Toshkent shahrining 12 ta tumani uchun alohida bosh rejalar ishlab chiqiladi. Bu haqda poytaxt hokimi Shavkat Umurzoqov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Chorshanba kuni prezident Shavkat Mirziyoyevga Toshkentning 2045-yilgacha bo‘lgan bosh rejasi loyihasi taqdim etildi. Unda Toshkent shahri hududi 3 ta zonaga ajratiladi: konservatsiya, rekonstruksiya va renovatsiya. Bunda ekologik muammolar, “uydan savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlariga 15 daqiqada yetib olish” tamoyili hamda Toshkent viloyati tumanlarini poytaxt bilan yagona aglomeratsiya sifatida rivojlantirish hisobga olingan.
Hokimning so‘zlariga ko‘ra, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi qoshida ishchi guruh ikki yil davomida Singapur, Angliya, Xitoy va Yevropa davlatlaridan mutaxassislarni jalb qilgan holda bosh reja loyihasini ishlab chiqqan.
“Taqdimot yakunida prezident kerakli qo‘shimchalar kiritish zarurligini ta’kidladi. Bosh reja tasdiqlangandan keyin barcha rejalashtirilgan ishlarning qoidalari aniq belgilanadi. Prezident har bir tumanning shahar ehtiyojlaridan kelib chiqib, bosh rejalar ishlab chiqishni ham taklif qildi. Bosh rejada hududning bugungi qiyofasi, shuningdek, bir yil, besh yil va o‘n yillikdagi qiyofasi qanday ko‘rinishda bo‘lishi aks ettiriladi, chunki bizning bosh rejamiz 2045-yilgacha bo‘lgan muddatga ishlab chiqilgan”, — dedi poytaxt hokimligi rahbari.
Shavkat Umurzoqov bosh reja bilan tasdiqlanadigan qoidalarga rioya qilish uchun kerakli mutaxassislarni tayyorlash zarurligini ta’kidladi.
“Bugun Toshkent shahrida ishlayotgan arxitektorlar, loyihachilar hokimlar xorijiy tajribani o‘rganish, kerak bo‘lsa arxitektorlarimiz borib tajribani o‘rganib kelishi haqida topshiriq berdilar. Uzoq muddatli mutaxassislarni tayyorlash uchun Toshkent shahar hokimligi qoshida Qurilish vazirligi bilan birgalikda Toshkent shahar Shaharsozlik institutini yaratish tavsiya etiladi, men o‘ylayman, bu katta mutaxassislarni tarbiyalash uchun imkoniyat beradi”, — dedi u.
Hokim shahardagi tirbandlik muammosiga ham to‘xtalib o‘tdi. Prezident topshirig‘iga ko‘ra, Transport vazirligi va shahar hokimligi bilan birgalikda Toshkent shahar yo‘llarini boshqarish departamenti tashkil qilinmoqda.
“Uning vazifasi bugungi kundagi shaharsozlikning bosh rejasiga asoslanib va mavjud muammolarni yechish uchun doimiy ishlaydigan departament bo‘ladi. Unga bir qancha vakolatlar beriladi va uni moliyalashtirish manbalari bemalol o‘zini-o‘zi ta’minlay oladigan mexanizm bo‘ladi. Prezident takliflarni tasdiqladi. Toshkent shahar aholisi yaqin kunlarda bu o‘zgarishlarni sezishni boshlaydi deb o‘ylayman”, — deydi hokim.
Eslatib o‘tamiz, ikki yil avval “Gazeta.uz” Toshkent boshplanLITI instituti shaharsozlik va ilmiy loyihalar bo‘yicha direktor o‘rinbosari Saidazim Sharipov bilan poytaxtning 2045-yilgacha bo‘lgan bosh rejasi loyihasida nimalar nazarda tutilgani haqida katta intervyu e’lon qilgandi.

Для 12 районов Ташкента будут разработаны отдельные генеральные планы. Об этом в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил хоким столицы Шавкат Умурзаков.
В среду проект генплана Ташкента до 2045 года был представлен президенту Шавкату Мирзиёеву. Планируется, что территория города будет разделена на 3 зоны: консервации, реконструкции и реновации. Учтены проблемы экологии, принцип «15-минутный город» и развитие районов Ташкентской области как единой агломерации со столицей.
По словам градоначальника, рабочая группа при Министерстве строительства и ЖКХ в течение двух лет разрабатывала проект генплана с привлечением специалистов из Сингапура, Англии, Китай и стран Европы.
«По итогам презентации уважаемый президент отметил необходимость внесения изменений. После утверждения генплана будут чётко определены правила для всех планируемых работ. Уважаемый президент также предложил разработать генпланы для каждого района, исходя из потребностей города. Генплан будет отражать текущий облик района, а также его облик через год, пять лет и десять лет, потому что наш генплан разработан до 2045 года», — заявил глава столичной администрации.
Шавкат Умурзаков отметил, что для соблюдения правил, которые будут утверждены генпланом, необходимо подготовить специалистов.
«Архитекторы, проектировщики, хокимы, работающие в Ташкенте, должны будут изучить зарубежный опыт. Президент поручил, чтобы при необходимости архитекторы отправлялись за границу для изучения этого опыта. Для долгосрочной подготовки специалистов при хокимияте Ташкента совместно с Министерством строительства будет создан Градостроительный институт Ташкента. Считаю, что этот институт позволит нам воспитать необходимых специалистов», — сказал он.
Хоким также указал на проблему пробок в городе. По поручению президента Министерство транспорта совместно с хокимиятом Ташкента создаст Департамент управления дорогами. Он будет работать в рамках механизма самообеспечения, решать дорожные проблемы и получит ряд полномочий.
По его словам, президент утвердил разработанные планы рабочей группы.
«Думаю, что население Ташкента начнёт чувствовать эти изменения в ближайшие дни», — сказал он.
«Газета.uz» два года назад публиковала большое интервью с замдиректора по градостроительству и научным проектам института «ТошкентбошпланЛИТИ» Саидазима Шарипова о том, что предусматривает проект генплана столицы до 2045 года.