Yangiyo‘l tumanida 14-oktabr kuni Toshkent viloyatidagi muhim loyihalarni ishga tushirish va qurilishini boshlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Shavkat Mirziyoyev ham ishtirok etdi, deb xabar berdi prezident matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, so‘nggi besh yilda Toshkent viloyatida sanoat hajmi 1,5 barobar ko‘payib, 107 trillion so‘mni tashkil etgan, mahalliy eksport hajmi 3,5 karra oshib, qariyb 1 milliard dollarga yetgan.
Qulay ishbilarmonlik va investitsiya muhiti sarmoyalar hajmini oshirish, ilg‘or texnologiyalarni joriy etishga xizmat qilmoqda, deyiladi xabarda. Bu orqali 2018-yilda viloyatda jami bo‘lib 20 million dollar investitsiya o‘zlashtirilgan bo‘lsa, o‘tgan yili bu raqam 1 milliard dollarga yetgan. Chet el kapitali ishtirokidagi korxonalar soni ham yil sayin ortib, hozirda 1 ming 700 tani tashkil etmoqda.
Bugungi kunda 20 milliard 360 million dollarlik 91 ta xorijiy, 4 yarim milliard dollarlik 28 ta mahalliy investitsiya loyihalari bo‘yicha ish olib borilmoqda.
Prezident marosim doirasidagi loyihalarning ahamiyatiga to‘xtalib o‘tdi.
1. Xususan, Olmaliq shahrida 1 milliard dollar investitsiya hisobidan 227 gektar maydonda “Buyuk ipak yo‘li” maxsus sanoat texnoparki quriladi. U yerda elektrotexnika, to‘qimachilik, qurilish materiallari, farmatsevtika kabi yo‘nalishlarda 100 ga yaqin korxona joylashtiriladi. 3 mingta yangi ish o‘rni yaratilib, yiliga 5 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqariladi va 300 million dollarlik eksport imkoniyati paydo bo‘ladi.
2. Yuqori Chirchiq tumanida 350 million dollar evaziga 69 gektar maydonda to‘qimachilik sanoat parki tashkil etiladi. Bu majmuada 20 dan ortiq ip-kalava, mato to‘qish va bo‘yash, tayyor tekstil mahsulotlari ishlab chiqarish korxonalari joylashtiriladi.
3−4. Mamlakatda 2030-yilgacha oziq-ovqat ishlab chiqarishni 2 barobar, eksportini 5 barobar va qo‘shilgan qiymat darajasini 3 marta oshirish maqsad qilingan. Shu maqsadda Yangiyo‘l tumanida yiliga 50 ming tonna mineral o‘g‘it va kimyoviy vositalar, Qibrayda yuqori sifatli eksportbop oziq-ovqat mahsulotlari tayyorlash korxonalari ishga tushirilmoqda.
Toshkent viloyati energetika sohasida 5,7 gigavattli quvvatlar mavjud bo‘lib, bu miqdorni oshirish maqsadida 1,5 milliard dollarlik 800 megavattdan ortiq 6 ta loyiha amalga oshirilmoqda. 2030-yilgacha umumiy quvvati 4 ming 100 megavattli elektr energiyasini saqlash tizimlarini qurish rejalashtirilgan.
5. Xitoyning yetakchi kompaniyalari ishtirokida tashkil etiladigan 3 ta loyiha bunda muhim o‘rin tutadi. Avvalo, China Datang kompaniyasi bilan Bo‘ka tumanida qiymati 240 million dollarlik quyosh elektr stansiyasi quriladi. Bu stansiyada yiliga 576 million kilovatt soat yoki 240 ming xonadon uchun yetarli elektr energiyasi olinadi. Natijada viloyatda generatsiya quvvatlari 6,5 gigavattga, elektr energiyasi ishlab chiqarish yiliga 24 milliard kilovatt soatga yetkaziladi.
6−7. Yana ikkita loyiha — China Energy Overseas Investment kompaniyasi bilan hamkorlikda Parkent va Piskent tumanlarida quriladigan 220 million dollarlik, 200 megavattli energiya saqlash tizimlari. Ular kunning tig‘iz paytlarida uzilishga yo‘l qo‘ymaslik va iste’molchilarni elektr bilan ishonchli ta’minlash imkonini beradi.
Tadqiqotlarga ko‘ra, O‘zbekistonda 3 ming 280 megavatt quvvatga ega bo‘lgan 44 ta GES qurish imkoniyati mavjud, xususan, Toshkent viloyatida gidroenergetika bo‘yicha katta salohiyat bor.
Hozirda viloyatda umumiy quvvati 1 ming 330 megavatt bo‘lgan 25 ta gidro elektr stansiyasi mavjud. Bu respublikadagi jami gidroenergetika quvvatining 60 foiziga teng.
Bugungi kunda qiymati 880 million dollar va quvvati 340 megavatt bo‘lgan yana 4 ta GES qurilmoqda. Shuningdek, 2028-yilgacha viloyatda umumiy quvvati qariyb 2 ming 400 megavatt bo‘lgan, 4 milliard 800 million dollarlik 23 ta loyiha amalga oshiriladi.
8−9. Marosimda shundan ikkitasi — Ohangaron tumanida qurilgan 2,5 megavattli kichik GES hamda Bo‘stonliq tumanida qurilgan 1,5 megavattli Ugam kichik GESi ishga tushirilmoqda. Mazkur quvvatlar yiliga 18 million 400 ming kilovatt soat “yashil” energiya ishlab chiqaradi va 7 ming 600 ta xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlaydi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14 октября в ходе поездки в Ташкентскую область принял участие в церемонии запуска девяти проектов общей стоимостью 2 млрд долларов. Церемония прошла в Янгиюльском районе, сообщила пресс-служба главы государства. Нажатием символической кнопки президент дал старт строительству и деятельности этих проектов.
В Алмалыке за счёт инвестиций в размере 1 млрд долларов будет построен специальный индустриальный технопарк «Великий шёлковый путь» на площади 227 гектаров. Здесь разместятся около 100 предприятий, работающих в таких направлениях, как электротехника, текстиль, строительные материалы, фармацевтика. Будет создано 3000 новых рабочих мест, налажено производство продукции на 5 трлн сумов в год, появится возможность экспорта товаров на 300 млн долларов, говорится в сообщении.
В Юкоричирчикском районе за 350 млн долларов будет создан текстильный промышленный парк площадью 69 гектаров. В нем разместятся более 20 предприятий по производству пряжи, крашеной ткани, готовой текстильной продукции.
В Янгиюльском районе вводятся в строй предприятия по производству 50 тысяч тонн минеральных удобрений и химических средств в год, а в Кибрае — предприятия по производству экспортоориентированной продовольственной продукции.
ташкентская область, шавкат мирзиёев
В Букинском районе совместно с компанией China Datang будет построена солнечная электростанция стоимостью 240 млн долларов. Она будет вырабатывать 576 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год, что достаточно для обеспечения 240 тысяч домохозяйств. В результате мощности генерации в области будут доведены до 6,5 гигаватт, а производство электроэнергии — до 24 миллиардов киловатт-часов в год.
Ещё два проекта — системы хранения энергии мощностью 200 мегаватт стоимостью 220 млн долларов, которые будут построены в Паркентском и Пскентском районах совместно с China Energy Overseas Investment. Они позволят избежать отключений в часы пик и надёжно обеспечивать потребителей электроэнергией.
В настоящее время в области действуют 25 гидроэлектростанций общей мощностью 1330 мегаватт. Это 60% от общей гидроэнергетической мощности нашей республики. Строятся ещё четыре ГЭС стоимостью 880 млн долларов и мощностью 340 мегаватт. До 2028 года в области также будет реализовано 23 проекта общей мощностью около 2400 мегаватт на сумму 4,8 млрд долларов.
В ходе церемонии были введены в строй две из них — малая ГЭС мощностью 2,5 мегаватта в Ахангаранском районе и малая Угамская ГЭС мощностью 1,5 мегаватта в Бостанлыкском районе. Они будут вырабатывать 18,4 миллиона киловатт-часов энергии в год и обеспечивать электроэнергией 7600 домохозяйств.