14−18-oktabr kunlari X Toshkent xalqaro zamonaviy san’at biyennalesi bo‘lib o‘tadi. Bu yilgi mavzu — “San’at va dunyo”.
Biyennale konsepsiyasi san’at va zamonaviylik o‘rtasidagi munosabatni o‘rganishga qaratilgan. Rassomlar o‘z asarlarida qutblangan jamiyat fonida ko‘plab global muammolarga duch kelayotgan zamonaviy dunyoga qarashlarini aks ettiradi.
Tashkilotchilarga ishtirok etish uchun 350 dan ortiq ariza kelib tushgan, ularning uchdan ikki qismi xorijdan kelgan. Tanlovga 40 ta davlatdan 38 nafar xorijlik va 50 dan ortiq o‘zbekistonlik ijodkor olindi. Toshkentda biyennale doirasida ochiladigan ko‘rgazmalarda 120 dan ortiq barcha turdagi san’at asarlari: rangtasvir, haykaltaroshlik, installyatsiya, video-art va spektakl namoyish etiladi. Xorijiy ishtirokchilar bir qator ma’ruzalar va mahorat darslari o‘tadi.
“Bugun O‘zbekistonda barcha sohalar qatori milliy tasviriy san’at ham muttasil rivojlanib bormoqda. San’at sohasiga o‘zining dadil qadamlari, o‘z uslubi, ijod yo‘li bilan ko‘plab iste’dodli yoshlarimiz kirib kelmoqda. Ularning ijodini dunyo rassomlariga namoyish etish, qolaversa yosh musavvirlarimizning jahon mo‘yqalam sohiblari ijodi bilan tanishtirishda, ularning o‘zaro muloqotini yo‘lga qo‘yishda ushbu biyennale keng imkoniyatlar ochadi”, — deydi Badiiy akademiya raisi Akmal Nuriddinov.
Bu yil biyennaleni o‘tkazish uchun budjetdan 860 million so‘m (taxminan 67 ming dollar) ajratildi, deya ma’lum qildi biyennale direktori Orziqul Ro‘ziyev “Gazeta.uz”ga. Mablag‘lar xorijlik ishtirokchilarni joylashtirish, ularni tashish va boshqa xarajatlarga sarflandi, dedi u.
2001-yildan buyon davlatning faol ko‘magida har ikki yilda bir marta o‘tkazib kelinayotgan biyennale tasviriy san’at sohasida madaniy almashinuv, dolzarb masalalarni muhokama qilish va turli mamlakatlarning zamonaviy ijodiy salohiyati bilan tanishish uchun platforma vazifasini o‘tamoqda.
Biyennale dasturi
14-oktabr
• 17:00 — X Toshkent xalqaro zamonaviy san’at biyennalesining ochilish marosimi — Markaziy ko‘rgazmalar zali;
• 18:00 — “San’at va dunyo” ko‘rgazmasining ochilishi — Kamoliddin Behzod nomidagi Sharq miniatyura san’ati muzeyi.
15-oktabr
• 11:00 — Yevroosiyo rassomlari ko‘rgazmasining ochilishi — O‘zbekiston tasviriy san’at galereyasi (NBU);
• 14:00 — Rassom Katerin Sara Yangning mahorat darsi (Avstraliya) — Markaziy ko‘gazmalar zalining konferensiya zali;
• 15:00 — rassom Tytus Brzozovski (Polsha) tomonidan mahorat darsi — xuddi shu joy;
• 17:00 — Yevroosiyo fotorassomlari krgazmasining ochilishi — Toshkent Fotosuratlar uyi.
16-oktabr
• 10:00 — “Zamonaviy san’atda milliylik va universallik: tushunish va talqin etishning o‘ziga xosligi” nomli xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning ochilishi — Qatag‘on qurbonlari xotira muzeyi konferensiya zali;
• 14:00 — Petre Jonutsesku, Klaudiya Virjiniya Dimoyu va Kristian Vaduva (Ruminiya) tomonidan “Efemer aks-sadolari” perfomansining namoyishi — Markaziy ko‘rgazmalar zali;
• 14:30 — Rassom Sh. Abdumalikovdan ijodiy fikrlash va badiiy loyihani rivojlantirish bo‘yicha bootcamp (O‘zbekiston) — xuddi shu joy;
• 17:00 — O‘zbekiston va Sharqiy Osiyo rassomlari ko‘rgazmasining ochilishi — Ikuo Xiroyama nomidagi xalqaro madaniyat karvonsaroyi.
17-oktabr
• 05:00 — Biyennalening xorijlik ishtirokchilarining Samarqandga jo‘nab ketishi. Samarqandning diqqatga sazovor joylarini ziyorat qilish;

X Ташкентская международная биеннале современного искусств пройдёт 14−18 октября. Тема этого года — «Искусство и мир».
Концепция биеннале направлена на исследование взаимосвязи искусства и современности. В своих работах художники отразят взгляд на современный мир, который столкнулся с множеством глобальных вызовов на фоне поляризации общества.
Организаторы получили более 350 заявок на участие, две трети из которых — из зарубежа. Отбор прошли более чем 50 узбекистанских и 38 иностранных художников из 40 стран. На выставках, которые откроются в Ташкенте в рамках биеннале, будет представлено свыше 120 произведений искусства всех видов: живопись, скульптура, инсталляции, видео-арт и перфоманс. Зарубежные участники проведут ряд лекций и мастер-классов.
«Сегодня в Узбекистане национальное изобразительное искусство продолжает активно развиваться, — отметил председатель Академии художеств Акмаль Нуриддинов. — В сферу искусства решительными шагами приходит много талантливой молодёжи, со своим стилем и творческим путём. Эта биеннале откроет широкие возможности для демонстрации их творчества мировым художникам, а также для знакомства наших молодых художников с творчеством мастеров мировой живописи и установления диалога между ними».
В этом году на проведение биеннале из бюджета было выделено 860 миллионов сумов (около 67 тысяч долларов), рассказал «Газете.uz» директор биеннале Орзикул Рузиев. Средства были направлены на размещение иностранных участников, их транспортировку и другие расходы, отметил он.
С 2001 года биеннале проводится раз в два года при активной поддержке государства и служит платформой для культурного обмена в области визуальных искусств, обсуждения актуальных проблем и знакомства с современным творческим потенциалом различных стран.
Программа биеннале
14 октября
- 17:00 — Церемония торжественного открытия X Ташкентской международной биеннале современного искусства — Центральный выставочный зал;
- 18:00 — Открытие выставки «Искусство и мир» — Музей искусства миниатюры Востока им. Камолиддина Бехзода.
15 октября
- 11:00 — Открытие выставки художников Евразии — Галерея изобразительного искусства Узбекистана (НБУ);
- 14:00 — Мастер-класс художника Катрин Сара Янг (Австралия) — конференц-зал Центрального выставочного зала;
- 15:00 — Мастер-класс художника Tытуса Бжозовски (Польша) — там же;
- 17:00 — Открытие выставки фотохудожников Евразии — Ташкентский дом фотографии.
16 октября
- 10:00 — Открытие Международной научно-практической конференции «Национальное / локальное / универсальное в современном искусстве: специфика осмысления и интерпретации» — конференц-зал Государственного музея памяти жертв репрессий;
- 14:00 — Перформанс «Эфермерное эхо» Петре Йонуцеску, Клаудии Вирджиния Димойу и Кристиана Вадува (Румыния) — Центральный выставочный зал;
- 14:30 — Bootcamp по креативному мышлению и разработке артпроекта от художника Ш. Абдумаликова (Узбекистан) — там же;
- 17:00 — Открытие выставки художников Узбекистана и Восточной Азии — Международный караван-сарай культуры Икуо Хироямы.
17 октября
- 05:00 — Выезд зарубежных участников Биеннале в Самарканд. Посещение достопримечательностей Самарканда;
- 20:00 — Выезд в Ташкент.
18 октября
- 09:30 — Экскурсия для зарубежных участников по Ташкенту;
- 14:30 — Лекция британского художника Штеффи Клэнц на тему «Современное искусство Великобритании» — конференц-зал Национального института художеств и дизайна им. К. Бехзода;
- 17:00 — Церемония закрытия X Ташкентской международной биеннале современного искусства — Центральный выставочный зал.