13-oktabr — Xalqaro tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish kuni. 2024-yilda u bolalarni himoya qilish va ularga tabiiy ofatlardan xoli kelajakda yashash huquqini berishda ta’limning roliga e’tibor qaratadi. BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fujii o‘z ruknida jamiyatning chinakam barqarorligining asosi ta’lim, xabardorlik va tayyorgarlik ekanligini ta’kidlaydi.
Yaponiya tabiiy ofatlarga, ayniqsa, zilzilalarga qarshi kurashish sohasida keng ko‘lamli tayyorgarlik choralari bilan mashhur. Mamlakat bu borada har tomonlama yondashuvlar ishlab chiqqan. Bu yondashuvlar jumlasiga binolarni zilzilaga chidamli qiladigan qat’iy qurilish me’yorlari va qoidalari, keng qamrovli ma’rifiy tadbirlar hamda erta ogohlantirish tizimlari kiradi.
Biz Yaponiyada ulg‘aygan davrimizda zilzilaga oid bilimlar hayotimizning odatiy qismiga aylangan. Biz oddiy, ammo o‘ta muhim harakatlarni, jumladan, boshimizni yostiq bilan yopib, mustahkam stol ostiga yashirinish va xotirjamlik bilan xavfsiz joyga ko‘chishni o‘zlashtirib olganmiz. Tayyorgarlikni ta’minlash bo‘yicha bunday chora-tadbirlar — masalan, tokchalar yonida uxlamaslik va ularga og‘ir buyumlarni qo‘ymaslik — o‘zimizni tayyor his qilishimizga yordam berardi. Ushbu qoidalarga rioya qilish, ayniqsa, keksa avlod vakillari orasida odatiy amaliyot hisoblanib, ular falokat yuz berganda foydalanishga tayyor holatdagi favqulodda haltani saqlaydilar.
Biroq mening 1995-yil yanvar oyida sodir bo‘lgan Xansin zilzilasidan (7 magnitudali) keyin ko‘ngillilar bilan birgalikdagi ish tajribam shuni ko‘rsatdiki, turli jamoalar uchun oqibatlar bir xil bo‘lmas ekan. Ushbu zilzilada aholining zaif va kambag‘al qatlamlari eng ko‘p zarar ko‘rdi. Kamroq himoyalangan uylarda yashab, hech qanday mablag‘ga ega bo‘lmagan yoki arzimas jamg‘armaga ega bo‘lgan ko‘pchilik hamma narsasidan mahrum bo‘ldi. Ba’zi tumanlar esa, aksincha, tabiiy ofatlarga qarshi turishga yaxshiroq moslashgan.
Iqlim o‘zgarishi kuchaygani sari biz to‘qnash keladigan eng katta muammolardan biri — bu jamiyat xavfsizligi va barqarorligini ta’minlash. O‘zbekistonda haroratning ko‘tarilishi va kutilmagan ob-havo sharoitlari tabiiy ofatlar, shu jumladan, suv toshqinlari, qurg‘oqchilik va sellarning ko‘payishiga olib keldi.
O‘zgidromet ma’lumotlariga ko‘ra, bu hodisalar tobora tez-tez sodir bo‘lish barobarida yanada jiddiy tus olib, aholi va iqtisodiyot uchun katta xavf tug‘dirmoqda. O‘zbekistonda har yili o‘rtacha 1,4 million odam tabiiy ofatlardan zarar ko‘radi, iqtisodiy yo‘qotishlar esa qariyb 3 milliard dollarni tashkil etadi. Kuchli suv toshqini iqtisodiyotga yalpi ichki mahsulotning 5 foizigacha zarar yetkazishi mumkin, kuchli qurg‘oqchilik ham xuddi shunday oqibatlarga olib kelishi kutilmoqda. Iqlim o‘zgarishi bu oqibatlarni yanada kuchaytirishi taxmin qilinmoqda, shuning uchun mamlakatning har bir fuqarosi bunday vaziyatlarga tayyor turishi zarur.
Ushbu muammolarni hal qilish maqsadida O‘zbekiston hukumati iqlim o‘zgarishi oqibatlariga moslashish masalalarini milliy ustuvor yo‘nalishlardan biriga aylantirdi. O‘zbekiston hukumati BMTTD bilan hamkorlikda potensial xavflar to‘g‘risida o‘z vaqtida va aniq ma’lumot taqdim etadigan, aholiga ofatlar xavfini kamaytirish bo‘yicha shoshilinch choralar ko‘rishga imkon beradigan kompleks erta ogohlantirish tizimini (EOT) takomillashtirmoqda. Maqsad: 2030-yilgacha “aholining EOT, axborot va tabiiy ofatlar xavfini baholashdan foydalanish imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytirish”dan iborat.
Namangan viloyati Kosonsoy tumani “Obodon” mahallasi fuqarosi nevarasi bilan evakuatsiya mashg‘ulotlarida ishtirok etgandan so‘ng.Namangan viloyati Kosonsoy tumani “Obodon” mahallasi fuqarosi nevarasi bilan evakuatsiya mashg‘ulotlarida ishtirok etgandan so‘ng.
Shuni ta’kidlash joizki, EOT to‘rtta asosiy elementdan iborat bo‘lib, ular jumlasiga xavflar haqidagi bilimlar, monitoring va ogohlantirish xizmatlari, tarqatish va kommunikatsiya, shuningdek, javob berish qobiliyati kiradi. Bu shuni anglatadiki, EOT faqatgina texnologiyadan iborat emas. Haqiqatan ham barqaror jamoalarni shakllantirish uchun keng qamrovli ijtimoiy muloqot va har bir fuqaroning tezkor harakat qilishga tayyorligi zarurdir.
Inklyuziv ijtimoiy muloqot nima uchun muhim?
Favqulodda vaziyatlar vazirligi SMS-xabarnomalar, radio eshittirishlar va ijtimoiy tarmoqlar kabi zamonaviy aloqa vositalaridan foydalangan holda, tabiiy ofatlar xavfi mavjud hududlar aholisiga real vaqt rejimida ma’lumot yetkazib bermoqda. Biroq bu xabarlar samarali bo‘lishi uchun ular aholining turli qatlamlari ehtiyojlariga moslashtirilishi lozim. Bu esa jinsi, yoshi, qobiliyati yoki tilidan qat’i nazar, barcha fuqarolar uchun xabarlardan foydalanish imkoniyatini ta’minlashni o‘z ichiga oladi.
Samarasiz aloqa va ogohlantirishlarning yetarli darajada tarqatilmasligi ko‘pincha noto‘g‘ri choralar ko‘rilishiga yoki umuman hech qanday choralar ko‘rilmasligiga olib keladi. Tarixan erta ogohlantirish tizimlaridagi aksariyat xatoliklar asbob-uskunalar yoki infratuzilma bilan bog‘liq muammolar emas, balki tushunmovchilik va beparvolik tufayli yuzaga kelgan, bu esa aniq kommunikatsiyaning juda muhimligini ko‘rsatadi.
Jamoatchilik bilan muloqot ma’rifiy ishlar bilan bir qatorda axborotni yetkazish masalasiga qaratilishi lozim. Odamlar nafaqat falokat yaqinlashayotganini, balki unga qanday munosabat bildirish kerakligini ham tushunishlari zarur. Buning uchun aholini evakuatsiya qilish tartib-taomillari, xavfsizlik choralari va oldindan harakat qilish muhimligi haqida doimiy ravishda xabardor qilib borish kerak.
O‘z vaqtida yetkazilgan va tushunarli muloqot har bir inson, shu jumladan aholining zaif guruhlari, qanday harakatlarni amalga oshirish kerakligini tezda tushunishi uchun ustuvor ahamiyatga ega, bu esa ijtimoiy muloqotni tabiiy ofatlarga tayyorgarlik strategiyasining va mamlakatning barqarorligi uchun tamal tayanchiga aylantiradi.
Har bir fuqaroning jamoa barqarorligini ta’minlashdagi roli
Jamoat ta’limi milliy strategiyaning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Muntazam ravishda o‘tkaziladigan kampaniyalar, jamoatchilik seminarlari va maktab mashg‘ulotlari fuqarolarni favqulodda vaziyatlarda harakat qilishga o‘rgatadi. Bu tashabbuslar odamlarning evakuatsiya yo‘llari, xavfsizlik tartib-taomillari va o‘z uylarini potensial xavflardan qanday himoya qilishlarini tushunishini ta’minlaydi.
Sirdaryo viloyatining mahalla faollari trening davomida o‘z mahallalarining rejalarini chizib, evakuatsiya yo‘nalishlarini belgilamoqda.Sirdaryo viloyatining mahalla faollari trening davomida o‘z mahallalarining rejalarini chizib, evakuatsiya yo‘nalishlarini belgilamoqda.
BMTTD, Favqulodda vaziyatlar vazirligi va O‘zgidromet o‘zlarining qo‘shma tashabbuslari doirasida mahalliy aholini jalb etishga alohida e’tibor qaratmoqda. Bunda ko‘ngilli qutqaruv guruhlarini o‘qitish, jamoalar darajasida mashg‘ulotlar o‘tkazish va aholining zaif qatlamlariga e’tibor qaratgan holda evakuatsiya rejalarini ishlab chiqish kabi ishlar amalga oshirilmoqda. So‘nggi uch yil davomida biz tabiiy ofatlarga moyil hududlardagi maqsadli mahallalarimizning 850 dan ortiq aholisini iqlim xavflari va tabiiy ofatlarga tayyorgarlik masalalari bo‘yicha o‘qitdik. Shuningdek, ularning tabiiy ofatlar xavfiga tayyorgarligini oshirish maqsadida evakuatsiya bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlariga 3000 dan ortiq kishini jalb etdik. Ushbu tadbirlar davomida jamoa faollari mahalliy aholi punktlarining xaritalarini tuzib, ularda xavfli hududlarni aniqladilar va evakuatsiya yo‘nalishlarini belgiladilar.
Ushbu tashabbuslar aholining nafaqat xavf-xatarlardan xabardorligini, balki tabiiy ofatlar yuz berganda qat’iy choralar ko‘rishga qodirligini ta’minlaydi, deb hisoblaymiz.
Tayyorgarlik har bir insonning turli ehtiyojlarini inobatga olishi, ularning zaif tomonlarini anglashi va rejalarni shunga muvofiq moslashtirishi lozim. Gender yondashuvi muhim ahamiyatga ega: masalan, favqulodda holatlar uchun to‘plamlarda ayollar gigiyena vositalari kabi eng zarur buyumlarning mavjudligini ta’minlash kerak. Odatiy kunlarda kambag‘allik va tengsizlikni qisqartirish jamiyatni mustahkamlaydi. Yordam eng ko‘p kerak bo‘lganlar uchun puxta ishlab chiqilgan maqsadli reja katta ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin.
Zamonaviy texnologiyalar erta ogohlantirish tizimlarini takomillashtirganiga qaramay, haqiqiy bardoshlilikning negizi hamon inson omili hisoblanadi — ya’ni ta’lim, xabardorlik va tayyorgarlik madaniyati. Har birimiz — sizmi, menmi yoki qo‘shnilarimizmi — ayniqsa iqlim o‘zgarishi sharoitida, yanada xavfsiz va bardoshli O‘zbekistonni yaratishda o‘z rolimizni o‘ynab kelmoqdamiz.
Muallif haqida
Akiko Fujii 2024-yil yozida BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili etib tayinlangan. U BMTTDda 25 yildan ortiq tajribaga ega va butun dunyo bo‘ylab rahbarnlik lavozimlarida ishlagan. U yetakchi rahbar sifatida iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq iqtisodiy va ijtimoiy masalalarni hal qilishda, inqirozli va ziddiyatli vaziyatlarda keng ko‘lamli gumanitar yordamni boshqarishda, barcha uchun adolatli va barqaror inson taraqqiyotiga erishish uchun boshqaruv tizimlari bo‘yicha maslahat berishda faol ishtirok etgan. Sasseks universitetida (Buyuk Britaniya) gender va rivojlanish, Kioto universitetida inson va atrof-muhitni o‘rganish bo‘yicha magistrlik darajasini olgan.

13 октября — Международный день снижения риска бедствий. В 2024 году он посвящён роли образования, необходимого для защиты детей и расширения их прав и возможностей для жизни в будущем, в котором не будет бедствий. В своей колонке Акико Фудзии, постоянная представительница ПРООН в Узбекистане, подчёркивает, что основой истинной устойчивости сообществ являются образование, осведомлённость и готовность.
Япония широко известна тем, какие усилия она предпринимает для подготовки к чрезвычайным ситуациям, особенно в отношении землетрясений. Страна разработала комплексный подход, включающий строгие строительные нормы для создания сейсмостойких сооружений, обширные образовательные кампании для населения и системы раннего оповещения.
В моём детстве в Японии землетрясения были обычной частью жизни. Мы учились простым, но жизненно важным шагам: накрыть голову подушкой, укрыться под прочным столом и спокойно перейти в безопасное место. Эти небольшие действия, такие как не спать рядом с полками или не ставить на них тяжёлые предметы, помогали нам чувствовать себя подготовленными. Эти правила были широко распространены, особенно среди старшего поколения, и многие держали наготове «тревожный чемоданчик», чтобы его можно было схватить в случае опасности.
Однако мой опыт волонтерства после Великого землетрясения Хансин в январе 1995 года (магнитуда 7) показал, что стихийные бедствия воздействуют по-разному на различные сообщества. Наиболее уязвимые и бедные страдают сильнее всего. Те, кто жили в менее защищённых домах, без сбережений или с малыми накоплениями, потеряли всё. Напротив, некоторые районы были лучше оснащены и смогли устоять во время катастрофы.
По мере усиления изменения климата одной из самых больших проблем, с которыми мы сталкиваемся, является обеспечение безопасности и устойчивости сообществ к стихийным бедствиям. В Узбекистане повышение температуры и непредсказуемые погодные условия привели к увеличению числа природных бедствий, включая наводнения, засухи и сели.
По данным Агентства гидрометеорологической службы (Узгидромет), эти события становятся всё более частыми и разрушительными, представляя растущую угрозу как для населения, так и для экономики. В среднем в Узбекистане стихийные бедствия затрагивают 1,4 миллиона человек ежегодно и причиняют ущерб почти в 3 млрд долларов. Серьёзное наводнение может стоить экономике до 5% ВВП, аналогичные последствия возможны и в результате крупных засух. Ожидается, что изменения климата усугубят эти последствия, что делает необходимой готовность каждого жителя к таким ситуациям.
Для решения этих проблем правительство Узбекистана определило адаптацию к изменению климата в качестве одного из приоритета государственной политики. В сотрудничестве с Программой развития ООН правительство модернизирует Комплексную систему раннего оповещения, которая обеспечивает своевременное и точное информирование о потенциальных угрозах, что позволяет населению принимать экстренные меры для снижения рисков бедствий. Цель: «к 2030 году значительно улучшить ситуацию с наличием систем раннего оповещения, охватывающих разные виды угроз, и информации и оценок относительно риска бедствий и расширить доступ к ним людей» (Сендайская рамочная программа по снижению риска бедствий на 2015−2030 годы).
Жительница махалли «Ободон» Касансайского района Наманганской области с внучкой после участия в эвакуационных учениях.Жительница махалли «Ободон» Касансайского района Наманганской области с внучкой после участия в эвакуационных учениях.
Важно отметить, что системы раннего оповещения включают четыре основных приоритета, связанных между собой:
• системный сбор и обмен данными о риске чрезвычайных ситуаций, оценка риска ЧС;
• систематический мониторинг опасностей и прогноз возможных последствий;
• высококачественные системы раннего оповещения об опасностях и угрозах, распространяющие своевременные, точные и адекватные сигналы оповещения;
• готовность к адекватному реагированию на прогнозы и предупреждение о ЧС.
Это означает, что системы раннего оповещения — это не только технологии. Инклюзивная коммуникация с общественностью и готовность каждого жителя к реагированию играют важную роль в создании по-настоящему устойчивых сообществ, махаллей.
Почему важна инклюзивная коммуникация с общественностью?
С использованием современных каналов связи — таких как СМС-оповещения, радиотрансляции и социальные сети — МЧС предоставляет оперативную информацию людям, проживающих в районах, подверженных стихийным бедствиям. Чтобы сообщения, предназначенные для информирования общественности, были максимально действенны, они должны быть адаптированы для каждой целевой группы, включая женщин, девочек, мальчиков, мужчин, престарелых, лиц с ограниченными возможностями и другие группы меньшинств в обществе, никого, не оставляя без внимания.
Неэффективное информирование населения о ЧС часто приводит к недостаточной или отсутствующей реакции. Исторически сложилось так, что большинство сбоев в системах раннего предупреждения было вызвано неправильной коммуникацией, а не проблемами с оборудованием или инфраструктурой, что подчёркивает важность ясной коммуникации.
Информирование общественности должно осуществляться и с учётом уровня образования и осведомлённости. Люди должны не только понимать, что приближается стихийное бедствие, но и знать, как на него реагировать. Для этого необходимо реглярно проводить учения по эвакуации, мерам безопасности и важности ранних действий.
Ясное, своевременное и доступное для всех информирование является приоритетом и позволяет всем, включая уязвимые группы населения, быстро понять, какие действия нужно предпринять, что делает коммуникацию с общественностью основой стратегии готовности и устойчивости сообществ страны.
Роль каждого жителя в обеспечении устойчивости сообществ
Образование населения также является ключевой частью национальной стратегии. Регулярные кампании, общественные мастер-классы и школьные учения обучают граждан адекватно реагировать в чрезвычайных ситуациях. Эти инициативы помогают людям понять эвакуационные маршруты, процедуры безопасности и способы защиты своих домов от возможных угроз.
Активисты махаллей в Сырдарьинской области во время тренинга чертят планы своих махаллей и определяют маршруты для эвакуации.Активисты махаллей в Сырдарьинской области во время тренинга чертят планы своих махаллей и определяют маршруты для эвакуации.
ПРООН, МЧС и Узгидромет в рамках совместной инициативы подчёркивают важность местного участия, обучая добровольные спасательные команды, проводя учения в сообществах и создавая планы эвакуации с акцентом на уязвимые группы населения. За последние три года мы обучили более 850 жителей из наших целевых махаллей, расположенных в зонах риска бедствий, тому, какие климатические риски существуют и как подготовиться к ним, а также привлекли более 3000 человек к эвакуационным учениям для повышения их готовности к рискам бедствий. В ходе этих мероприятий активисты создали планы махаллей, на которых указали зоны риска и маршруты эвакуации.
Мы верим, что эти инициативы способствуют тому, что жители не только осознают риски, но и способны принимать решительные меры в случае стихийных бедствий.
Подготовка должна учитывать потребности каждого, признавая при этом уязвимости отдельных лиц и адаптируя планы соответственно. Не менее важен и гендерный аспект, чтобы, например, «тревожные чемоданчики» включали необходимые предметы для женщин. В обычные дни снижение бедности и неравенства укрепляет сообщества. Наличие хорошо продуманного плана с фокусом на тех, кто в нем больше всего нуждается, может иметь решающее значение.
Хотя передовые технологии преобразовали системы раннего оповещения, именно человеческий фактор — образование, осведомлённость и готовность — остаётся основой истинной устойчивости сообществ. Каждый из нас — будь то вы, я или наши соседи — играет важную роль в создании более безопасного и устойчивого Узбекистана, особенно в условиях изменения климата.
Об авторе
Акико Фудзии была назначена постоянной представительницей ПРООН в Узбекистане летом 2024 года. Она имеет более чем 25-летний опыт работы в ПРООН и занимала руководящие должности по всему миру. Принимала участие в решении экономических и социальных проблем, связанных с изменением климата, управлении крупномасштабной гуманитарной помощью в кризисных и конфликтных ситуациях и консультировании по системам управления для достижения справедливого и устойчивого человеческого развития для всех людей. Обладает степенями магистра по гендерным вопросам и развитию в Университете Сассекс (Великобритания) и по гуманитарным и экологическим исследованиям в Университете Киото (Япония).