Shu nuqtai nazardan, davlatning ertangi kuni, aholining umidi hisoblangan bitiruvchi yoshlar o‘zlarining ish joylariga ega bo‘lishlari uchun “Adolat” SDP saylovlar oldidan oliy va professional ta’lim muassasalari bitiruvchilari uchun “Kafolatlangan birinchi ish joyi” loyihasini hayotga tadbiq etish g‘oyasini ilgari surmoqda.
Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad ta’lim muassasalarini bitirgan yoshlarga birinchi ish joyini topishlarida ko‘maklashish va ularni mehnat bozoriga muvaffaqiyatli integratsiyasini qo‘llab-quvvatlash bilan izohlanadi.
Bu borada dunyo davlatlarida ilg‘or tajribalar to‘plangan. Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlarda amalga oshiriladigan Youth Guarantee dasturi shular jumlasiga kiradi. Bu dastur Yevropa komissiyasi tomonidan 2013-yilda ishlab chiqilgan bo‘lib, u yoshlarni ishsizlikdan himoya qilish va ularning mehnat bozoriga muvaffaqiyatli kirishini ta’minlashga qaratilgan.
“Adolat” SDP taklif etayotgan mazkur loyiha yoshlarning mehnat bozoriga kirishlaridagi qiyinchiliklarni yengib o‘tishga yordam beradi, ish beruvchilar uchun esa yosh va tayyor mutaxassislarga ega bo‘lish imkoniyatini yaratadi.

Ежегодно в Узбекистане более 200 тысяч молодых людей, окончив высшие учебные заведения, выходят на рынок труда. Обеспечение их занятости, создание рабочих мест исходя из их специализации является одной из приоритетных задач сегодняшнего дня.
С этой точки зрения СДПУ «Адолат» в преддверии выборов выдвигает идею реализации проекта «Первое гарантированное рабочее место» для выпускников высших и профессиональных образовательных учреждений, чтобы завтрашний день государства, надежда населения — выпускная молодёжь получила своё рабочее место.
Основная цель заключается в содействии молодым людям, окончившим образовательные учреждения, в поиске первой работы и поддержке их успешной интеграции на рынок труда.
В этом направлении накоплен передовой опыт стран мира. Среди них программа Youth Guarantee, реализуемая в странах-членах Европейского Союза. Данная программа была разработана Европейской комиссией в 2013 году и направлена на защиту молодёжи от безработицы и обеспечение её успешного выхода на рынок труда.
Данный проект, предлагаемый СДП «Адолат» поможет молодым людям преодолеть трудности при выходе на рынок труда, а работодателям предоставит возможность иметь молодых и готовых специалистов.