Toshkent shahrining Sergeli tumanidagi “Quruvchilar” dahasida 2023-yilning sentabr oyida sodir bo‘lgan portlash voqeasida aybdor deb topilganlar ustidan sud bo‘lib o‘tdi. Bu haqda “Daryo.uz” xabar berdi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirobod tuman sudida sudya Dadaboyeva raisligida mazkur ish ko‘rib chiqilib, 4 nafar sudlanuvchining har biriga 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Sud hukmiga ko‘ra, Inter Logistics MCHJ direktori F.S. Jinoyat kodeksining 259-moddasi 2-qismi “a” va “b” bandlari (Odam o‘lishi va boshqa og‘ir oqibatlar kelib chiqishiga sabab bo‘lgan yong‘in xavfsizligi qoidalarini buzish) bilan aybli deb topilib, ikki yil rahbarlik va yong‘in xavfsizligi yuklatilgan vazifalarda ishlash huquqidan hamda 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilindi.
Inter Logistics MCHJ qo‘riqlash (harbiylashgan, yong‘indan saqlanish, qorovullik) boshlig‘i F.A. ham Jinoyat kodeksining 259-moddasi 2-qismi “a” va “b” bandlari bilan aybli deb topilib, u ham 2 yil rahbarlik va yong‘in xavfsizligi yuklatilgan vazifalarda ishlash huquqidan, shuningdek, 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Polychem MCHJ direktori S.B. va ombor mudiri N.K. ham Jinoyat kodeksining aynan shu moddalari bilan aybli deb topilib, ularga ham 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Mahkumlar tayinlangan jazoni manzil koloniyada o‘tashi belgilandi.
Fuqaroviy da’vogarlar va jinoyat ishida jabrlanuvchilar deb e’tirof etilgan Stal service MCHJ, “Aki-Ort” MCHJ va Azimut Sirmersan MCHJ shaklidagi xorijiy korxonaning sudga kiritgan da’vo arizalari qanoatlantirildi.
Jabrlanuvchi va fuqaroviy da’vogarlarga Inter Logistics MCHJ va Polychem MCHJdan 282 milliard so‘m mablag‘ solidar tartibda undirilishi belgilandi.
Sergelidagi portlash
2023-yilning 28-sentabr kuni soat 02:43 da Toshkent shahri Sergeli tumani Xonobod ko‘chasi 3-uy manzilida joylashgan Inter Logistics MCHJga qarashli 18,4 gektar yer maydonda joylashgan omborxonada taxminan 10 000 kv metr maydonda yong‘in kelib chiqqan. Yong‘in sabab omborxonada kuchli portlash sodir bo‘ldi.
Favqulodda vaziyatlar vazirligining xabar berishicha, o‘t o‘chiruvchilar yong‘inni 8 soat davomida o‘chirgan. FVV va boshqa tegishli tashkilotlardan jami 210 ta texnika va 2000 dan ortiq shaxsiy tarkib jalb qilingan.
Portlash zarba to‘lqini natijasida omborxona atrofida joylashgan bir nechta ko‘p qavatli uylarga, binolarga hamda transport vositalariga shikast yetgan. 163 nafar fuqaro jarohatlangan.
Portlashda 2006-yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan fuqaro olgan jarohati oqibatida vafot etgani ma’lum bo‘ldi.
Holat bo‘yicha IIV Tergov departamenti tomonidan Jinoyat kodeksining 259-moddasi 2-qismi “a” va “b” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgandi. 4 nafar shaxs qamoqqa olingan, 1 nafar gumonlanuvchiga nisbatan garov tariqasidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan.
Portlash oqibatlari
Favqulodda vaziyat oqibatida umumiy jabrlanganlar soni 163 nafarni tashkil etgan bo‘lib, ularning 150 nafari yengil va 13 nafari og‘ir tan jarohati olgan. Bir nafar voyaga yetmagan fuqaro olgan og‘ir tan jarohatlari natijasida vafot etgan.
Jarohat olganlarning 24 nafari shifoxonaga yotqizilib, ularga tegishli tibbiy va psixologik yordam ko‘rsatilgan. Qolgan 138 nafari ambulator davolanishga yuborilgan. Hozirda jarohatlangan barcha fuqarolarning salomatligi tiklanib, uyiga ruhsat berilgan.
“Favqulodda vaziyat oqibatida 39 ta ko‘p qavatli uylardagi 1370 ta xonadon hamda 246 ta yerli xonadonning fasad, oyna-rom, eshik va tom qismiga ziyon yetkazilgan va umumiy zarar miqdori 14,5 mlrd so‘mni tashkil etmoqda”, — deyiladi hukumat komissiyasi bayonotida.
Bundan tashqari, favqulodda vaziyat natijasida hududdagi 305-son umumta’lim maktabi (1250 o‘rinli) va 600-son bog‘chaning (720 o‘rinli) deraza-romlari, eshik va fasad qismiga zarar yetgan.

Мирабадский районный суд по уголовным делам Ташкента на заседании 11 октября вынес приговор по делу о взрыве на складе в Сергелийском районе, который произошёл в конце сентября 2023 года. Об этом сообщает «Дарё».
Дело в отношении четырёх обвиняемых рассматривала судья Нилуфар Дадабоева.
Согласно решению суда, директор компании логистического комплекса Inter Logistics Фирдавс Саитдинов (имена указаны на сайте Верховного суда) признан виновным по пунктам «а, б», части 2 статьи 259 Уголовного кодекса Узбекистана (нарушение правил пожарной безопасности лицом, ответственным за их выполнение, повлёкшее средней тяжести или тяжкое телесное повреждение, повлёкшее смерть человека; иные тяжкие последствия / наказывается ограничением свободы от 2 до 5 лет либо лишением свободы до 5 лет с лишением определённого права).
Он приговорён к 5 годам лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности и работать с задачами по обеспечению пожарной безопасности на 2 года.
По аналогичный статье был признан виновным Фархад Абдурахимов, начальник охраны (военизированной, противопожарной, охранной службы) Inter Logistics. Он также приговорён к 5 годам лишения свободы с с лишением права занимать руководящие должности и работать с задачами по обеспечению пожарной безопасности на 2 года.
В деле также фигурируют представители компании Polychem, которая работает с 2019 года и специализируется на импорте и экспорте полимеров, химикатов и удобрений (сера, карбамид, хлорид калия, суперфосфат, сульфат аммония и другие).
Директор компании Polychem Сардор Бахрамов и заведующий складом Камолиддин Назаров также получили по 5 лет лишения свободы по этой статье УК.
Осуждённые будут отбывать срок в колонии-поселении (вид исправительного учреждения, предназначенный для отбывания наказания в виде лишения свободы с более мягким режимом, чем в других типах колоний).
Суд также удовлетворил иски гражданских истцов и пострадавших по делу, в том числе компании Stal Service, ООО «Аки-Орт» и зарубежную компанию ООО Azimut Sirmersan.
С компаний Inter Logistics и Polychem в пользу потерпевших и гражданских истцов будет солидарно взыскано 282 млрд сумов.
Взрыв в Сергели
28 сентября 2023 года в 02:43 на складе, принадлежащем ООО Inter Logistics, произошёл пожар на площади около 10 тысяч кв. м. В результате пожара случился сильный взрыв. Пожарные тушили огонь в течение 8 часов. В ликвидации пожара было задействовано 210 единиц техники и более 2000 человек из состава МЧС и других служб.
Взрывная волна нанесла ущерб нескольким многоэтажным домам, зданиям и транспортным средствам, расположенным вокруг склада. В результате пострадало 163 человека и погиб несовершеннолетний мальчик 2006 года рождения.
В результате взрыва также были повреждены 1370 квартир и 246 частных домов (25). Ущерб оценён в 14,5 млрд сумов, сообщала правительственная комиссия. Повреждения также получили школа и детский сад.
Правительственная комиссия спустя 21 день после происшествия представила информацию о предварительных причинах взрыва в логистическом центре в Сергелийском районе Ташкента. Сообщалось, что на складе хранилось большое количество химических веществ с нарушением требований. Под стражу были заключены 4 человека.
Компания Interlogistics зарегистрирована 11 августа 2016 года. Основной вид деятельности — аренда и управление нежилыми помещениями, уставной фонд — 48,9 млрд сумов.
Руководителем был указан Фирдавс Саитдинов, учредителями — компании Integra Benefit Investments LLC (78,9%) из Дубая и Benif LTD (21,1%).
Benif LTD была зарегистрирована в сентябре 1995 года. Она также занимается арендой и управлением нежилыми помещениями, уставной фонд — 3,7 млн долларов. Руководителем компании является Рустам Абдушукурович Пайзиев. Среди учредителей также указана Integra Benefit Investments (80,7%) и Madad-Tijorat (19,3%). Последней владеют Бахтиёр Ильясович Иргашев и Шоира Шамсутдиновна Иргашева.