Qozog‘istonda AES qurilishi beshtagacha davlatni o‘z ichiga olgan konsorsium tomonidan amalga oshiriladi, deb yozdi Zakon.kz mamlakat bosh vaziri o‘rinbosari Roman Sklyar so‘zlariga tayanib.
“AES birgina inshoot emas, u konstruktiv qismida turli mamlakatlar yetakchilik qiladigan bir qancha obyektlardan iborat. Shu sababli loyihalash jarayonida turli mamlakatlardan eng yaxshi texnologiyalarni olish vazifasi turibdi. Shunga ko‘ra, ushbu stansiya qurilishi bo‘yicha turli kompaniyalar — subpudratchilar ishtirok etadi. Bunday jahon tajribasi allaqachon mavjud”, — dedi Sklyar (bu va keyingi iqtiboslar Zakon.kz'dan).
Qozog‘iston bosh vaziri o‘rinbosarining so‘zlariga ko‘ra, “yadro orolini” bir davlat, turbinani boshqa davlat, tarqatish qurilmalarini esa uchinchi davlat qilishi mumkin.
“Ammo bularning barchasi birgalikda yaxshi samara beradi. Biz qaysidir bitta yetkazib beruvchiga, bitta pudratchiga yopishib olmay, amaliyot ko‘rsatganidek, ancha samarali ishlaydigan konsorsium yaratishimiz kerak”, — deb tushuntirdi Sklyar.
Uning qayd etishicha, loyihani ishlab chiqish jarayonida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan siyosiy xavflar hukumat tomonidan ko‘rib chiqiladi. “Agar shunday holatlar yuzaga kelsa, unda turli kompaniyalar, turli mamlakatlar bilan tuzilgan shartnomalarda sanksiyalar bandi deb ataladigan narsa nazarda tutiladi”, — ta’kidladi Sklyar.
Konsorsiumga kim a’zo bo‘lishi kelasi yil aniq bo‘ladi, deya qo‘shimcha qildi bosh vazir o‘rinbosari. Unga ko‘ra, texnik-iqtisodiy asosni tayyorlash uchun bir yil, loyiha-smeta hujjatlarini tayyorlash uchun esa 1,5 yil vaqt ketadi.
“Bu eng qisqa muddat. Keyin qurilish boshlanadi. Mas’uliyat juda katta, chunki AES xavfsizligi birinchi o‘rinda turadi. Albatta, mamlakatimizda ishlayotgan IES va har qanday obyekt ham xavfsiz bo‘lishi kerak. Ammo AESda xavfsizlik alohida ustuvor ahamiyatga ega. Qaysi kompaniyalar qaysi mamlakatlardan bo‘ladi, biz hali bu savolga javobni bilmaymiz”, — dedi Sklyar.
6-oktabr kuni Qozog‘istonda AES masalasi bo‘yicha referendum bo‘lib o‘tdi. Ovoz berish natijalariga ko‘ra, atom stansiyasi qurilishini saylovchilarning 70 foizdan ortig‘i (5,6 million kishi) qo‘llab-quvvatlagan.

Строительством АЭС в Казахстане будет заниматься консорциум, в который войдут до пяти стран, сообщает Zakon.kz со ссылкой на слова заместителя премьер-министра страны Романа Скляра.
«АЭС это не просто один объект, она состоит из целого ряда объектов, в конструктивной части которых имеют лидерство разные страны. Поэтому задача провести такую работу при проектировании, когда мы берём наилучшие технологии из разных стран. Соответственно, разные компании — субподрядчики по строительству этой станции будут участвовать. Такой мировой опыт есть уже», — сказал Скляр (цитаты здесь и далее по Zakon.kz).
По словам вице-премьера Казахстана, «ядерный остров» может сделать одна страна, турбину — другая, распределительные устройства — третья страна.
«Но в комплексе все это будет давать хороший эффект. Мы не должны зацикливаться на каком-то одном поставщике, одном подрядчике, а создать консорциум, который, как показывает практика, наиболее эффективно работает», — пояснил Скляр.
Он отметил, что возможные политические риски будут рассматриваться правительством в процессе проектирования. «Если возникнут таковые, то в контрактах с различными компаниями, с различными странами будет предусмотрена так называемая санкционная оговорка», — подчеркнул Скляр.
Кто станет участником консорциума, будет ясно в следующем году, добавил зампремьера. На подготовку технико-экономического обоснования, по его словам, потребуется год, а на проектно-сметную документацию — 1,5 года.
«Это самые сжатые сроки. Потом начинается строительство. Ответственность огромная, потому что безопасность АЭС превыше всего. Конечно, безопасной должна быть и ТЭЦ, любой объект, который у нас работает. Но атомная станция — в особом приоритете безопасность. Какие будут компании из каких стран, пока мы ответ на этот вопрос не знаем», — сказал Скляр.
Вице-премьер также отметил, что стоимость АЭС к концу строительства превысит текущие оценки. «Эти объекты строятся около 10 и более лет. Почему так долго? Потому что меры безопасности крайне важны. Проектирование также занимает длительное время. Но понятно, что, поскольку строительство занимает 10 лет, изначально рассчитанная стоимость возрастает из-за инфляции, удорожания материалов и прочих факторов. Мировая практика показывает разные примеры — удорожание бывало до 50%, насколько нам известно», — сказал Скляр.
6 октября в Казахстане прошёл референдум по вопросу АЭС. По результатам голосования, строительство атомной станции поддержали более 70% избирателей (5,6 миллиона человек).