O‘zbekistonda 2024-yil sentabr oyi yakunlariga ko‘ra, inflyatsiya 1,23 foiz darajasida qayd etildi, deya xabar berdi prezident huzuridagi Statistika agentligi.
Bu 2023-yil sentabr oyi ko‘rsatkichidan (1,24 foiz) biroz past, lekin 2022 (1,03 foiz) va 2021 (1,09 foiz) yillarning sentabr oyi inflyatsiyadan yuqori.
Yillik inflyatsiya (2023-yil sentabridan) deyarli o‘zgarmadi — 10,46 foiz (bir oy avval 10,47 foiz edi), yil boshidan (yanvar sentabr) esa narxlar o‘rtacha 6,77 foizga oshdi.
Oziq-ovqat mahsulotlari narxlari o‘tgan oyda o‘rtacha 1,4 foizga oshdi (yillik hisobda — atigi 2,4 foizga o‘sish). Nooziq-ovqat mahsulotlari narxi 0,8 foizga (8,4 foiz), pullik xizmatlar narxi 1,5 foizga (28,7 foiz) oshdi.
Go‘sht narxi yuqori sur’atlarda o‘sishda davom etmoqda: mol go‘shti — 3,1 foizga (avgust oyida — 5,3 foiz), qo‘y go‘shti — 2,8 foizga (avgust oyida — 4,9 foiz) qimmatlashdi. Yil boshidan buyon mol go‘shti narxi 11,3 foizga, qo‘y go‘shti narxi esa 11,9 foizga oshdi.
Tuxum yana 3 foizga qimmatlashdi (yil davomida 15,6 foizga arzonlashgan), kungaboqar yog‘i — 2,1 foizga (yil davomida — +0,3 foiz), guruch — 0,9 foizga (+3 foiz), un — 0,3 foizga (-3,9 foiz), sut — 0,5 foizga (+4,2 foiz). Shakar 0,7 foizga (+3,8 foiz) arzonlashdi.
O‘tgan oyda sabzi 15,6 foizga, baqlajon 13,4 foizga, bodring 19,6 foizga, karam 12,5 foizga, pomidor 11,3 foizga, piyoz 10,4 foizga qimmatlashdi. Uzum 22,5% ga, olma 11,2% ga, limon 4,3% ga arzonlashdi.
Sabzi yil boshidan 29 foizga (yil davomida — minus 26,8 foiz), kartoshka 21,4 foizga (+21,1 foiz), lavlagi 14 foizga qimmatlashdi.
Dori-darmonlar narxi o‘sishda davom etmoqda, sentabr oyida u 1,2−1,9 foiz (yil boshidan — 24,7 foiz) oralig‘ida oshdi.
sentabr oyida avtomobil gaz yoqilg‘isi narxining oshishi qayd etildi. Propan narxi keskin qimmatlashishda davom etmoqda (sabablar haqida) — u barcha hududlarda 11,5 foiz — 18,4 foiz oralig‘ida (o‘rtacha — 15,7 foiz) oshdi. Eslatib o‘tamiz, avgust oyida narxlar 300−1800 so‘m yoki 10,8−29,9 foiz (o‘rtacha 20,2 foiz) oralig‘ida oshgan. Yil davomida o‘sish 52,1 foizni tashkil etdi.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, metan oyiga 0,5 foizga (yil davomida — 35,8 foizga), benzin — 0,2−2,4 foiz oralig‘ida yoki o‘rtacha 0,8 foizga (+13,8 foiz) qimmatlashdi.
Temiryo‘l chiptalari o‘rtacha 0,5 foizga (+45,5 foiz), aviachiptalar esa 0,7 foizga (+8 foiz) qimmatlashdi.
Oy davomida teatrlarga chiptalar o‘rtacha 3,6 foizga, taklifnoma va otkritkalarni chop etish xizmatlari 2,4 foizga, turistik sayohatlar esa 1,5 foizga qimmatlashdi.
2024-yil sentabr oyidan boshlab O‘zbekiston davlat oliy ta’lim muassasalarida barcha yo‘nalishlar bo‘yicha to‘lov-kontrakt asosida o‘qish narxi o‘rtacha 15,1 foizga oshirildi. Mamlakatning xususiy oliy ta’lim muassasalarida o‘qish haqi bir oyda 0,5 foizga, repetitorlar xizmati 4,6 foizga (yil davomida — 17,2 foiz) qimmatlashdi, ta’lim kurslarida o‘qish 3,8 foizga qimmatlashdi. Xususiy bog‘chalar xizmatlari bir oyda 0,8 foizga (yil davomida — 11 foizga) oshdi.
Qahvaxonalarda narxlar bir oyda 2,4 foizga (yil davomida — 13,4 foiz), oshxona va tamaddixonalarda — 2,3 foizga (+15,3 foiz), dam olish markazlarida — 18,3 foizga oshdi.

По итогам сентября 2024 года в Узбекистане зарегистрирована инфляция в 1,23%, сообщило Агентство статистики при президенте.
Это немного ниже показателя сентября 2023 года (1,24%), но выше инфляции за этот месяц в 2022 (1,03%) и 2021 (1,09%) годах.
Годовая инфляция (к сентябрю 2023 года) почти не изменилась — 10,46% (месяцем ранее было 10,47%), а с начала года (январь-сентябрь) цены в среднем выросли на 6,77%.
Цены на продовольственные товары в прошлом месяце выросли в среднем на 1,4% (в годовом выражении — рост лишь на 2,4%). Непродовольственные товары подорожали на 0,8% (8,4%), стоимость платных услуг выросла на 1,5% (28,7%).
Стоимость мяса продолжает расти высокими темпами: говядина — на 3,1% (в августе — 5,3%), баранина — на 2,8% (в августе — 4,9%). С начала года цена говядины выросла на 11,3%, баранины — на 11,9%.
Яйца стали дороже ещё на 3% (за год — минус 15,6%), подсолнечное масло — на 2,1% (за год — +0,3%), рис — на 0,9% (+3%), мука — на 0,3% (-3,9%), молоко — на 0,5% (+4,2%). Сахар стал дешевле на 0,7% (+3,8%).
Цены на морковь в прошлом месяце прибавили 15,6%, баклажаны — на 13,4%, огурцы — на 19,6%, капуста — на 12,5%, помидоры — на 11,3%, лук — на 10,4%. Виноград подешевел на 22,5%, яблоки — на 11,2%, лимоны — на 4,3%,
агентство статистики, инфляция, мясо, пропан, статистика
Морковь с начала года подорожала на 29% (за год — минус 26,8%), картофель — на 21,4% (+21,1%), свёкла — на 14%.
Стоимость лекарств продолжается расти, в сентябре она повысилась в пределах 1,2−1,9% (с начала года — на 24,7%).
В сентябре зафиксировано повышение цен на газовое автомобильное топливо. Цена пропана продолжает резкое подорожание (о причинах) — она стала выше во всех регионах в пределах 11,5%-18,4% (в среднем — 15,7%). Напомним, в августе цены выросли в пределах 300−1800 сумов, или 10,8−29,9% (в среднем на 20,2%). За год рост составил 52,1%.
По данным Статагентства, метан за месяц стал дороже на 0,5% (за год — на 35,8%), бензин — в пределах 0,2−2,4%, или в среднем на 0,8% (+13,8%).
Железнодорожные билеты в среднем подорожали на 0,5% (+45,5% за год), авиабилеты — на 0,7% (+8%).
Билеты в театры за месяц в среднем подорожали на 3,6%, услуги по печати пригласительных и открыток — на 2,4%, туристические поездки — на 1,5%.
С сентября 2024 года была повышена стоимость обучения на платно-контрактной основе по всем направлениям в государственных вузах Узбекистана — в среднем на 15,1%. Плата за обучение в частных вузах страны за месяц повысилась на 0,5%, услуги репетиторов стали дороже на 4,6% (за год — на 17,2%), обучение на образовательных курсах подорожало на 3,8%. Услуги частных детских садов за месяц прибавили в цене на 0,8% (за год — на 11%).
Цены в кафе повысились за месяц на 2,4% (за год — 13,4%), столовых и закусочных — на 2,3% (+15,3%), центрах отдыха — на 18,3% за год.