“O‘zbekko‘mir"ga qarashli ko‘mir koni kengaytirilishi munosabati bilan Toshkent viloyatidagi Chinniobod mahallasida yashovchi fuqarolarga mulklarini boshqa joyga ko‘chirish yoki buzish uchun 60 milliard so‘mdan ortiq kompensatsiya to‘lanadi, deb xabar berdi viloyat hokimligi matbuot xizmati. Mablag‘lar Respublika kompensatsiya jamg‘armasi hisobidan to‘lanadi.
Birinchi bosqichda 91 nafar mulkdorga jami 13,1 milliard so‘m kompensatsiya to‘lanadi, ikkinchi bosqichda 95 nafar mulkdorga, shu jumladan, 73 nafar turar va 1 nafar noturar joy, shuningdek, 21 nafar bo‘sh yer mulkdoriga 49,2 milliard so‘m to‘lov amalga oshiriladi.
Hokimiyat vakillari barcha mulkdorlar bilan muhokamalar o‘tkazdi, mulkni topshirishga rozilik tilxatlari imzolandi va zarur hujjatlar rasmiylashtirildi, deyiladi xabarda. 77 nafar mulkdor bilan notarial kelishuv bitimlari tuzilib, 18 ta bo‘sh yer uchastkalariga meros huquqi uchun hujjatlar rasmiylashtirildi.
Zoyir Mirzayev (o‘ngda).Zoyir Mirzayev (o‘ngda).
7-oktabr kuni poytaxt viloyati hokimi Zoyir Mirzayev mahallada bo‘lib, amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi, aholi bilan suhbatlashdi.
Mahalliy aholidan iborat shtab va ishchi komissiya tuzildi. Kompensatsiya to‘lovlarini to‘lash muddatlari va bu boradagi ishlar shaffofligi bo‘yicha kelishib olindi, deya ta’kidladi hokimlik.
2022-yilda “Yer uchastkalarini kompensatsiya evaziga jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yish tartib-taomillari to‘g‘risidagi"gi qonun qabul qilingandi. Mazkur qonunga muvofiq, yerni foydali qazilmalar konlarini qidirish va qazib olish maqsadida kompensatsiya evaziga olib qo‘yish jamoat ehtiyojlari sifatida e’tirof etiladi.

В связи с расширением угольной шахты компании «Узбекуголь» жителям махалли Чинниабад в Ташкентской области будет выплачено более 60 млрд сумов в качестве компенсации за перенос или снос их недвижимости, сообщает пресс-служба хокимията области. Средства будут выплачены из республиканского компенсационного фонда.
На первом этапе компенсацию получит 91 собственник на общую сумму 13,1 млрд сумов, на втором этапе предусмотрены выплаты 95 собственникам, включая 73 владельцев жилого и 1 — нежилого имущества, а также 21 владельца пустующих земельных участков, на 49,2 млрд сумов.
Со всеми собственниками провели беседы представители властей, подписаны расписки о согласии на перенос имущества и оформлена необходимая документация, говорится в сообщении. С 77 собственниками заключены нотариальные соглашения, а также оформлены документы на право наследования для 18 пустующих земельных участков.
Зойир Мирзаев (справа).Зойир Мирзаев (справа).
7 октября махаллю посетил хоким столичной области Зойир Мирзаев, чтобы ознакомиться с текущими работами и побеседовать с жителями.
Созданы штаб и рабочая комиссия, в которые вошли местные жители. Достигнуты договорённости о сроках выплат компенсаций и прозрачности в этой работе, отметили в хокимияте.
В 2022 году был принят закон «О процедурах изъятия земельных участков для общественных нужд с компенсацией». В соответствии с этим законом, изъятие земельных участков с компенсацией для разведки и разработки месторождений полезных ископаемых признано общественными нуждами.