Nishonlar Erondagi neft qazib olish va boshqa strategik obyektlar bo‘lishi mumkin. Nashr suhbatdoshlari, shuningdek, Eronning havo hujumidan mudofaa tizimlarini yo‘q qilishni istisno qilmayapti.
Axios ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil xavfsizlik vazirlari mahkamasi bir kun avval bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Eronga harbiy javobni muhokama qilgan, ammo yakuniy qaror qabul qilmagan, chunki Isroil hukumati “strategik oqibatlar” tufayli AQSh prezidenti ma’muriyati bilan maslahatlashmoqchi.
Eron hujumi haqida
1-oktabr kuni kechqurun Eron Isroil hududiga eng ommaviy raketa zarbalaridan birini berdi. Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (EIQK) hujumni HAMAS yetakchilaridan biri Ismoil Haniya, “Hizbulloh” (Eronni qo‘llab-quvvatlovchi) harakati yetakchisi Hasan Nasrulloh va EIQK qo‘mondonlaridan biri Abbos Nilfrushanning “shahidligi”ga javob deb atadi.
Turli hisob-kitoblarga ko‘ra, Eron 180 dan 200 gacha ballistik raketalar uchirgan. Isroil va Amerika havo hujumidan mudofaa tizimlari ularning ko‘pchiligini ushlab olishga muvaffaq bo‘ldi, deb ta’kidlaydi Axios. Ushlanmaganlar asosan mamlakatning janubidagi Harbiy havo kuchlari bazasi, Tel-Avivdan shimolda joylashgan harbiy razvedka bazasi, shuningdek, “Mossad” shtab-kvartirasi yaqinidagi ochiq maydonlarga tushgan.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Eron harakatlarini katta xato deb atadi va uni javobgarlikka tortishga va’da berdi. “Eron rejimi o‘zimizni himoya qilish va dushmanlarimizdan o‘ch olishga bo‘lgan qat’iyatimizni tushunmayapti. Ular tushunib olishadi. Biz o‘zimiz belgilagan qoidaga rioya qilamiz: kim bizga hujum qilsa, biz unga hujum qilamiz”, — dedi o‘z murojaatida Netanyaxu.
Agar Isroil kuch bilan javob bersa, Eron yana yangi hujum bilan tahdid qildi. Isroil rasmiylari o‘shanda barcha variantlarni, shu jumladan Eronning yadroviy obyektlariga zarba berishni ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirdi.
Wall Street Journal arab amaldorlari orasidagi suhbatdoshlariga tayanib, Isroil Eronga o‘z hududidagi har qanday otishmalarga javob berish niyati haqida aniq ogohlantirishlar yuborganini yozadi. Ularning so‘zlariga ko‘ra, Isroil Eronning yadroviy yoki neft obyektlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri zarba berishini aytgan.
Isroil Eronning yadroviy obyektlariga zarba berish ssenariysini ko‘rib chiqayotgani haqida amerikalik amaldorlar ham The New York Times nashriga ma’lum qilishdi. Xususan, gap Eron yadroviy dasturining yuragi bo‘lgan Netez shahridagi boyitish obyektlari haqida bormoqda.
CNN bilan suhbatlashgan tahlilchilarning fikricha, Isroil Eronning yadroviy obyektlarini an’anaviy harbiy hujum yoki “Hizbulloh” peyjerlari va ratsiyalarini portlatishda qo‘llanilgan kiberhujum bilan nishonga olishi mumkin.
“Isroil nima qilmasin, bu juda sezilarli bo‘lishi va qat’iy va muvaffaqiyatli ko‘rinishi kerak”, — dedi Avstraliya Strategik siyosat institutida mudofaa strategiyasi bo‘yicha katta tahlilchi Malkolm Devis.
AQShning hisob-kitoblariga ko‘ra, Eron yadro quroli uchun yetarli miqdorda qurol-yarog‘ ishlab chiqarish uchun taxminan bir-ikki hafta vaqt sarflaydi. “Isroil nuqtai nazaridan, u Eronga yadroviy qurol olishga yo‘l qo‘ya olmaydi. Shubhasiz, Netanyaxuning kabinetida ushbu yadroviy obyektlarga hujum qilish va aslida Eronning yadroviy qurol dasturini ortga qaytarish uchun kuchli bosim bo‘ladi,” — dedi Devis CNN telekanalida.
Tehron, shu bilan birga, “bir oz vazminlik” bo‘lishiga umid qilmoqda, deb hisoblaydi Chatham House (Buyuk Britaniya) tahliliy markazining Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika bo‘yicha dastur direktori Salam Vakil.
“Eron o‘zining mudofaa pozitsiyasida ekanligini, „Hizbulloh“ tahdid ostida ekanligini va Isroilga qarshi kurashish uchun an’anaviy imkoniyatlarga ega emasligini juda yaxshi tushunib, ba’zi qizil chiziqlarni o‘rnatishga harakat qilmoqda,” — deya qo‘shimcha qildi Vakil.

Израиль в ближайшие дни нанесёт «значительный ответный удар» на ракетную атаку Ирана, пишет Axios со ссылкой на израильских чиновников.
Целями могут стать нефтедобывающие и другие стратегические объекты в Иране. Собеседники издания также не исключают точечных убийств и уничтожение иранских систем ПВО.
По данным Axios, кабинет министров безопасности Израиля обсуждал военный ответ Ирану на заседании накануне, но не принял окончательное решение, так как израильские власти хотят проконсультироваться с администрацией президента США из-за «стратегических последствий».
Об ударе Ирана
Вечером 1 октября Иран нанёс один из самых массированных ракетных ударов по территории Израиля. Корпус стражей Исламской революции (КСИР) Ирана назвал атаку ответом на «мученическую смерть» одного из лидеров ХАМАС Исмаила Хании, лидера движения «Хезболла» (которое поддерживает Иран) Хасана Насраллы и одного из командиров КСИР Аббаса Нильфрушана.
По разным оценкам, Иран выпустил от 180 до 200 баллистических ракет. Израильские и американские системы ПВО смогли перехватить многие из них, отмечает Axios. Те, что не были перехвачены, в основном попали на открытые участки рядом с базой ВВС на юге страны, рядом с базой военной разведки к северу от Тель-Авива, а также вблизи штаб-квартиры «Моссад».
Премьер-министр Израиля Беньямин Нетаньяху назвал действия Ирана большой ошибкой и пообещал призвать его к ответу. «Иранский режим не понимает нашей решимости защищать себя и отомстить нашим врагам. Они поймут, — сказал в своём обращении Нетаньяху. — Мы будем придерживаться установленного нами правила: кто бы на нас ни напал — мы нападём на него».
Иран пригрозил новой атакой в случае, если Израиль ответит силой. Израильские чиновники заявили, что тогда будут готовы рассмотреть все варианты, включая удары по ядерным объектам Ирана.
Wall Street Journal со ссылкой на собеседников среди арабских должностных лиц пишет, что Израиль направил Ирану ясные предупреждения о намерении ответить на любой обстрел своей территории, вне зависимости от мощности иранского обстрела и наличия погибших в Израиле. По их словам, Израиль заявил, что напрямую ударит по иранским ядерным или нефтяным объектам.
О том, что Израиль рассматривает сценарий удара по ядерным объектам Ирана, также рассказали New York Times неназванные американские чиновники. Речь в частности идёт об объектах обогащения в городе Нетенз — сердце иранской ядерной программы.
Аналитики, опрошенные CNN, считают, что Израиль может нацелиться на ядерные объекты Ирана с помощью традиционной военной атаки или кибератаки, более похожей на ту, что использовалась при подрыве пейджеров и раций «Хезболлы».
«Что бы ни сделал Израиль, это должно быть очень заметно и выглядеть решительно и успешно», — отметил Малкольм Дэвис, старший аналитик по оборонной стратегии в Австралийском институте стратегической политики.
По оценке США, Ирану сейчас требуется примерно одна-две недели для производства достаточного количества оружейного материала для ядерного оружия. «С точки зрения Израиля, он не может позволить Ирану получить ядерное оружие. Определённо, в кабинете Нетаньяху будет сильное давление, чтобы атаковать эти ядерные объекты и по сути отбросить иранскую программу ядерного оружия назад, потенциально на годы», — сказал CNN Дэвис.
Тегеран, тем временем, вероятно, надеется, что «будет некоторая сдержанность», считает директор программы по Ближнему Востоку и Северной Африке в аналитическом центре Chatham House (Британия) Салам Вакил.
«Иран пытается установить некоторые красные линии, прекрасно понимая, что он находится в оборонительной позиции, что „Хезболла“ под угрозой и что у него нет традиционных возможностей для борьбы с Израилем», — добавил Вакил.