Florida (AQSh) hukumati “Milton” to‘foni yaqinlashayotgani sababli shtatning 5,5 milliondan ortiq aholisini uylarini tark etishga va evakuatsiya qilishga chaqirdi. Bu shtat tarixidagi eng yirik evakuatsiyalardan biri, deb yozdi New York Times.
“Agar siz ketmoqchi bo‘lsangiz, hoziroq keting”, — dedi Florida gubernatori Ron Desantis. Uning so‘zlariga ko‘ra, to‘fon oqibatlarini bartaraf etishga AQSh Milliy gvardiyasining 8 mingga yaqin a’zosi jalb etiladi.
Evakuatsiya 7-oktabr kuni boshlandi va bu shtat yo‘llarida tirbandlikka sabab bo‘ldi. Taxminlarga ko‘ra, bugun Tampa ko‘rfazi qirg‘og‘i birinchi bo‘lib 100 yildan ko‘proq vaqt ichida birinchi marta falokatga duch keladi. 3,5 million kishi istiqomat qiladigan Tampa, Sent-Pitersberg va Kliruoter shaharlari xavf ostida.
Floridaning jami 28 okrugi to‘fondan ogohlantirish ostida.
Shtat bo‘ylab kollej va universitet kampuslari yopildi, bir qancha shahar va tumanlarda komendantlik soati joriy etildi. Floridaning sayyohlik joylari, jumladan Walt Disney World tematik bog‘lari ham yopilishini e’lon qildi. Ba’zi aholi punktlari evakuatsiya buyrug‘idan keyin “arvoh shaharlar"ga aylandi, deb ta’kidlamoqda CNN.
“Milton” AQSh Milliy to‘fonlar markazi (NHC) tomonidan 5-toifa sifatida baholandi. Bu toifadagi bo‘ronlar “halokatli” deb hisoblanadi, unda shamol tezligi 249 km/soatga yetadi va “juda jiddiy va keng ko‘lamli zarar” keltiradi, deya aniqlik kiritdi BBC. Floridaga va undan yuzlab reyslar bekor qilindi.
AQSh prezidenti Jo Bayden ham floridaliklarni “hoziroq evakuatsiya qilishga” chaqirib, buni “hayot-mamot masalasi” deb atadi. U “to‘fonga tayyorgarlikni nazorat qilish uchun” Germaniya va Angolaga safarlarini qoldirdi.
“Milton” yaqinlashishiga bir necha hafta qolganida AQShning janubi-sharqida, jumladan, Florida shtatida “Helen” to‘foni sodir bo‘ldi va 200 dan ortiq odamni halok qildi.

Власти Флориды (США) призвали более 5,5 миллиона жителей штата покинуть свои дома и эвакуироваться из-за приближения урагана «Милтон». Это одна из крупнейших эвакуаций в истории штата, пишет New York Times.
«Если вы собираетесь выбраться, выбирайтесь сейчас», — сказал губернатор Флориды Рон Десантис. Он сообщил, что в работе с последствиями урагана будет задействовано около 8000 членов Национальной гвардии США.
Эвакуация началась 7 октября, на дорогах штата образовались пробки. Ожидается, что уже сегодня удар стихии первым примет на себя побережье залива Тампа — впервые за более чем 100 лет. Под угрозой оказались города Тампа, Сент-Питерсберг и Клируотер, в которых проживает до 3,5 миллиона людей.
Всего предупреждение об урагане объявлено в 28 округах Флориды.
По всему штату закрылись кампусы колледжей и университетов, в ряде городов и округов ввели комендантский час. О закрытии объявили и туристические достопримечательности Флориды, включая тематические парки Walt Disney World. Некоторые поселения после приказа об эвакуации стали похожи на «города-призраки», отмечает CNN.
«Милтон» получил пятую категорию сложности по шкале Национального центра США по отслеживанию ураганов (NHC). Ураганы этой категории считаются «катастрофическими», порывы ветра достигают 249 км/ч, они наносят «очень серьёзный и обширный ущерб», уточняет BBC. Сотни рейсов во Флориду и из неё были отменены.
Президент США Джо Байден также призвал жителей Флориды «эвакуироваться сейчас», назвав её «вопросом жизни и смерти». Он отложил поездки в Германию и Анголу, «чтобы проконтролировать подготовку к урагану.
За пару недель до приближающегося «Милтона» на юго-восток США, включая Флориду, обрушился ураган «Хелен», в результате которого погибли более 200 человек.