“Ifoda Agro Kimyo Himoya” o‘g‘it ishlab chiqaruvchi korxonasi AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) ko‘magida Namangan viloyatida granulali organomineral o‘g‘itlar (organik komponentning mineral ozuqalar bilan aralashmasi) ishlab chiqarish zavodini ishga tushirdi.
11-oktabr kuni Chust viloyatidagi “Namangan” erkin iqtisodiy zonasida o‘tkazilgan ochilish marosimida USAID administratori yordamchisining o‘rinbosari Anjali Kor, USAID’ning O‘zbekistondagi missiyasi direktori Devid Xoffman, Namangan viloyati hokimi Shavkatjon Abdurazzoqov va boshqalar ishtirok etdi. Bu haqda AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi matbuot xizmati xabar berdi.
Kompaniya zavodni qurish va jihozlarini sotib olishga 1 million dollar sarmoya kiritdi, shuningdek, USAID’ning o‘g‘itlar ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlash va samarali foydalanish jamg‘armasidan o‘g‘itlar ishlab chiqarish uchun uskunalar ko‘rinishidagi 460 ming dollar miqdoridagi qo‘shma investitsiyalar oldi.
2022-yilda USAID o‘zbek fermerlari va o‘g‘it ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash orqali oziq-ovqat bilan ta’minlashni yaxshilash uchun 2 million dollar mablag‘ ajratilishini ma’lum qilgandi. Tashabbus mahalliy o‘g‘itlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish va uning sifatini yaxshilash orqali aholining zaif qatlamlarini global oziq-ovqat inqirozining yomonlashuvidan himoya qilishga qaratilgandi. Bu mablag‘ning qariyb yarmi o‘g‘itlar ishlab chiqarish va ulardan samarali foydalanishni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga yo‘naltirilgan.
Marosimda so‘zga chiqqan Shavkatjon Abdurazzoqov zavodning ishga tushirilishi viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi. Xususan, viloyat hokimligi matbuot xizmatining xabar berishicha, korxonada 100 ta yangi ish o‘rni yaratilgan.
“O‘g‘itlarning narxi ko‘tarilib borayotganini va buning oziq-ovqat mahsulotlarining jahon narxlariga ta’sirini inobatga olgan holda, fermerlar uchun ulardan erkin foydalanishi va mavjudligini ta’minlash juda muhimdir”, — dedi Anjali Kaur. Yangi zamonaviy korxona oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish, sifatini oshirish va eksport salohiyatini o‘stirish imkonini beradi, dedi u.
Devid Xoffman USAID tomonidan fermerlarning o‘g‘itlardan samarali foydalanish bo‘yicha bilim va xabardorligini oshirish borasida ham ishlar olib borilayotganini ta’kidladi. “Ifoda” 2019-yilda fermerlarga optimal hosildorlikni ta’minlash uchun zarur bo‘lgan o‘g‘it navlari va miqdorini aniqlashda yordam berish uchun doimiy tuproq sinov laboratoriyasini ochgandi. “Ifoda” va USAID, shuningdek, tuproq tahlili bo‘yicha mobil xizmatlarni joriy qilish bo‘yicha hamkorlik qilmoqda.
27 yil avval tashkil etilgan “Ifoda Agro Kimyo Himoya” korxonasi ekinlarni himoya qilish vositalari va o‘g‘itlar ishlab chiqarish bilan birga, fermerlarga maslahat xizmatlarini ham ko‘rsatadi. Korxonada bungacha suyuq, kukunli va granulali o‘g‘itlar ishlab chiqaruvchi ikkita zavod bo‘lgan bo‘lib, yillik quvvati 130 ming tonna edi. Mahsulotlar MDH, Turkiya, Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga ham eksport qilinmoqda, deydi korxona bosh direktori Qodirbek Mirzamaxmudov.
Zavodning quvvati yiliga 125 milliard so‘mlik 115 ming tonna o‘g‘it hisoblanadi, rejalashtirilgan eksport hajmi esa 7 million dollarni tashkil etadi.

Производитель удобрений «Ифода Aгро Кимё Химоя» при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) запустил в Наманганской области завод по выпуску гранулированных органоминеральных удобрений (представляют собой смесь органического компонента с минеральными питательными элементами).
В церемонии открытия, прошедшей 11 октября в свободной экономической зоне «Наманган» в Чустском районе, приняли участие заместитель помощника администратора USAID Анджали Каур, директор миссии USAID в Узбекистане Дэвид Хоффман, хоким Наманганской области Шавкатжон Абдураззаков и другие, сообщили в пресс-службе посольства США в Узбекистане.
Компания вложила 1 млн долларов США в строительство и закуп оборудования для завода, а также получила со-инвестиции в виде оборудования для производства удобрений на сумму 460 тысяч долларов от Фонда поддержки производства и эффективного применения удобрений USAID.
В 2022 году USAID объявило о выделении 2 млн долларов для обеспечения доступности продуктов питания путём поддержки узбекских фермеров и производителей удобрений. Инициатива направлена на защиту уязвимых слоёв населения от обострения глобального продовольственного кризиса путём увеличения масштабов производства удобрений в стране и повышения их качества. Примерно половина указанной суммы была направлена в Фонд поддержки производства и эффективного применения удобрений.
Выступая на церемонии, Шавкатжон Абдураззаков выразил уверенность, что запуск завода внесёт вклад в экономическое развитие региона и обеспечение занятости населения. В частности, как сообщила пресс-служба областного хокимията, на предприятии создано 100 новых рабочих мест.
«Учитывая растущую стоимость удобрений и сопутствующее влияние этого на мировые цены на продовольствие, крайне важно обеспечить их доступность и наличие у фермеров», — заявила Анджали Каур. Новый современный завод позволит увеличить объёмы производства продовольственной продукции, улучшить её качество и повысить экспортный потенциал фермеров, отметила она.
Дэвид Хоффман отметил, что USAID также работает над повышением уровня знаний и осведомлённости фермеров об эффективном использовании удобрений. В 2019 году компания «Ифода» открыла стационарную лабораторию по исследованию почвы для оказания помощи фермерам в определении разновидностей и количества удобрений, необходимых для обеспечения оптимальной урожайности. «Ифода» и USAID совместно работают также над внедрением мобильных услуг по анализу почвы.
«Ифода Aгро Кимё Химоя», созданная 27 лет назад, производит средства защиты растений и удобрения, а также оказывает консультативные услуги фермерам. У компании до этого было два завода, где выпускаются жидкие, порошковые и гранулированные удобрения с общей годовой производительностью 130 тысяч тонн. Продукция также экспортируется в страны СНГ, Турцию и Евросоюз., сообщил генеральный директор компании Кодирбек Мирзамахмудов.
Мощность завода составит 115 тысяч тонн удобрений на сумму 125 млрд сумов в год, планируемый объем экспорта — 7 млн долларов.