojlantirish hal qiluvchi ahamiyatga ega. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev 1-oktabr kuni nishonlanadigan o‘qituvchi va murabbiylarni kasb bayrami bilan tabriklash chog‘ida aytib o‘tdi.
“Ko‘hna tarix, bugungi hayot tajribasi barcha muammolarning yechimi, savollarning javobi faqat va faqat ta’limda, kamolot va baxt eshiklarining kaliti ta’lim va tarbiyada ekanidan dalolat beradi”, — deb ta’kidladi prezident.
“O‘z oldimizga qo‘ygan buyuk maqsadlarga yetishda — jonajon O‘zbekistonimizni erkin va farovon, har tomonlama obod mamlakatga aylantirishda soha rivojini yangi sifat bosqichiga ko‘tarish hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi”, — qayd etdi u.
Prezident keyingi yillarda mamlakatda bog‘chalar soni 8 barobar ko‘payib, qariyb 38 mingtaga yetganini, jumladan, nodavlat ta’lim muassasalari soni 250 tadan 29 mingtaga ko‘payganini aytib o‘tdi. Bolalar bog‘chalariga qamrab olish 27 foizdan 76,4 foizga oshdi.
O‘tgan yetti yilda 5 mingdan ortiq maktabda, birgina 2024-yilning o‘zida 608 ta maktabda qurilish-ta’mirlash ishlari amalga oshirildi. Inklyuziv ta’lim birinchi marta 530 ta maktabda joriy etildi. Nodavlat maktablarning ulushi 5 foizga yetdi.
“O‘qituvchilarning ish haqi 2016-yilga nisbatan o‘rtacha 2,5 marta, professor-o‘qituvchilarning oylik maoshi esa 4,5 karra o‘sgani, oktabr oyidan pedagog xodimlarning ish haqi yana 15 foizga oshirilishi shu boradagi sa’y-harakatlarimiz natijasidir”, — dedi prezident.
135 ta yangi oliy ta’lim muassasasi tashkil etilib, ularning umumiy soni 211 taga yetdi, oliy ta’lim muassasalariga qabul qilish darajasi 4 barobardan ortiq — 9 foizdan 38 foizga oshdi.
Shu kuni davlat rahbari bir guruh o‘qituvchilar bilan uchrashib, mukofotlarni topshirdi, ta’lim sohasidagi muammo va rejalarni muhokama qildi.
“Ishonchim komil, siz, muhtaram pedagoglar, professor-o‘qituvchilarimiz ta’lim sohasidagi islohotlarimizda yanada faol ishtirok etib, „Yangi O‘zbekiston — ma’rifiy jamiyat“ degan oliyjanob g‘oyamizni amalga oshirishga munosib hissa qo‘shasiz”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Hech shubhasiz, biz ta’lim va tarbiya tizimini yanada ravnaq toptirish, soha xodimlari uchun munosib mehnat va turmush sharoitlarini yaratish masalasiga bundan buyon ham ustuvor ahamiyat beramiz va o‘qituvchilikni jamiyatimizda eng obro‘li kasblar qatoriga olib chiqamiz”, — deb ishontirdi u.

В становлении Узбекистана свободной и процветающей страной решающее значение имеет развитие сферы образования на новом уровне. Об этом заявил президент Шавкат Мирзиёев в поздравлении учителям и наставникам с профессиональным праздником, отмечаемым 1 октября.
«Как показывают древняя история и современный жизненный опыт, решение всех проблем, ответы на все вопросы — только в образовании, ключ, открывающий путь к успеху и счастью, — в образовании и воспитании», — отметил президент.
«Все мы хорошо понимаем, что в достижении великих целей, которые мы поставили перед собой, становлении нашего родного Узбекистана свободной и процветающей, всесторонне благоустроенной страной решающее значение имеет развитие сферы на новом, качественно более высоком уровне», — подчеркнул он.
Президент отметил, что за последние годы количество детских садов в стране увеличилось в 8 раз и достигло почти 38 тысяч, в том числе количество негосударственных детсадов выросло с всего 250 до 29 тысяч. Охват детсадами увеличился с 27% до 76,4%.
За последние семь лет строительно-ремонтные работы проведены в более 5000 школ, только в 2024 году — в 608 школах. В 530 школах впервые внедрено инклюзивное образование. Доля негосударственных школ достигла 5%.
«Заработная плата учителей по сравнению с 2016 годом выросла в среднем в 2,5 раза, профессоров и преподавателей — в 4,5 раза, а с октября нынешнего года зарплата педагогических работников увеличится ещё на 15%», — сказал президент.
Создано 135 новых высших образовательных учреждений, их общее количество достигло 211, уровень охвата высшим образованием увеличился более чем в 4 раза — с 9% до 38%.
В этот день глава государства встретился с группой учителей для вручения наград и обсуждения проблем и планов в сфере образования.
«Убеждён, что вы, уважаемые учителя и наставники, профессора и преподаватели, примете ещё более активное участие в реформах в сфере образования, внесёте достойный вклад в воплощение в жизнь благородной идеи „Новый Узбекистан — просвещённое общество“», — выразил уверенность Шавкат Мирзиёев.
«Безусловно, мы и впредь будет придавать приоритетное значение вопросам дальнейшего развития системы образования и воспитания, создания для работников сферы достойных условий труда и жизни и возведём работу учителя в ранг самых авторитетных и почитаемых профессий в обществе», — заверил он.