2024-yilning yanvar-sentabr oylarida jami 11,73 trln so‘mlik ipoteka kreditlari ajratildi, bu 2023-yilning mos davriga nisbatan 490,3 mlrd so‘mga yoki 4,1 foizga kam.
Yangi qurilgan uy-joylarni sotib olish uchun ipoteka hajmi 7,08 trln so‘mdan 7,16 trln so‘mga (+1,1 foiz) biroz oshdi, ikkilamchi uy-joylar uchun esa 5,14 trln so‘mdan 4,57 trln so‘mga (-11 foiz) kamaydi.
Ko‘rsatkichning pasayishi barcha manbalar: Iqtisodiyot va moliya vazirligi (-189,8 mlrd so‘m), banklarning o‘z mablag‘lari (-222 mlrd so‘m) va Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi (-78,5 mlrd so‘m) hisobidan moliyalashtirishni qisqartirish hisobiga yuz berdi.
Ayniqsa, ushbu xizmatning asosiy bozorlari hisoblangan Toshkent shahri va Toshkent viloyatida ipoteka krediti hajmining qisqarishi sezilarli darajada kuzatilmoqda. Poytaxtda berilgan ipoteka kreditlari hajmi 3,76 trln so‘mdan 3,5 trln so‘mgacha (-6 foiz), Toshkent viloyatida esa 960,5 mlrd so‘mdan 648,7 mlrd so‘mgacha (-32,5 foiz) qisqardi.
Endilikda Toshkentdan keyin ikkinchi yirik ipoteka bozori Samarqand viloyatiga aylandi, u yerda aholi 1,02 trln (+19,8 foiz) ipoteka kreditlarini oldi. Keyingi o‘rinlarda 1,01 trln so‘m (+6,3 foiz) bilan Farg‘ona viloyati, 834,7 mlrd so‘m (+17,1 foiz) bilan Andijon viloyati va 748,8 mlrd so‘m (-18,3 foiz) bilan Navoiy viloyati turadi.
Ipoteka krediti oluvchilar soni ham 10 653 kishiga (53 443 nafardan 42 790 nafarga (deyarli 20 foizga)) kamaydi. Shu bilan birga, o‘rtacha kredit miqdori 228,6 mln so‘mdan 274 mln so‘mga yoki 19,9 foizga oshdi.
Davlat dasturi doirasida ipoteka foiz stavkasi o‘zgarmadi — 17,5 foiz, ammo banklar o‘z kreditlari uchun stavkalarni 23,8 foizdan 25 foizga oshirdi.
E’tiborlisi, 18−30 yoshlilar orasida ipoteka krediti oluvchilar soni 10 333 tadan 11 601 tagacha ko‘paydi, ularning ulushi esa 19 foizdan 27 foizga oshdi. Buning fonida o‘rta yoshlilar (31−50 yosh) ulushi 69 foizdan 65 foizgacha, shuningdek, katta yoshdagilar (50 yoshdan oshgan) ulushi 12 foizdan 8 foizgacha kamaydi.
Ilgari xabar qilganimizdek, birinchi yarim yillik yakuniga ko‘ra ipoteka bo‘yicha o‘rtacha oylik to‘lovlar 16 foizga oshib, 2,99 million so‘mni tashkil etdi. Bunday kreditlarning o‘rtacha summasi ko‘paygan bo‘lsa-da, ularni berish muddati qisqartirildi. Ipoteka kreditlarining 22 foizini norasmiy daromadga ega shaxslar olgan.

Рынок ипотечного кредитования в Узбекистане продолжает сокращаться, следует из обзора Центрального банка.
В январе-сентябре 2024 года суммарно были выданы ипотечные займы на 11,73 трлн сумов, что на 490,3 млрд сумов, или на 4,1%, меньше показателя аналогичного периода прошлого года.
Объём ипотеки для покупки жилья в новостройке незначительно вырос с 7,08 трлн до 7,16 трлн сумов (+1,1%), а для вторичного жилья сократился с 5,14 трлн до 4,57 трлн сумов (-11%).
Снижение показателя произошло за счёт сокращения финансирования из всех источников: средств Министерства экономики и финансов (-189,8 млрд сумов), собственных средств банков (-222 млрд сумов) и Компании по рефинансированию ипотеки (-78,5 млрд сумов).
Сокращение объёмов ипотечного кредитования особенно заметно наблюдается в Ташкенте и Ташкентской области, которые являются основными рынками для этой услуги. В столице объём выданных ипотечных кредитов сократился с 3,76 трлн до 3,5 трлн сумов (-6%), а в Ташкентской области — с 960,5 млрд до 648,7 млрд сумов (-32,5%).
Теперь после Ташкента вторым по величине рынком ипотеки стала Самаркандская область, где жители взяли ипотечные кредиты на 1,02 трлн (+19,8%). Следом идёт Ферганская область с объёмом 1,01 трлн сумов (+6,3%), Андижанская — 834,7 млрд (+17,1%) и Навоийская — 748,8 млрд (-18,3%).
Число получателей ипотечного займа также снизилось на 10653 человек — с 53443 до 42790 (почти на 20%). При этом средняя сумма кредита выросла с 228,6 млн до 274 млн сумов, или на 19,9%.
Процентная ставка ипотеки в рамках госпрограммы не изменилась — 17,5%, но банки увеличили ставки за свои займы с 23,8% до 25%.
Примечательно, что выросло число получателей ипотечных кредитов среди людей в возрасте 18−30 лет — с 10333 до 11601, а их доля увеличилась с 19% до 27%. На фоне этого снизилась доля у людей среднего (31−50 лет) — с 69% до 65%, а также старшего возраста (старше 50 лет) — с 12% до 8%.
Как мы сообщали ранее, по итогам первого полугодия среднемесячные платежи по ипотеке выросли на 16% — до 2,99 млн сумов. Средняя сумма таких займов выросла, но их стали выдавать на меньший срок. 22% ипотечных кредитов получили лица с неофициальными доходами.