20-sentabr kuni Madaniyat vazirligi Vazirlar Mahkamasining ommaviy tadbir o‘tkazish uchun ruxsat olish tartibiga o‘zgartirishlar kiritishni nazarda tutuvchi qarori loyihasini muhokama uchun e’lon qildi.
Gap ommaviy tadbirlar, jumladan, konsertlar, xalqaro va milliy ahamiyatga molik tadbirlar o‘tkazish uchun ruxsat olish uchun pasportga o‘zgartirishlar kiritish haqida ketmoqda.
Loyihada konsert-ko‘ngilochar tadbirlarni o‘tkazuvchi tashkilotchi “O‘zbekkonsert” davlat muassasasiga boshqa hujjatlardan tashqari, bo‘lajak tadbirning aniq ssenariysini batafsil taqdim etishi shart bo‘lgan yangi talabni joriy etish taklif qilinmoqda.
Hozirda ruxsatnomalarni berish faqat Ichki ishlar vazirligi va uning hududiy bo‘linmalariga yuklangan. Tasdiqlash talab qilinadigan boshqa organlar yo‘q. Endi yuqoridagi hujjatlarni, shu jumladan, ssenariyni ham bir vaqtning o‘zida tasdiqlovchi organlarga yuborish taklif qilinmoqda.
“O‘zbekkonsert"ni tasdiqlovchi organlar ro‘yxatiga kiritish rejalashtirilgan bo‘lib, unda ekspert komissiyalari orqali quyidagilar hisobga olinadi:
• tadbir dasturi yoki ssenariyning g‘oyaviy-badiiy saviyasi;
• namoyish etilishi rejalashtirilgan repertuarning milliy an’analar va umumbashariy qadriyatlarga mos kelishi;
• tadbir dasturi yoki ssenariysida Vatanga sadoqat, rna yurtga muhabbat kabi tuyg‘ularning aks ettirilishi.
Keyin ekspert komissiyasi ruxsatnoma berish yoki berishni rad etish to‘g‘risida xulosa tuzadi. Agar komissiya salbiy xulosa chiqarsa, unda rad etish sabablari va hujjatlarni ko‘rib chiqish uchun qayta topshirish muddati ko‘rsatiladi.
Bundan tashqari, tadbir tashkilotchilaridan arizalarni ko‘rib chiqish uchun yig‘imlar joriy etish taklif etilmoqda: Toshkent shahridagi tadbirlar uchun — BHMning 5 baravari (1,875 mln so‘m), viloyat markazlarida — BHMning 3 baravari (1,125 mln so‘m), boshqa aholi punktlarida — BHMning 1 baravari (375 ming so‘m).
Ariza beruvchi, agar ular turli joylarda o‘tkazilsa, har bir tadbir uchun alohida yig‘im to‘lashi kerak bo‘ladi.
Agar “O‘zbekkonsert” ekspert komissiyasi rad etganidan keyin hujjatlar xulosada ko‘rsatilgan muddatda qayta ekspertizadan o‘tkazish uchun taqdim etilgan bo‘lsa, ariza beruvchidan qo‘shimcha yig‘im undirilmaydi. Ushbu muddatdan so‘ng ariza beruvchi umumiy asosda ruxsat olish uchun ariza berishi mumkin.
Agar ariza beruvchi tadbirni o‘tkazishdan bosh tortsa, avval olingan to‘lov qaytarilmaydi.
Bundan tashqari, arizani ko‘rib chiqish muddati 10 kundan 15 kungacha oshiriladi. “O‘zbekkonsert” va uning hududiy bo‘linmalari tadbir o‘tkaziladigan joyga borib, ssenariyning haqiqiyligini tekshirmoqchi bo‘lsa, bu muddat 30 kungacha oshirilishi mumkin.
Agar taqdim etilgan loyihaga nisbatan ssenariyga 10 foizdan ko‘p bo‘lgan o‘zgartirishlar kiritish zarur bo‘lsa yoki murojaat qaytarilsa, ariza beruvchi umumiy asoslarda ommaviy tadbirlarni o‘tkazish uchun takroran yangidan murojaat qilishi lozim.
Tasdiqlovchi organning xulosasisiz vakolatli organ (Ichki ishlar vazirligi) ruxsatnoma bermaydi. Ruxsatnoma xulosasiz berilgan taqdirda vakolatli organ javobgar bo‘ladi.
Madaniyat vazirligi ushbu hujjatning qabul qilinishi “ommaviy-madaniy va konsert-tomosha tadbirlarining badiiy saviyasi va mazmundorligini oshirish, ssenariy, repertuarlarini ko‘rib chiqish va baholash tizimini yanada takomillashtirish” imkonini beradi, deb kutmoqda.
Bundan tashqari, bu ommaviy tadbirlarni o‘tkazish qoidalariga, konsert-tomosha tadbirini o‘tkazishda sahna madaniyatiga rioya etilishi, milliy qadriyatlar va an’analarga ijrochilarning chiqishlarida ular tomonidan amalga oshiriladigan nojoiz xatti-harakatlar, jumladan, tomoshabinlarga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi xatti-harakatlarga yo‘l qo‘yilmasligini ta’minlashi kutilmoqda.
Madaniyat vazirligining ta’kidlashicha, loyiha bilan “ommaviy-madaniy va konsert-tomosha tadbirlariga ruxsat berish tartiblari ixtisoslashtiriladi hamda bu jarayonning to‘liq ochiq va shaffof bo‘lishi ta’minlanadi”.

Министерство культуры Узбекистана 20 сентября опубликовало для обсуждения проект постановления Кабинета министров, предусматривающий внесение изменений в порядок получения разрешения на проведение массового мероприятия.
Речь идёт об изменениях в паспорт получения разрешения на проведение массовых мероприятий, в том числе концертов и мероприятий международного и национального значения.
Проектом предлагается ввести новое требование, согласно которому организатор мероприятия, осуществляющий концертно-зрелищную деятельность, в дополнение к другим документам, должен будет предоставить в госучреждение «Узбекконцерт» точный сценарий предстоящего мероприятия с подробными деталями.
В настоящее время за выдачу разрешений отвечает только МВД и его территориальные отделения. Других органов, с которыми требуется согласование, в порядке нет. Теперь предлагается одновременно направлять вышеуказанные документы, включая сценарий, в согласующие органы.
В список согласующих органов планируется включить «Узбекконцерт», который через свои экспертные комиссии будет учитывать:
• идейно-художественный уровень программы мероприятия или сценария;
• соответствие запланированного к показу репертуара национальным традициям и общечеловеческим ценностям;
• отражение в программе мероприятия или сценарии чувств, таких как преданность Родине и любовь к родной земле.
Затем экспертная комиссия оформляет заключение о выдаче или отказе в выдаче разрешения. Если комиссия выдаёт отрицательное заключение, то в нём указываются причины отказа и срок повторного представления документов на рассмотрение.
Кроме того, предлагается ввести сборы для организаторов мероприятий за рассмотрение заявления: для мероприятий в Ташкенте — 5 базовых расчётных величин (1,875 млн сумов), в областных центрах — 3 БРВ (1,125 млн сумов), в других населённых пунктах — 1 БРВ (375 тысяч сумов).
Заявитель должен будет уплатить сбор за каждое мероприятие отдельно, если они проводятся в разных местах.
Если после отказа экспертной комиссии «Узбекконцерта» документы подаются на повторное рассмотрение в срок, указанный в заключении, дополнительный сбор с заявителя не взимается. По истечении этого срока заявитель может обратиться за получением разрешения на общих основаниях. Если заявитель отказывается от проведения мероприятия, ранее взимаемый сбор не возвращается.
Срок рассмотрения заявления увеличивается с 10 до 15 дней. Этот период может составить 30 дней, если «Узбекконцерт» и его территориальные отделения захотят проверить достоверность сценария путём выезда на место проведения мероприятия.
Если сценарий требует внесения более 10% изменений по сравнению с представленным проектом или заявка возвращается заявителю, то необходимо повторно подать заявку на проведение массового мероприятия.
Без заключения согласующего органа уполномоченный орган (МВД) не выдаёт разрешительный документ, говорится в документе. В случае если разрешительный документ выдан без заключения, ответственность несёт уполномоченный орган.
Министерство культуры ожидает, что принятие этого документа позволит «повысить художественный уровень и содержательность массово-культурных и концертно-зрелищных мероприятий, а также усовершенствовать систему рассмотрения и оценки сценариев и репертуаров».
Кроме того, ожидается, что это позволит обеспечить соблюдение правил проведения массовых мероприятий, культуры выступлений на сцене, уважение национальных ценностей и традиций, а также предотвратить неподобающее поведение исполнителей, в том числе действия, оказывающие негативное влияние на зрителей, отмечается в документе.
В Минкульте отметили, что проектом будут «упрощены процедуры выдачи разрешений на проведение массово-культурных и концертно-зрелищных мероприятий, а процесс станет полностью открытым и прозрачным».