O‘zbekistonga Jahon savdo tashkilotiga kirishda o‘tish davri beriladi. Bu haqda 9-oktabr kuni Debat Xoll maydonida Soliq qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Mubin Mirzayev ma’lum qildi.
U JSTga a’zo bo‘lish uchun mamlakat qonunchiligiga kiritilishi kerak bo‘lgan uchta asosiy o‘zgartirishni aytib o‘tdi.
“JSTga a’zo bo‘lgandan keyin QQS stavkalari importda ham, ichki bozorda ham bir xil bo‘lishi kerak. Agar importda QQS bo‘lsa, ichki bozorda imtiyoz bo‘lmasligi kerak, ya’ni QQS to‘lanishi kerak. Aksiz solig‘i bilan ham xuddi shunday”, — deya tushuntirdi.
Bundan tashqari, bojxona bojlari bitimlar doirasida JSTga a’zo boshqa mamlakatlar bilan bir darajada bo‘lishi kerak.
“Kichik biznes uchun — bu raqobat uchun yaxshi, umuman biznes yuritish uchun qulay. [O‘zgartirishlar] faqat yirik korxonalarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin, ularga aksiz solig‘i bo‘yicha berilgan imtiyozlar va ishlab chiqarishni rag‘batlantirish uchun boshqa imtiyozlar bekor qilinadi,” — dedi Soliq qo‘mitasi rahbari o‘rinbosari.
Mubin Mirzayev ushbu korxonalar uchun salbiy oqibatlarni yumshatish uchun boshqa davlatlar bilan kelishilgan holda 2−3 yilga o‘tish davri berilishini ta’kidladi.
O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bir qator yo‘nalishlarda foyda keltiradi, dedi u. Bugungi kunda boshqa mamlakatlar respublikaning eksport tovarlariga nisbatan yuqori bojxona bojlarini o‘rnatmoqda, bu esa ularni chet elda sotish imkoniyatlarini cheklamoqda.
“Bu jarayonlar soddalashadi. Bizning tovarlarimiz uchun boshqa mamlakatlarda bozorlar paydo bo‘ladi va ularni muammosiz sotish imkoniyati paydo bo‘ladi. To‘g‘ri, [JSTga kirish] ba’zi sohalarda salbiy, boshqalarda esa ijobiy ta’sir ko‘rsatadi, lekin umuman olganda, agar yalpi ichki mahsulotni olsak, bu ishlab chiqarish hajmlariga va umuman o‘sishga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi”, — deya ta’kidladi u.
Avgust oyida tadbirkorlar bilan uchrashuvda prezident Shavkat Mirziyoyev JSTga a’zo bo‘lishni “o‘ylangan va uzoqni ko‘zlagan tanlov, shuningdek, islohotlarning ajralmas qismi” deb atadi. Ilgari iqtisodiyot “ma’lum darajada himoyaga muhtoj edi,” ammo bu yo‘ldan borishda davom etsak, mamlakat imkoniyatlari cheklanadi, degandi u.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev may oyida O‘zbekiston 2026-yilda Kamerunda bo‘lib o‘tadigan 14-vazirlar konferensiyasiga qadar Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilish niyatida ekanini ma’lum qilgan edi.
O‘tgan yilning avgust oyida prezident 2025-yildan boshlab import dori vositalari va tibbiy buyumlarni bojxona rasmiylashtiruvi uchun yig‘imni bekor qilish, import tovarlarni davlat tilida markirovkalash tartibiga tuzatishlar kiritishni nazarda tutuvchi farmonni imzolagandi.
Alohida farmon bilan metallurgiya, kimyo, energetika va telekommunikatsiyalar sohasidagi mutlaq huquqlar ham bekor qilinmoqda. Bundan tashqari, 2026-yil iyul oyidan boshlab mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun davlat xaridlarida imtiyozlar, shuningdek, mahalliy elektrotexnika uchun narx preferensiyalari qisman bekor qilinadi.
O‘zbekistonda birinchi yarim yillikda 63,4 trln so‘mlik soliq va bojxona imtiyozlari taqdim etildi (yopiq hujjatlar bilan taqdim etilgan imtiyozlarni hisobga olmaganda). Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi eng ko‘p imtiyoz olayotgan kompaniyalar ro‘yxatini e’lon qilgandi.

Узбекистану будет предоставлен переходный период при вступлении во Всемирную торговую организацию. Об этом 9 октября на площадке Debat Xoll заявил заместитель председателя Налогового комитета Мубин Мирзаев.
Он назвал три основных изменения, которые требуется внести в законодательство страны для присоединения к ВТО.
«После вступления в ВТО ставки НДС должны быть одинаковыми и при импорте, и на внутреннем рынке. Если в импорте есть НДС, то на внутреннем рынке не должна быть льгота, то есть должен платиться НДС. То же самое с акцизным налогом», — пояснил он.
Кроме того, таможенные пошлины должны быть на одном уровне с другими странами-членами ВТО в рамках соглашений.
«Для малого бизнеса — это хорошо для конкуренции, в целом удобно для ведения бизнеса. [Изменения] могут отрицательно повлиять только на крупные предприятия, которым отменят предоставленные льготы по акцизному налогу и другие льготы для поощрения производства», — сказал замглавы Налогового комитета.
Мубин Мирзаев указал, что для смягчения отрицательных последствий для этих предприятий будет предоставлен переходный период на 2−3 года по согласованию с другими государствами.
Вступление Узбекистана в ВТО несёт выгоды по ряду направлений, сказал он. Сегодня другие страны устанавливают более высокие таможенные пошлины на экспортные товары республики, что ограничивает возможности для их продажи за границей.
«Эти процессы упростятся. Для наших товаров в других странах появятся рынки, и появится возможность без проблем продавать их. Правда, [вступление в ВТО] на некоторых отраслях скажется отрицательно, на другие — положительно, но в целом, если брать ВВП, то это окажет положительное влияние на объёмы производства и в целом на рост», — подчеркнул он.
На встрече с предпринимателями в августе президент Шавкат Мирзиёев назвал вступление в ВТО «продуманным и дальновидным выбором, а также неотъемлемой частью реформ. Раньше экономика «в какой-то степени нуждалась в протекции», но, если продолжить идти по этому пути, возможности страны будут ограничены, сказал он.
Отдельным указом также отменяются исключительные права в сфере металлургии, химии, энергетики и телекоммуникаций. Кроме того, с июля 2026 года будут частично отменены льготы для отечественных производителей при госзакупках, а также ценовые преференции для местной электротехники.
В Узбекистане за первое полугодие были предоставлены налоговые и таможенные льготы на 63,4 трлн сумов (без учёта льгот, предоставленных закрытыми документами). Антикоррупционное агентство раскрывало список компаний, получающих наибольший объём льгот.