Avgust oyi oxirida musiqachilar va blogerlardan iborat poytaxtning brbalo musiqiy guruhi yangi “Aboka 2” klipini chiqargandi (video keyinchalik o‘chirilgan). Unda chet el qo‘shiqlari o‘zbek tilida hazil ohangida ijro etilgan. Video prodyuserlari sifatida Kamal Yusupov (bloger, go.uz yumoristik loyihasi ishtirokchisi) va Abror Gulyamov (bloger, musiqachi, O‘zbekiston KVN Oliy ligasi chempioni) ko‘rsatilgan. Ilgari jamoa “Uzbekistan” va “Mokrыy asfalt” kabi boshqa yumoristik kliplarni ham chiqargan.
8-oktabr kuni Telegram kanallaridan biri mazkur klipni tanqid qilib, undan parchalar tarqata boshladi.
Videoning boshida ushbu video hazil tariqasida suratga olingani haqida diskleymer yozilgan:
“U maxsus material hisoblanib, hech kimni xafa qilish, his-tuyg‘ularini ranjitish maqsadida olinmagan. Mualliflar hech qanday harakat talab qilmaydi va hech narsa da’vo qilmaydi. Video faqat kulgili maqsadlarda yaratilgan va unda LGBT tashviqoti yo‘q. Biz tamaki mahsulotlari, alkogol va giyohvandlikka qarshimiz. Videoda haqoratli so‘zlar bo‘lishi mumkin. Yosh chegarasi 18+. Agar siz ushbu videoni tomosha qilishni davom etsangiz, rozilik bildirasiz va ogohlantirilgansiz!”
Videoda yasama soch taqqan Kamal Yusupov intim xizmatlar sohasidagi ayol obrazini aks ettiradi. Syujetga ko‘ra, Abror Gulyamov (Aboka) uni sevib qoladi, biroq keyinroq so‘ngra do‘st unga uylanayotganidan xabar topadi.
Sud qarorida qayd etilishicha, Kamal Yusupov va Abror Gulyamovlar “jamiyatda o‘rnatilgan yurish-turish qoidalarini, ya’ni odob va axloq normalari, urf-odat, an’analar bilan belgilangan jamoat tartibini qasddan mensimasdan, ijtimoiy tarmoqda turli uyatli va haqoratomuz so‘zlar bilan so‘kingan videolavhalarni joylab, fuqarolarning osoyishtaligini buzish orqali, keskin noroziligiga sabab bo‘lgan”.
Sudga ariza bilan Qashqar mahalla fuqarolar yig‘ini raisi A.To‘xtayev va uch nafar fuqaro murojaat qilgan. Mahalla raisi sud majlisida video odob-axloq me’yorlari va an’analarga zid ekanini ta’kidlagan. Uning fikricha, blogerlarning ushbu harakatlarida yoshlar, voyaga yetmaganlarning tarbiyasiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi holatlar mavjud, yoshlar tarbiyasiga e’tibor qaratish dolzarb masala bo‘lib qolgan davrda ularning ushbu harakatlari o‘sib kelayotgan yosh avlodning odob-axloqiga o‘z ta’sirini o‘tkazishi mumkin. MFY raisi ularga nisbatan qonuniy chora ko‘rishni, bu kelgusida yosh avlod uchun o‘rnak va dars bo‘lishini bildirib ko‘rsatuv bergan.
Qayd etilishicha, Yunusobod tumani IIB xodimlari ularni profilaktik suhbat o‘tkazish uchun IIB taklif qilgan, biroq ular “uzrli sabablarsiz IIO xodimlarining qonuniy talabini” bajarmagan.
Sud qarorida aytilishicha, Kamal Yusupov va Abror Gulyamov o‘z ayblariga to‘liq iqror bo‘lib, uzr so‘ragan.
Sudya Z.Latipov ularni Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 194-moddasi 1-qismi (Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik) va 183-moddasida (Mayda bezorilik) nazarda tutilgan huquqbuzarlikni sodir etganlikda aybdor deb topib, 15 sutkaga qamoq jazosini tayinladi. Shuningdek, ular maxsus tergov izolyatorida saqlanayotgani uchun 843,7 ming so‘m to‘lashlari kerak.

Юнусабадский районный суд по уголовным делам Ташкента 9 октября привлёк к административной ответственности двух блогеров и артистов из музыкального коллектива brbalo Камала Юсупова и Аброра Гулямова, принявших участие в юмористическом клипе. «Газета.uz» изучила решение суда.
В конце августа столичная музыкальная группа brbalo, состоящая из музыкантов и блогеров, выпустила новое видео «Aboka 2» (продолжение клипа Aboaka, позже оба ролика на YouTube были удалены). В нём зарубежные песни исполняются на узбекском языке с юмористической подачей. Камал Юсупов (блогер, участник юмористического проекта go.uz) и Аброр Гулямов (блогер, музыкант, чемпион Высшей лиги КВН Узбекистана) указаны в качестве продюсеров клипа. Ранее коллектив выпускал другие юмористические клипы, в том числе «Узбекистан» и «Мокрый асфальт».
В одном из Telegram-каналов 8 октября опубликовали отрывки из клипа, сопроводив его текстом, в котором выражается недовольство.
В начале ролика всплывает дисклеймер о том, что это видео снято в шуточной форме и что оно предназначено для лиц старше 18 лет:
«Это специальный материал, не имеющий цели кого-то обидеть или ранить чьи-либо чувства. Авторы не требуют никаких действий и не претендуют на что-либо. Видео создано исключительно с целью вызвать смех и не содержит пропаганды ЛГБТ. Мы против табачных изделий, алкоголя и наркотиков. В видеоролике могут быть оскорбительные слова. Возрастное ограничение 18+. Продолжая просмотр этого видео, вы выражаете согласие и предупреждены!»
Камал Юсупов в парике в клипе представляет женщину из сферы интимных услуг. По сюжету Аброр Гулямов (Абока) влюбляется в неё, а потом узнаёт, что она выходит замуж за его друга.
В решении суда отмечается, что Камал Юсупов и Аброр Гулямов совершили мелкое хулиганство, «пренебрегая установленными в обществе правилами поведения, этическими нормами и традициями, умышленно нарушили общественный порядок, распространяя в социальных сетях видеоролики с использованием нецензурной и оскорбительной лексики, что вызвало недовольство граждан».
Заявление в суд подали председатель махаллинского комитета «Кашкар» А. Тухтаев и трое граждан. Глава махалли в суде заявил, что видеоролик противоречит этическим нормам морали и традициям. По его словам, в условиях, когда воспитание молодёжи является актуальной задачей, их действия оказывают влияние на нравственное поведение подрастающего поколения, отрицательно влияют на воспитание молодёжи и несовершеннолетних. Он призвал принять в отношении них законные меры, чтобы это послужило уроком для будущего поколения.
Сотрудники УКД ОВД Юнусабадского района пригласили участников группы в участок для проведения профилактической беседы, но они не выполнили «законного требования сотрудников ОДВ без уважительной причины», говорится в решении суда.
Сообщается, что Камал Юсупов и Аброр Гулямов полностью признали вину и попросили прощения.
Судья З. Латипов признал их виновными в совершении правонарушения по статье 183 (мелкое хулиганство / влечёт наложение штрафа от 3 до 5 базовых расчётных величин или административный арест до 15 суток) и по части 1 статьи 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел / влечёт наложение штрафа от 1 до 12 БРВ) Кодекса об административной ответственности и назначил им 15 суток ареста. Они также должны выплатить 843,7 тысячи сумов за содержание в спецприёмнике.