Rixos Tersane Istanbul — qariyb chorak asrlik tajriba va xizmat ko‘rsatishga bo‘lgan o‘ziga xos yondashuv sabab turizm sohasida yetakchi o‘rinni egallagan Rixos guruhining flagman mehmonxonasi. Mehmonxonaning ochilish marosimi prezident Rajab Toyyib Erdo‘g‘an ishtirokida tantanaviy tarzda bo‘lib o‘tdi.
“Istanbulning madaniyat va sanoat sohasidagi merosining qimmatli elementlarini aks ettirgan 600 yillik Tersane Istanbul`ni qayta tiklayapmiz. Hurmatli prezident Rajab Toyyib Erdo‘g‘anning uzoqni ko‘ra bilishi hamda Transport va infratuzilma vazirligining sa’y-harakatlari tufayli biz uni Istanbul fuqarolari uchun zamonaviy yashash maydoni sifatida qayta tiklayapmiz. Loyihaning birinchi bosqichi atrof-muhitni muhofaza qilish borasida namunaviy yondashuvdan foydalangan holda yakunlandi. Biz ushbu noyob joyda ochgan Rixos Tersane Istanbul shaharning bir qismiga aylanadi va urbanistik mehmondo‘stlik borasida yangi istiqbolni ochadi.
Loyiha iqtisodiyotni rivojlantirishga va ish o‘rinlarini yaratishga munosib hissa qo‘shadi. Shuningdek, Rixos Tersane Istanbul boy madaniy merosni asrab-avaylash va kelajak avlodlarga yetkazishda muhim o‘rin tutadi. Biz mehmonxonaning dizayndan tortib arxitekturagacha bo‘lgan har bir jihatini puxta o‘rganib chiqdik. Men uchun tijoriy loyihadan ko‘ra ko‘proq narsani anglatuvchi ushbu yangi mehmonxona shahrimiz va yurtimizga foyda keltiradi, degan umiddaman. Hurmatli prezidentimiz Rajab Toyyib Erdo‘g‘anga qo‘llab-quvvatlagani va marosimda ishtirok etgani uchun o‘z minnatdorchiligimni bildiraman", — deya Rixos Hotels direktorlar kengashi raisi Fettah Taminje ushbu uzoq kutilgan loyiha haqida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
Toshkentda ham Istanbuldagi yangi sayyohlik majmuasining ochilishiga bag‘ishlangan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Rixos mehmonxonalar tarmog‘ining flagman loyihasi: Rixos Tersane Istanbul
Rixos Tersane Istanbul — 432 xonadan iborat bo‘lib, uch qit’adagi sakkizta davlatga sarmoya kiritadigan Rixos Hotels guruhining ajoyib mehmonxonasi hisoblanadi. Tarix, madaniyat va san’atni o‘zida mujassam etgan betakror interer, mazali gastronomik taomlarni taklif etuvchi restoranlar, sport tadbirlari va Oltin Shox ko‘rfazining betakror manzarasi ko‘rinib turadigan infiniti-basseynga ega Rixos Tersane Istanbul shahar markazida unutilmas dam olish onlarini ta’minlaydi.
Mehmonxona arxitekturasi mintaqaning tarixiy qiyofasi bilan mukammal tarzda uyg‘unlashgan. Shahar markaziga yaqinligi va tarixiy yarimorol manzarasi ko‘rinib turishi Rixos Tersane Istanbul`ni mahalliy va xalqaro sayyohlar uchun jozibador maskanga aylantiradi. Bundan tashqari, mehmonxonaga dengiz orqali ham qulay tarzda yetib kelish mumkin.
Rixos Tersane Istanbul o‘z konsepsiyasida madaniyat, san’at va sportga urg‘u beradi. Oltin Shox ko‘rfazi qadim zamonlardan beri qut-baraka va farovonlik ramzi bo‘lgan hamda Istanbulni O‘rtayer dengizi va Yaqin Sharqdagi asosiy savdo markaziga aylantirgan bandargoh vazifasini o‘tagan. Rixos Tersane Istanbul ushbu tarixiy merosdan ilhomlanib, madaniy barqarorlik mavzusida mahalliy va xalqaro rassomlarning zamonaviy san’at asarlarini o‘zida jamlagan maxsus san’at kolleksiyasini yaratdi.
Mehmonxona keng zallari — Tersane Ballroom va Tersane Istanbul Event Hall tufayli turli tadbirlar o‘tkaziladigan joyga ham aylanadi.

Rixos Tersane Istanbul – флагманская гостиница группы Rixos, которая занимает топовые позиции в туристическом секторе благодаря почти четвертьвековому опыту и безупречному подходу к обслуживанию. Отель был торжественно открыт при участии президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
«Мы возрождаем 600-летний Tersane Istanbul, который отражает ценные элементы культурного и промышленного наследия Стамбула. Благодаря видению уважаемого президента Реджеп Тайип Эрдогана и усилиям Министерства транспорта и инфраструктуры, мы восстанавливаем его как современное пространство для жизни граждан Стамбула. Первая фаза проекта была завершена с применением образцового подхода к сохранению. Rixos Tersane Istanbul, который мы открыли в этом уникальном месте, станет частью памяти города и откроет новую перспективу в урбанистическом гостеприимстве. Проект внесет значительный вклад в экономику и создание рабочих мест. Rixos Tersane Istanbul также сыграет важную роль в сохранении и передаче богатого культурного наследия будущим поколениям. Мы тщательно продумали каждую деталь отеля – от дизайна до архитектуры. Я надеюсь, что этот новый проект, который для меня значит гораздо больше, чем просто коммерческое предприятие, принесет пользу нашему городу и стране. Я хотел бы поблагодарить нашего уважаемого президента Реджепа Тайипа Эрдогана за его поддержку и присутствие», – поделился председатель совета директоров Rixos Hotels Феттах Таминче
В Ташкенте также прошло праздничное мероприятие, посвященное открытию нового туристического комплекса в Стамбуле.
Флагманский проект сети отелей Rixos: Rixos Tersane Istanbul
Rixos Tersane Istanbul с номерным фондом в 432 номера – флагманский отель группы Rixos Hotels, которая инвестирует в восьми странах на трех континентах. Благодаря уникальному интерьеру, сочетающему историю, культуру и искусство, ресторанам, предлагающим изысканные гастрономические впечатления, спортивным мероприятиям, а также инфинити-бассейну с уникальным видом на Золотой Рог, Rixos Tersane Istanbul обеспечит незабываемый отдых в самом сердце города.
Архитектура отеля отлично гармонирует с историческим обликом региона. Близость к центру города и виды на исторический полуостров делают Rixos Tersane Istanbul притягательным и для внутренних, и для международных туристов. Удобный доступ к морю добавляет еще один штрих к его исключительности.
В своей концепции Rixos Tersane Istanbul делает акцент на культуру, искусство и спорт. Золотой Рог с древних времен был символом изобилия и процветания, служа гаванью, благодаря которой Стамбул стал ключевым торговым центром Средиземноморья и Ближнего Востока. Вдохновившись этим историческим наследием, в Rixos Tersane Istanbul создана специальная художественная коллекция на тему культурной устойчивости, куда войдут современные произведения искусства местных и международных художников.
Отель также станет площадкой для проведения различных мероприятий благодаря просторным залам – Tersane Ballroom и Tersane Istanbul Event Hall.