Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-oktabr kuni texnik jihatdan tartibga solish sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va rejalar to‘g‘risidagi hisobot bilan tanishdi.
Davlat rahbari matbuot xizmati xabariga ko‘ra, O‘zbekistonda ishlab chiqarish va eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha katta marralar belgilangan. Bunda texnik jihatdan tartibga solish, standartlashtirish va metrologiya masalalari muhim ahamiyatga ega.
“Fevral oyidan boshlab [Texnik jihatdan tartibga solish agentligiga] yangi rahbarni qo‘yganman, qaror, farmon qabul qildik. Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish bo‘yicha qoidalarni uyg‘unlashtirish ko‘rsatkichi yil boshida 25 foiz bo‘lgan bo‘lsa, harakatlarimiz bilan buni 29 foizga yetkazdik. Mana, qancha ishimiz turibdi”, — dedi prezident.
So‘nggi yillarda mamlakatda 12 mingta standart tasdiqlangan. Yil boshidan buyon yana 1 ming 40 ta xalqaro standart qabul qilingan. Mahsulot xavfsizligi va sifatini ta’minlash maqsadida 29 ta texnik reglament ishlab chiqilgan. “Bular sanoat korxonalari va tadbirkorlarga yetkazilib, sertifikatlar olishiga ko‘maklashilyapti”, — deyiladi xabarda.
Davlat rahbari tashqi bozorlarga chiqish uchun samarali texnik tartibga solish tizimi shartligini ta’kidlab, qo‘shimcha vazifalarni belgilab berdi. Bugungi kunda mamlakatda 269 ta laboratoriyadan atigi 64 tasida o‘tkazilgan sinovlar xalqaro darajada tan olinadi. Oqibatda tadbirkorlar mahsulotlarini eksportga olib chiqishda qo‘shimcha sinovlar o‘tkazishga majbur bo‘lmoqda.
Shu sababli prezident xalqaro tan olinadigan laboratoriyalarni ko‘paytirish, elektr texnikasi, qurilish materiallari, mashinasozlik kabi sohalarda 10 ta yangi laboratoriya tashkil qilish zarurligi ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev texnik tartibga solish sohasidagi qonunchilik O‘zbekiston a’zo bo‘lishni rejalashtirayotgan Jahon savdo tashkiloti talablariga moslashtirish muhimligini aytdi.
“1400 ta standart moslashtirildi. O‘zbekistondagi 269 laboratoriyadan 105 tasi xalqaro standartlar tomonidan tan olinmagan. Demak, jahon bozoriga raqobatbardosh mahsulotlar chiqara olmaymiz”, — deydi u.
Bu yil 340 ta milliy standart, 2025-yil yakunigacha yana 38 ta reglament ishlab chiqiladi. 28 ta texnik qo‘mita, laboratoriyalar faoliyatini raqamlashtirishga alohida e’tibor qaratiladi. Buning uchun “Texnik tartibga solish” elektron platformasi ishga tushiriladi.
Davlat rahbari bu sohada kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berdi.
Texnik jihatdan tartibga solish agentligi direktori Akmal Jumanazarovning aytishicha, bugungi kunda agentlikda 29 ta etalon mavjud bo‘lib, 2024-yilda yana 13 ta etalon xarid qilish rejalashtirilmoqda.
“Prezidentimiz bergan topshiriqlardan bittasi — mazkur etalonlar sonini 77 taga yetkazish. Buning hisobiga barcha sanoat tarmoqlarini metrologiya xizmatlari bilan to‘liq qamrab olamiz. 22 mingta o‘lchov vositalarini kalibrlash va solishtirishdan o‘tkazamiz, bu esa taxminan 2,5 mln dollar valyutani iqtisod qilish imkonini beradi”, — dedi u.
Agentlikning elektrotexnika, mashinasozlik, kimyo, polimer va to‘qimachilik bo‘yicha oltita laboratoriyadan iborat bo‘lgan laboratoriyalar kampusini loyihalash va qurish ishlari 2025-yilda boshlanishi rejalashtirilgan.
Akmal Jumanazarovning aytishicha, barcha standartlarni JST talablariga moslash bo‘yicha 2500 ta standart tahlil qilingan bo‘lib, ulardan 2000 dan ortig‘ini xalqaro standartlarga o‘tkazish,182 ta standartni esa bekor qilish rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 октября ознакомился с отчётом о проводимой работе и планах в сфере технического регулирования.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в Узбекистане поставлены амбициозные цели по увеличению производственного и экспортного потенциала. Важную роль в этом процессе играют вопросы технического регулирования, стандартизации и метрологии.
«С февраля я назначил нового руководителя [Агентства по техрегулированию], приняты постановление и указ. По гармонизации правил для вступления во Всемирную торговую организацию, если в начале этого года было 25%, то после предпринятых усилий этот показатель вырос до 29%. Вот сколько ещё работы перед нами», — заявил президент.
За последние годы утверждено 12 тысяч стандартов, а с начала года принято ещё 1040 международных стандартов. Для обеспечения безопасности и качества продукции разработано 29 технических регламентов, которые регулярно доводятся до сведения промышленных предприятий и предпринимателей. Также оказывается помощь в получении сертификатов, говорится в сообщении.
Глава государства отметил, что для выхода на международные рынки необходима эффективная система технического регулирования и поставил дополнительные задачи. В настоящее время на международном уровне признаются результаты испытаний только в 64 из 269 лабораторий Узбекистана. Это вынуждает предпринимателей проводить дополнительные испытания при экспорте продукции.
Президент указал на необходимость увеличения числа международно признанных лабораторий и организации 10 новых лабораторий в таких отраслях, как электротехника, строительные материалы и машиностроение.
Шавкат Мирзиёев заявил, что законодательство в сфере технического регулирования должно соответствовать требованиям Всемирной торговой организации, куда Узбекистан планирует вступить.
«1400 стандартов адаптировано. 105 из 269 лабораторий в Узбекистане не признаются по международным стандартам. Это означает, что мы не сможем вывести конкурентоспособную продукцию на мировой рынок», — сказал он.
В этом году планируется разработать 340 национальных стандартов, а до конца 2025 года — ещё 38 регламентов. Особое внимание будет уделено цифровизации работы 28 технических комитетов, а также деятельности всех 269 лабораторий. Для этого будет запущена электронная платформа «Техническое регулирование».
Глава государства также поручил усовершенствовать систему подготовки кадров в этой сфере.
Директор Агентства по техническому регулированию Акмаль Жуманазаров заявил, что на сегодняшний день у агентства есть 29 эталонов, в этом году планируется закупить ещё 13.
«По поручению президента планируется довести число эталонов до 77. За счёт этого мы сможем охватить услугами метрологии все промышленные отрасли. Мы проводим калибровку и сравнение 22 тысяч средств измерений, это позволит сэкономить почти 2,5 млн долларов валюты», — отметил он.
В 2025 году планируется начать проектирование и строительство кампуса для лабораторий Агентства по техрегулированию, который будет состоять из шести лабораторий по электротехнике, машиностроению, химии, полимерам и текстильной отрасли.
По его словам, проанализировано 2500 стандартов, из них свыше 2000 планируется привести в соответствие с международными стандартами, а также отменить 182 стандарта для вступления в ВТО.