O‘zbekiston Jinoyat kodeksi qasddan badanga yengil shikast yetkazish (sog‘liqni 6 kundan ortiq, lekin 21 kundan ortiq bo‘lmagan qisqa muddatga buzish yoki “oilaviy (maishiy) zo‘ravonlik” moddasida nazarda tutilgan jinoyat alomatlari mavjud bo‘lmaganda, mehnat qobiliyatini biroz yo‘qotish) bilan bog‘liq jinoyatlar doirasini kengaytiruvchi norma bilan to‘ldirildi. Tuzatishlar 7-oktabr kuni prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolandi. Mazkur qonunni 7-mayda Qonunchilik palatasi deputatlari qabul qilgan, 10-iyulda senatorlar ma’qullagan.
Jinoyat kodeksining 109-moddasiga ko‘ra, qasddan badanga yengil shikast yetkazish: a) diniy taassublar tufayli; b) bir guruh shaxslar yoki uyushgan guruh a’zosi tomonidan yoxud shu guruh manfaatlarini ko‘zlab; yoki v) qurol yoki sovuq qurol sifatida foydalanilishi mumkin bo‘lgan ashyolarni ishlatganlik uchun endilikda 1 yildan 2 yilgacha ozodlikni cheklash yoki 1 yildan 2 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish tarzidagi jazo nazarda tutilgan.
Boshqa holatlar bo‘yicha qasddan badanga yengil shikast yetkazish jazosi avvalgidek qoladi — bazaviy hisoblash miqdorining 25 baravaridan 50 baravarigacha miqdorda jarima yoki 2 yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud 1 yilgacha ozodlikni cheklash yoki 1 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish.
Shu bilan birga, sog‘liqning qisqa muddatli buzilishiga yoki mehnat qobiliyatining bir oz turg‘un yo‘qotilishiga olib kelmaydigan qasddan badanga yengil shikast yetkazish bilan bog‘liq qilmish, xuddi shunday harakatlar uchun ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin sodir etilgan bo‘lsa (u bazaviy hisoblash miqdorining 25 baravarigacha miqdorda jarima yoki 240 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud 1 yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanadi) dekriminallashtirildi.
Endilikda “Oilaviy (maishiy) zo‘ravonlik” moddasida nazarda tutilgan huquqbuzarlik alomatlari mavjud bo‘lmaganda, ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takroran sodir etilgan, sog‘lig‘ining qisqa muddatli buzilishiga yoki mehnat qobiliyatining bir oz turg‘un yo‘qolishiga olib kelmagan holda qasddan badanga yengil shikast yetkazganlik uchun BHMning 5 baravaridan 25 baravarigacha miqdorda jarima yoki 15 sutkagacha ma’muriy qamoq nazarda tutilgan. Bu haqda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 52-moddasiga qo‘shimcha kiritildi.
Shuningdek, qonun bilan yarashuv institutiga kiruvchi ma’muriy huquqbuzarliklar doirasi biroz kengaytirildi. Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 21−1-moddasi 1-qismiga ko‘ra, endilikda kodeksning 61-moddasi (Oz miqdorda talon-toroj qilish) va 12−1-moddasi (Transport vositalarining ichki jihozlariga shikast yetkazish) 1- va 2-qismlari bo‘yicha huquqbuzarliklar sodir etilganda ham yarashuvga erishish mumkin. Buning uchun ayblanuvchi aybiga iqror bo‘lishi, jabrlanuvchi bilan yarashishi va unga yetkazilgan zararni qoplashi kerak.
Qonunda qayd etilishicha, o‘zgartirishlar “aholining tinch va farovon hayotini ta’minlash” va “mamlakatdagi kriminogen vaziyatni yaxshilashga” xizmat qiladi.

Уголовный кодекс Узбекистана дополнен нормой, расширяющей круг преступлений, связанных с умышленным лёгким телесным повреждением (кратковременное расстройство здоровья продолжительностью более 6, но не свыше 21 дня или незначительная стойкая утрата трудоспособности при отсутствии признаков преступления, предусмотренного статьёй «семейное (бытовое) насилие». Поправки 7 октября подписал президент Шавкат Мирзиёев. Они были приняты Законодательной палатой Олий Мажлиса 7 мая и одобрены Сенатом 10 июля.
Согласно дополненной статье 109 УК, если умышленное лёгкое телесное повреждение совершено: а) из религиозных предрассудков; 6) группой лиц или членом организованной группы либо в её интересах; или в) с применением оружия или предметов, которые могут быть использованы в качестве холодного оружия, теперь за это предусмотрено наказание в виде ограничения свободы от 1 года до 2 лет или лишения свободы от 1 года до 2 лет.
Наказание за умышленное лёгкое телесное повреждение по другим обстоятельствам остаётся прежним — штраф от 25 до 50 базовых расчётных величин или исправительные работы до 2 лет либо ограничение свободы до 1 года или лишение свободы до 1 года.
В то же время декриминализировано деяние, связанное с умышленным лёгким телесным повреждением, не повлёкшим кратковременного расстройства здоровья или незначительную стойкую утрату трудоспособности, совершенным после применения административного взыскания за такие же действия (оно предусматривало штрафом до 25 базовых расчётных величин или обязательные общественные работы до 240 часов либо исправительные работы до 1 года).
Теперь за умышленное причинение лёгкого телесного повреждения, не повлёкшее кратковременного расстройства здоровья или незначительную стойкую утрату трудоспособности, при отсутствии признаков правонарушения, предусмотренного статьёй «семейное (бытовое) насилие», совершённое повторно в течение года после применения административного взыскания, предусмотрен штраф от 5 до 25 БРВ или административный арест до 15 суток. Дополнение об этом внесено в статью 52 Кодекса об административной ответственности.
Законом также незначительно расширен круг административных правонарушений, входящих в институт примирения. Согласно части 1 статьи 21−1 КоАО, примирение теперь также возможно при совершении правонарушений по частям 1 и 2 статьи 61 (мелкое хищение) и статье 12−1 (повреждение внутреннего оборудования транспортных средств) кодекса. Для этого обвиняемый должен признать вину, примириться с потерпевшим и загладить причинённый ему вред.
В законе отмечается, что поправки послужат «обеспечению мирной и благополучной жизни населения» и «улучшению криминогенной ситуации в стране».