oktabr oyi boshida ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekistonda o‘qituvchilarning ish haqi kechiktirilgani haqida xabarlar tarqaldi. Dastlabki shikoyatlar 4-oktabrda paydo bo‘ldi, foydalanuvchilar sentabr oyi uchun maosh hali hisoblanmaganini ma’lum qilishdi.
7-oktabr kuni Milliy axborot agentligi (O‘zA) direktorining birinchi o‘rinbosari Xushnudbek Xudoyberdiyev Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi rahbariyati bilan bog‘langani haqida ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, MMTV barcha texnik muammolar hal etilganini va o‘qituvchilarning ish haqini hisoblash jarayoni boshlanganini ma’lum qilgan.
Uning ta’kidlashicha, xodimlarning 50% oylik maoshi to‘langan (bu haqda post 7-oktabr kuni kechqurun e’lon qilingan).
8-oktabr kuni kunduzi ba’zi o‘qituvchilar hali ham maosh olmaganliklarini aytishdi. Shuningdek, o‘qituvchilarning malakasini yangilash bilan bog‘liq muammolar tufayli ular to‘liq maosh olmaganliklari haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Kelgusi oyda ular o‘rtasidagi farqni qoplash va’da qilingan.
O‘qituvchilardan biri anonimlik sharti bilan “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, mehnat shartnomasi bo‘yicha ish haqi oyning birinchi kunigacha to‘lanishi kerak, biroq odatda pul ikkinchi yoki uchinchi kuni o‘tkazilgan.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining tahririyatga ma’lum qilishicha, 9-oktabr kuni soat 9:00 holatiga o‘qituvchilar tomonidan ish haqi 95 foizga o‘tkazilgan, qolgan qismini kun oxirigacha to‘lash choralari ko‘rilmoqda. Barcha budjet tashkilotlariga keladigan bo‘lsak, ish haqining 98 foizi xodimlarga to‘langan.
Mehnat kodeksining 333-moddasiga ko‘ra, ish beruvchi tomonidan ish haqi to‘lash, ta’tilga haq to‘lash, mehnat shartnomasi bekor qilingandagi to‘lovlar va (yoki) xodimga to‘lanishi lozim bo‘lgan boshqa to‘lovlar muddati buzilgan taqdirda, ish beruvchi ularni foizlar (pul kompensatsiyasi) to‘lagan holda to‘lashi shart. Kompensatsiya to‘lov muddatidan keyingi kundan boshlab amaldagi to‘lov kunigacha bo‘lgan har bir kechiktirilgan kun uchun Markaziy bankning shu vaqtdagi qayta moliyalashtirish stavkasidan kelib chiqqan holda hisoblanadi.
Xodimga to‘lanishi lozim bo‘lgan pul kompensatsiyasi miqdori MBning qayta moliyalashtirish stavkasining 10 foizi miqdorida (0,74 foiz atrofida) belgilanadi.
Ko‘rsatib o‘tilgan pul kompensatsiyasini to‘lash majburiyati ish beruvchining ish haqini to‘lash kechikishida aybi bor-yo‘qligidan qat’i nazar yuzaga keladi.
Bunday hollarda kechikish uchun o‘qituvchilar uchun ish beruvchi bo‘lgan har bir maktab moddiy javobgar bo‘ladi. Kompensatsiya shartlari maktablarda jamoa shartnomasida belgilanishi kerak.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, kompensatsiya to‘lanmaganda xodimlar Davlat mehnat inspeksiyasiga murojaat qilishlari mumkin, u foizlarni undirish choralarini ko‘radi. Mehnat inspeksiyasi raqamlari — (71) 200−06−00, (71) 239−41−12.
“Gazeta.uz” MMTVga qo‘shimcha savollar yubordi.
Bugungi kunda Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligining budjeti 46,6 trln so‘mni tashkil etib, shundan 84 foizi yoki 39 trln so‘mi (oyiga 3 trln so‘mdan ortiq) ish haqi va unga tenglashtirilgan boshqa to‘lovlarga to‘g‘ri kelmoqda. Ularni 545 ming o‘qituvchi va 200 mingdan ortiq maktabgacha ta’lim muassasalari xodimlari oladi.

В начале октября в социальных сетях распространились сообщения о задержке заработных плат учителей в Узбекистане. Первые жалобы появились 4 октября, пользователи заявляли, что зарплата за сентябрь ещё не начислена.
7 октября первый заместитель директора Национального информационного агентства (УзА) Хушнудбек Худойбердиев сообщил, что связался с руководством Министерства дошкольного и школьного образования. По его словам, в МДШО заявили, что «все технические проблемы решены и начался процесс начисления зарплаты учителей».
Он заявил, что 50% сотрудников зарплата была выплачена (пост об этом был опубликован вечером 7 октября).
8 октября днём некоторые учителя сообщили, что всё ещё не получили зарплату. Также появились сообщения о том, что из-за проблем с обновлением квалификации учителей в базе они получили неполную зарплату. Им обещали компенсировать разницу в следующем месяце.
Один из учителей на условиях анонимности сообщил «Газете.uz», что по трудовому соглашению зарплата должна быть начислена до первого числа месяца, однако обычно деньги перечисляли на второй или третий день.
Как сообщили редакции в Министерство экономики и финансов, 9 октября по состоянию на 9:00 зарплата учителями перечислена на 95%, принимаются меры по выплате оставшейся части до конца дня (дополнение: по состоянию на 15:00 зарплаты начислены 99% работникам). Что касается всех бюджетных организаций, то зарплаты выплачены 98% работникам.
Согласно статье 333 Трудового кодекса, при нарушении работодателем срока выплаты заработной платы, оплаты отпуска, выплат при прекращении трудового договора и (или) других выплат, причитающихся работнику, работодатель обязан выплатить их с уплатой процентов (денежной компенсации). Компенсация рассчитывается исходя из действующей ставки Центрального банка за каждый день задержки, начиная со следующего дня после срока выплаты по день фактического расчёта включительно. Размер причитающейся работнику денежной компенсации устанавливается в размере 10% процентов от ставки ЦБ (1,35%).
Обязанность выплаты указанной денежной компенсации возникает независимо от наличия вины работодателя в задержке выплаты зарплаты. В этих случаях материальную ответственность за задержку несёт каждая школа, которая является работодателем для учителей.
В пресс-службе Министерства занятости и сокращения бедности сообщили, что при невыплате компенсации работники могут обращаться в Государственную трудовую инспекцию, которая примет меры по взысканию процентов. Номера трудовой инспекции — (71) 200−06−00, (71) 239−41−12.
«Газета.uz» направила дополнительные вопросы в МДШО.
На сегодняшний день бюджет Министерства школьного и дошкольного образования составляет 46,6 трлн сумов, из этой суммы 84%, или 39 трлн сумов (более 3 трлн сумов в месяц), приходится на зарплаты и другие приравненные к ним выплаты. Их получают 545 тысяч учителей и более 200 тысяч сотрудников дошкольных учреждений.