14-oktabr kuni prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining rivoji, aholi hayoti va yangi loyihalar bilan tanishdi, xususan, dastavval Toshkent tumaniga tashrif buyurdi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar bermoqda.
Keltirilishicha, ilgari bu yerning markazi bo‘lmagan. Keles yo‘li ko‘chasi bo‘ylab yangi bino va majmualar qad ko‘targach, hududning qiyofasi o‘zgargan. Xususan, ushbu bosh ko‘cha kengaytirilgan holda qayta qurildi. Uning ikki tarafida Davlat xizmatlari markazi, Yoshlar markazi, madaniyat saroyi, amfiteatr, universal sport majmuasi, xotira maydoni va sayilgoh kabi ko‘rkam inshootlar barpo etildi.
Eski, pastqam uylar o‘rnida 41 ta ko‘p qavatli turar joy qurildi. Endi ulardagi 2 ming 536 ta xonadonda 11 mingdan ziyod aholi yashaydi. Bu uylarning yerto‘la va birinchi qavatida savdo, umumiy ovqatlanish, maishiy va moliyaviy xizmatlar bo‘yicha 270 ta shoxobcha tashkil qilinmoqda. Ularda 1 ming 350 kishi, jumladan, shu yerlik yoshlar va ayollar ishli bo‘ladi.
Hududda yaqin-yaqingacha ichimlik suvi muammo edi, deyiladi xabarda. Osiyo taraqqiyoti banki mablag‘lari hisobidan 4 ta havza qurilib, 365 kilometr quvur tortildi. Natijada 36 ta mahalla aholisi toza ichimlik suvi bilan ta’minlandi. Oxirgi uch yilda tumanda 218 kilometr ichki yo‘llar ta’mirlanib, asfalt yotqizildi.
Shu yerda Toshkent tumanida tadbirkorlikni rivojlantirish, aholini ish bilan ta’minlash va kambag‘allikdan chiqarish masalalari yuzasidan mutasaddilarning hisoboti eshitildi.
2024-yilning 6 oyida tuman iqtisodiyoti 23 foiz o‘sgan. Yangi qurilishlar va ulardagi korxonalar negizida soliq manbasi ko‘paygan. Toshkent tumanida 70 ta mahalla, 62 mingta oila bor. Ahvoli og‘ir bo‘lgan 372 ta oilaga ko‘maklashish uchun mas’ullar va choralar belgilangan.
Rejadagi loyihalar, bandlik hamda tadbirkorlik dasturlari doirasida yil yakuniga qadar 34 ming 443 ta ish o‘rni yaratilishi mo‘ljallangan.
Prezident xonadonlardagi imkoniyatlarni yuzaga chiqarish, tadbirkorlarning kambag‘al oila vakillarini ishga olishini rag‘batlantirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
“Toshkent tumani poytaxtimizning yonginasida. Bu yerda uy-joy, ishlab chiqarish, tijorat, xizmat bo‘yicha juda katta imkoniyatlar bor. Ish to‘g‘ri tashkil qilinsa, o‘zi bu tumanda kambag‘alchilik bo‘lishi mumkin emas. Shuning uchun iqtisodiy kompleksga, mahallalarga berayotgan imkoniyatlardan foydalanib, kambag‘allikdan farovonlik sari yurish kerak”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Toshkent tumanida yil yakuni bilan qariyb 53 million dollar investitsiya o‘zlashtirilishi hisobiga sanoatda o‘sish sur’ati 9 foiz, xizmat ko‘rsatishda 13 foiz bo‘lishi kutilmoqda. Eksport hajmini 100 million dollarga yetkazish maqsad qilingan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14 октября знакомится с развитием Ташкентской области, новыми проектами региона и жизнью населения, сообщила пресс-служба главы государства.
Сначала президент посетил Ташкентский район. Как отмечается в сообщении, прежде здесь не было центра. Сейчас вдоль улицы Келес йули возведены новые здания, а сама главная улица была реконструирована и расширена. Построены центр государственных услуг, молодёжный центр, дворец культуры, амфитеатр, универсальный спортивный комплекс, мемориальная площадь и парк отдыха.
визит президента, келес, ташкентская область, ташкентский район
В городе введены в эксплуатацию центральная больница, межрайонный перинатальный центр, детский сад, центр социальных услуг «Инсон» и музей истории района.
На месте старых одноэтажных домов возведён 41 многоэтажный жилой дом. Теперь в 2536 квартирах проживает более 11 тысяч человек. В подвалах и на первых этажах домов создаётся 270 пунктов торговли, общественного питания, бытовых и финансовых услуг. В них будут трудоустроены 1350 человек, в том числе местная молодёжь и женщины.
До недавнего времени проблемным вопросом здесь было питьевое водоснабжение, говорится в сообщении. За счёт средств Азиатского банка развития построены 4 резервуара и проложено 365 километров труб. В результате население 36 махаллей обеспечено чистой питьевой водой.
За последние три года в районе отремонтировано и заасфальтировано 218 км внутренних дорог. Работа по улучшению инфраструктуры продолжается.
Президент ознакомился с проводимой работой, заслушал отчёты ответственных лиц по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости и вывода населения из бедности в Ташкентском районе.
За 6 месяцев текущего года экономика района выросла на 23%. Благодаря новому строительству и запуску предприятий увеличилась база налогообложения.
В Ташкентском районе имеются 70 махаллей, живут 62 тысячи семей. Определены ответственные лица и меры по оказанию помощи 372 семьям, находящимся в тяжёлом положении.
В рамках запланированных проектов, программ занятости и предпринимательства до конца года намечено создать более 34 тысячи рабочих мест.
Президент дал поручения по реализации возможностей в домохозяйствах, стимулированию предпринимателей к трудоустройству представителей малообеспеченных семей.
«Ташкентский район находится рядом с нашей столицей. Здесь имеются огромные возможности в сфере жилья, производства, торговли, услуг. Если правильно организовать работу, в этом районе не может быть бедности. Поэтому необходимо использовать возможности, предоставляемые экономическому комплексу, махаллям, и идти от бедности к достатку», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Ожидается, что к концу года в Ташкентском районе темпы роста промышленности составят 9%, сферы услуг — 13% за счёт освоения инвестиций почти на 53 млн долларов. Целью является доведение объёма экспорта до 100 млн долларов.