O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-sentabr kuni Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida shaffoflikni ta’minlash va boshqaruvni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi farmonni imzoladi.
Farmonga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvardan boshlab chiqindilar bilan bog‘liq xizmatlarni tadbirkorlarga berish yuzasidan o‘tkaziladigan tender jarayonini onlayn kuzatish imkoniyatini yaratiladi.
Bundan tashqari, sanitar tozalash korxonalari tomonidan chiqindi to‘plash shoxobchalariga videokuzatuv kameralarini o‘rnatish va shoxobchalar faoliyatini aholi tomonidan kuzatish imkoniyatini yaratiladi.
Chiqindilarni tashish bilan shug‘ullanuvchi barcha maxsustexnikalarga sanitar tozalash korxonalari mablag‘lari hisobidan onlayn kuzatuv (GPS) tizimini o‘rnatish hamda mazkur texnikalarni kuzatish bilan bog‘liq bo‘lgan xarajatlar uchun oylik to‘lovlarni markazlashgan holda amalga oshirish va bu orqali chiqindilarning belgilangan grafik va muddatlarga muvofiq olib chiqib ketilishini kuzatish imkoniyatini yaratiladi.
Sanitar tozalash korxonalari to‘g‘risida to‘liq ma’lumot berish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati va ko‘lami bo‘yicha shikoyatlarni qabul qilish hamda sanitar tozalash korxonalari bilan qayta aloqa qilishuchun “Koll markaz” faoliyatini yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, sanitar tozalash korxonalari xizmat ko‘rsatuvchi hududlarning geografik chegarasi hamda aholi va yuridik shaxslarga biriktirilgan chiqindilarni yig‘ish maydonchalari (konteyner) joylashuvi to‘g‘risida aniq ma’lumotlar beriladi, abonentlarning hosil bo‘lgan chiqindilarini olib chiqib ketish grafigini ko‘rsatiladi.
Farmon bilan Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tashkil etiladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 26 сентября подписал указ о мерах по обеспечению прозрачности и дальнейшему совершенствовании управления в сферах экологии и охраны окружающей среды.
Для полного налаживания обратной связи между предпринимателями и населением с 1 января 2026 года планируется создать возможность онлайн-мониторинга тендеров на оказание услуг по обращению с отходами.
Кроме того, предприятия санитарной очистки будут обязаны установить в пунктах сбора отходов видеокамеры с возможностью для жителей наблюдать за процессом в режиме реального времени.
Автотранспорт для вывоза мусора планируется оборудовать GPS-трекерами. Ежемесячные расходы, связанные с мониторингом спецтехники, будут оплачиваться «в централизованном порядке».
Также планируется организовать специальный колл-центр для предоставления полной информации о предприятиях санитарной очистки, приёма жалоб на качество и охват услуг, а также для обратной связи с предпринимателями.
Кроме того, населению и юридическим лицам будет предоставлена достоверная информация о географических границах обслуживания предприятий санитарной очистки, местоположении мусоросборочных пунктов (контейнеров), закреплённых за ними. Также будут предоставляться сведения о пунктах сбора отходов и графике их вывоза.
На базе Республиканского центра организации работ по санитарной очистке создаётся Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики. Её создание было предложено на недавнем собрании у президента. С 1 января 2025 года новый орган будет финансироваться за счёт республиканского и местных бюджетов.
Агентство будет отвечать за разработку, проведение испытаний и внедрение в практику единых норм и стандартов, координацию деятельности в сфере обращения с отходами, а также управление государственным имуществом в этой сфере.
Госорган должен обеспечивать бесперебойное функционирование единой электронной системы оплаты и учёта обязательных платежей за вывоз твёрдых бытовых отходов физических и юридических лиц.
Кроме того, агентство будет принимать меры, направленные на совершенствование управления бытовыми, строительными, жидкими, токсичными химическими, медицинскими и электронными отходами в республике, применение современных методов их переработки и утилизации, а также внедрение принципа «ноль отходов» и отвечать за другие задачи.