13-oktabr — Xalqaro tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish kuni. 2024-yilda u bolalarni himoya qilish va ularga tabiiy ofatlardan xoli kelajakda yashash huquqini berishda ta’limning roliga e’tibor qaratadi. BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fujii o‘z ruknida jamiyatning chinakam barqarorligining asosi ta’lim, xabardorlik va tayyorgarlik ekanligini ta’kidlaydi.
Yaponiya tabiiy ofatlarga, ayniqsa, zilzilalarga qarshi kurashish sohasida keng ko‘lamli tayyorgarlik choralari bilan mashhur. Mamlakat bu borada har tomonlama yondashuvlar ishlab chiqqan. Bu yondashuvlar jumlasiga binolarni zilzilaga chidamli qiladigan qat’iy qurilish me’yorlari va qoidalari, keng qamrovli ma’rifiy tadbirlar hamda erta ogohlantirish tizimlari kiradi.
Biz Yaponiyada ulg‘aygan davrimizda zilzilaga oid bilimlar hayotimizning odatiy qismiga aylangan. Biz oddiy, ammo o‘ta muhim harakatlarni, jumladan, boshimizni yostiq bilan yopib, mustahkam stol ostiga yashirinish va xotirjamlik bilan xavfsiz joyga ko‘chishni o‘zlashtirib olganmiz. Tayyorgarlikni ta’minlash bo‘yicha bunday chora-tadbirlar — masalan, tokchalar yonida uxlamaslik va ularga og‘ir buyumlarni qo‘ymaslik — o‘zimizni tayyor his qilishimizga yordam berardi. Ushbu qoidalarga rioya qilish, ayniqsa, keksa avlod vakillari orasida odatiy amaliyot hisoblanib, ular falokat yuz berganda foydalanishga tayyor holatdagi favqulodda haltani saqlaydilar.
Biroq mening 1995-yil yanvar oyida sodir bo‘lgan Xansin zilzilasidan (7 magnitudali) keyin ko‘ngillilar bilan birgalikdagi ish tajribam shuni ko‘rsatdiki, turli jamoalar uchun oqibatlar bir xil bo‘lmas ekan. Ushbu zilzilada aholining zaif va kambag‘al qatlamlari eng ko‘p zarar ko‘rdi. Kamroq himoyalangan uylarda yashab, hech qanday mablag‘ga ega bo‘lmagan yoki arzimas jamg‘armaga ega bo‘lgan ko‘pchilik hamma narsasidan mahrum bo‘ldi. Ba’zi tumanlar esa, aksincha, tabiiy ofatlarga qarshi turishga yaxshiroq moslashgan.
Iqlim o‘zgarishi kuchaygani sari biz to‘qnash keladigan eng katta muammolardan biri — bu jamiyat xavfsizligi va barqarorligini ta’minlash. O‘zbekistonda haroratning ko‘tarilishi va kutilmagan ob-havo sharoitlari tabiiy ofatlar, shu jumladan, suv toshqinlari, qurg‘oqchilik va sellarning ko‘payishiga olib keldi.
O‘zgidromet ma’lumotlariga ko‘ra, bu hodisalar tobora tez-tez sodir bo‘lish barobarida yanada jiddiy tus olib, aholi va iqtisodiyot uchun katta xavf tug‘dirmoqda. O‘zbekistonda har yili o‘rtacha 1,4 million odam tabiiy ofatlardan zarar ko‘radi, iqtisodiy yo‘qotishlar esa qariyb 3 milliard dollarni tashkil etadi. Kuchli suv toshqini iqtisodiyotga yalpi ichki mahsulotning 5 foizigacha zarar yetkazishi mumkin, kuchli qurg‘oqchilik ham xuddi shunday oqibatlarga olib kelishi kutilmoqda. Iqlim o‘zgarishi bu oqibatlarni yanada kuchaytirishi taxmin qilinmoqda, shuning uchun mamlakatning har bir fuqarosi bunday vaziyatlarga tayyor turishi zarur.
Ushbu muammolarni hal qilish maqsadida O‘zbekiston hukumati iqlim o‘zgarishi oqibatlariga moslashish masalalarini milliy ustuvor yo‘nalishlardan biriga aylantirdi. O‘zbekiston hukumati BMTTD bilan hamkorlikda potensial xavflar to‘g‘risida o‘z vaqtida va aniq ma’lumot taqdim etadigan, aholiga ofatlar xavfini kamaytirish bo‘yicha shoshilinch choralar ko‘rishga imkon beradigan kompleks erta ogohlantirish tizimini (EOT) takomillashtirmoqda. Maqsad: 2030-yilgacha “aholining EOT, axborot va tabiiy ofatlar xavfini baholashdan foydalanish imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytirish”dan iborat.
Namangan viloyati Kosonsoy tumani “Obodon” mahallasi fuqarosi nevarasi bilan evakuatsiya mashg‘ulotlarida ishtirok etgandan so‘ng.Namangan viloyati Kosonsoy tumani “Obodon” mahallasi fuqarosi nevarasi bilan evakuatsiya mashg‘ulotlarida ishtirok etgandan so‘ng.
Shuni ta’kidlash joizki, EOT to‘rtta asosiy elementdan iborat bo‘lib, ular jumlasiga xavflar haqidagi bilimlar, monitoring va ogohlantirish xizmatlari, tarqatish va kommunikatsiya, shuningdek, javob berish qobiliyati kiradi. Bu shuni anglatadiki, EOT faqatgina texnologiyadan iborat emas. Haqiqatan ham barqaror jamoalarni shakllantirish uchun keng qamrovli ijtimoiy muloqot va har bir fuqaroning tezkor harakat qilishga tayyorligi zarurdir.
Inklyuziv ijtimoiy muloqot nima uchun muhim?
Favqulodda vaziyatlar vazirligi SMS-xabarnomalar, radio eshittirishlar va ijtimoiy tarmoqlar kabi zamonaviy aloqa vositalaridan foydalangan holda, tabiiy ofatlar xavfi mavjud hududlar aholisiga real vaqt rejimida ma’lumot yetkazib bermoqda. Biroq bu xabarlar samarali bo‘lishi uchun ular aholining turli qatlamlari ehtiyojlariga moslashtirilishi lozim. Bu esa jinsi, yoshi, qobiliyati yoki tilidan qat’i nazar, barcha fuqarolar uchun xabarlardan foydalanish imkoniyatini ta’minlashni o‘z ichiga oladi.
Samarasiz aloqa va ogohlantirishlarning yetarli darajada tarqatilmasligi ko‘pincha noto‘g‘ri choralar ko‘rilishiga yoki umuman hech qanday choralar ko‘rilmasligiga olib keladi. Tarixan erta ogohlantirish tizimlaridagi aksariyat xatoliklar asbob-uskunalar yoki infratuzilma bilan bog‘liq muammolar emas, balki tushunmovchilik va beparvolik tufayli yuzaga kelgan, bu esa aniq kommunikatsiyaning juda muhimligini ko‘rsatadi.
Jamoatchilik bilan muloqot ma’rifiy ishlar bilan bir qatorda axborotni yetkazish masalasiga qaratilishi lozim. Odamlar nafaqat falokat yaqinlashayotganini, balki unga qanday munosabat bildirish kerakligini ham tushunishlari zarur. Buning uchun aholini evakuatsiya qilish tartib-taomillari, xavfsizlik choralari va oldindan harakat qilish muhimligi haqida doimiy ravishda xabardor qilib borish kerak.
O‘z vaqtida yetkazilgan va tushunarli muloqot har bir inson, shu jumladan aholining zaif guruhlari, qanday harakatlarni amalga oshirish kerakligini tezda tushunishi uchun ustuvor ahamiyatga ega, bu esa ijtimoiy muloqotni tabiiy ofatlarga tayyorgarlik strategiyasining va mamlakatning barqarorligi uchun tamal tayanchiga aylantiradi.
Har bir fuqaroning jamoa barqarorligini ta’minlashdagi roli
Jamoat ta’limi milliy strategiyaning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Muntazam ravishda o‘tkaziladigan kampaniyalar, jamoatchilik seminarlari va maktab mashg‘ulotlari fuqarolarni favqulodda vaziyatlarda harakat qilishga o‘rgatadi. Bu tashabbuslar odamlarning evakuatsiya yo‘llari, xavfsizlik tartib-taomillari va o‘z uylarini potensial xavflardan qanday himoya qilishlarini tushunishini ta’minlaydi.
Sirdaryo viloyatining mahalla faollari trening davomida o‘z mahallalarining rejalarini chizib, evakuatsiya yo‘nalishlarini belgilamoqda.Sirdaryo viloyatining mahalla faollari trening davomida o‘z mahallalarining rejalarini chizib, evakuatsiya yo‘nalishlarini belgilamoqda.
BMTTD, Favqulodda vaziyatlar vazirligi va O‘zgidromet o‘zlarining qo‘shma tashabbuslari doirasida mahalliy aholini jalb etishga alohida e’tibor qaratmoqda. Bunda ko‘ngilli qutqaruv guruhlarini o‘qitish, jamoalar darajasida mashg‘ulotlar o‘tkazish va aholining zaif qatlamlariga e’tibor qaratgan holda evakuatsiya rejalarini ishlab chiqish kabi ishlar amalga oshirilmoqda. So‘nggi uch yil davomida biz tabiiy ofatlarga moyil hududlardagi maqsadli mahallalarimizning 850 dan ortiq aholisini iqlim xavflari va tabiiy ofatlarga tayyorgarlik masalalari bo‘yicha o‘qitdik. Shuningdek, ularning tabiiy ofatlar xavfiga tayyorgarligini oshirish maqsadida evakuatsiya bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlariga 3000 dan ortiq kishini jalb etdik. Ushbu tadbirlar davomida jamoa faollari mahalliy aholi punktlarining xaritalarini tuzib, ularda xavfli hududlarni aniqladilar va evakuatsiya yo‘nalishlarini belgiladilar.
Ushbu tashabbuslar aholining nafaqat xavf-xatarlardan xabardorligini, balki tabiiy ofatlar yuz berganda qat’iy choralar ko‘rishga qodirligini ta’minlaydi, deb hisoblaymiz.
Tayyorgarlik har bir insonning turli ehtiyojlarini inobatga olishi, ularning zaif tomonlarini anglashi va rejalarni shunga muvofiq moslashtirishi lozim. Gender yondashuvi muhim ahamiyatga ega: masalan, favqulodda holatlar uchun to‘plamlarda ayollar gigiyena vositalari kabi eng zarur buyumlarning mavjudligini ta’minlash kerak. Odatiy kunlarda kambag‘allik va tengsizlikni qisqartirish jamiyatni mustahkamlaydi. Yordam eng ko‘p kerak bo‘lganlar uchun puxta ishlab chiqilgan maqsadli reja katta ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin.
Zamonaviy texnologiyalar erta ogohlantirish tizimlarini takomillashtirganiga qaramay, haqiqiy bardoshlilikning negizi hamon inson omili hisoblanadi — ya’ni ta’lim, xabardorlik va tayyorgarlik madaniyati. Har birimiz — sizmi, menmi yoki qo‘shnilarimizmi — ayniqsa iqlim o‘zgarishi sharoitida, yanada xavfsiz va bardoshli O‘zbekistonni yaratishda o‘z rolimizni o‘ynab kelmoqdamiz.
Muallif haqida
Akiko Fujii 2024-yil yozida BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili etib tayinlangan. U BMTTDda 25 yildan ortiq tajribaga ega va butun dunyo bo‘ylab rahbarnlik lavozimlarida ishlagan. U yetakchi rahbar sifatida iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq iqtisodiy va ijtimoiy masalalarni hal qilishda, inqirozli va ziddiyatli vaziyatlarda keng ko‘lamli gumanitar yordamni boshqarishda, barcha uchun adolatli va barqaror inson taraqqiyotiga erishish uchun boshqaruv tizimlari bo‘yicha maslahat berishda faol ishtirok etgan. Sasseks universitetida (Buyuk Britaniya) gender va rivojlanish, Kioto universitetida inson va atrof-muhitni o‘rganish bo‘yicha magistrlik darajasini olgan.

Japan is widely recognized for its extensive disaster preparedness efforts, particularly in managing earthquakes. The country has developed a comprehensive approach that includes strict building codes to make structures earthquake-resistant, extensive public education campaigns, and early warning systems.
Growing up in Japan, earthquake drills were a regular part of life. We learned simple but crucial steps: cover your head with a cushion, take shelter under a sturdy table, and move calmly to a safe space. These small acts of preparedness — like not sleeping near shelves or placing heavy items on them — helped us feel ready. It was common practice, especially among the older generation, to follow these rules and keep emergency bags packed, ready to grab if disaster struck.
However, my experience volunteering after the Great Hanshin Earthquake in January, 1995 (7 magnitude) revealed that impact varies in different communities. The more vulnerable and poorer get the hardest hit. Living in less protected houses, with no or little savings, many lost everything. Some neighborhoods, by contrast, were better equipped to withstand the disaster.
As climate change intensifies, one of the greatest challenges we face is ensuring the safety and resilience of communities. In Uzbekistan, rising temperatures and unpredictable weather patterns have led to an increase in natural disasters, including floods, droughts, and mudflows.
According to the Agency for Hydrometeorological Service (Uzhydromet), these events are becoming more frequent and severe, posing a growing threat to both the population and the economy. On average, in Uzbekistan natural disasters affect 1.4 million people annually and cause nearly $3 billion in damage. A severe flood could cost the economy up to 5% of GDP, with similar consequences expected from a major drought. Climate change is expected to worsen these impacts, making it critical for every resident to be prepared.
To address these challenges, the Government of Uzbekistan has made climate adaptation a national priority. In collaboration with the United Nations Development Programme, the Government of Uzbekistan has been developing a comprehensive Early Warning System (EWS) that provides timely and accurate information about potential hazards, enabling communities to take emergency measures to mitigate disaster risks. The goal is to “Substantially increase the availability of and access to multi-hazard EWS and disaster risk information and assessments to the people by 2030” (Sendai Framework for Disaster Risk Reduction 2015−2030).
A resident of the “Obodon” makhalla in the Kasansay district, Namangan region, with her granddaughter after participating in evacuation drills.
Important to note that EWS consists of four key elements: risk knowledge, monitoring and warning services, dissemination and communication, and response capability. It means, that EWS is not only about technology. Inclusive public communication and the preparedness prompt response of every resident are essential to building truly resilient communities.
Why inclusive public communication matters
Through the use of modern communication channels — such as SMS alerts, radio broadcasts, and social media — the MES provides real-time updates to people in disaster-prone areas. However, for these messages to be effective, they must be tailored to meet the diverse needs of the population. This includes making sure that messages are accessible to all, regardless of gender, age, ability, or language.
Ineffective communication and distribution of warnings often lead to inadequate or no response at all. Historically, most failures in early warning systems have been caused by miscommunication and negligence, rather than equipment or infrastructure issues, highlighting the critical importance of clear communication.
Public communication must also focus on education and awareness. People need to understand not only that a disaster is coming but also how to respond. This requires ongoing efforts to educate the public about evacuation procedures, safety measures, and the importance of early action.
Clear, timely, and accessible communication is prioritized to ensure that everyone, including vulnerable populations, can quickly grasp what actions to take, making public communication a cornerstone of the country’s disaster preparedness and resilience strategy.
The role of every resident in community resilience
Public education is also a key part of a national strategy. Regular campaigns, community workshops, and school drills teach citizens how to respond in emergencies. These initiatives ensure people understand evacuation routes, safety procedures, and how to secure their homes against potential risks.
Community activists in the Syrdarya region sketch plans of their neighborhoods and determine evacuation routes during a training session.
UNDP, MES and Uzhydromet in their joint initiative emphasize local engagement by training volunteer rescue teams, conducting community drills, and creating evacuation plans with the focus on vulnerable populations. Over the past three years, we have trained more than 850 residents from our target makhallas located in the disaster-prone areas on climate risks and disaster preparedness, while engaging over 3,000 people in evacuation drills to strengthen their preparedness for disaster risks. During these activities, communities' activists created local settlement plans that identify hazard zones and outline evacuation routes.
We believe, that these initiatives ensure that residents are not only aware of the risks, but also capable of taking decisive action when disaster strikes.
Preparedness must address the diverse needs of everyone, recognizing vulnerabilities and tailoring plans accordingly. A gender lens is crucial, ensuring emergency kits include essential items like feminine products, for instance. Reducing poverty and inequality strengthens communities. Having a well-prepared, targeted plan for those who need it most can make all the difference.
While advanced technology has transformed early warning systems, it’s the human element — education, awareness, and culture of preparedness — that remains the foundation of true resilience. Every one of us — whether it’s you, me, or our neighbors — has a role in building a safer and more resilient Uzbekistan, especially in the face of climate change.