Toshkent shahrining Mirobod tumani Shahrisabz ko‘chasidagi avval Miran mehmonxonasi joylashgan, hozirda rekonstruksiya qilinayotgan binoning tom qismidagi yong‘in o‘chirildi, deb xabar qildi FVV matbuot xizmati.
Yong‘in oqibatida jabrlangan va halok bo‘lganlar haqida ma’lumotlar yo‘q.
Holatni bartaraf etish jarayoniga Favqulodda vaziyatlar vaziri Abdulla Qo‘ldoshev boshchilik qildi. Toshkent shahri hokimligining xabar berishicha, voqea joyida poytaxt hokimi Shavkat Umurzoqov, FVB, IIBB, Milliy gvardiya va Toshkent prokuraturasi rahbarlari ham ishlagan.
Hozirda yong‘in sabablari va yetkazilgan moddiy zarar miqdori aniqlanmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yilda Accor xalqaro mehmonxonalar guruhi O‘zbekistonda uchta yangi premium mehmonxona ochishni rejalashtirayotganini e’lon qilgan edi. Ulardan biri Swissôtel Tashkent brendi ostida Miran International mehmonxonasi bazasida rekonstruksiya qilinganidan keyin ochiladi. Tugatish muddati 2023-yilning uchinchi choragiga rejalashtirilgan edi.

Пожар на крыше реконструируемого здания, где раньше размещалась гостиница Miran, расположенного по улице Шахрисабз Мирабадского района Ташкента, потушен, сообщила пресс-служба МЧС.
Сообщений о пострадавших или погибших в результате пожара не поступало.
Процессом тушения пожара на месте руководил министр по чрезвычайным ситуациям Абдулла Кулдашев. По данным хокимията Ташкента, на месте происшествия также работали хоким столицы Шавкат Умурзаков, руководство УЧС, ГУВД, Национальной гвардии и прокуратуры Ташкента.
Причина возгорания и размер материального ущерба в настоящее время устанавливаются.
Напомним, в 2022 году международная гостиничная группа Accor сообщила о планах открыть три новых отеля премиум-класса в Узбекистане. Одна из них откроется под брендом Swissôtel Tashkent после реновации на базе гостиницы Miran International. Срок сдачи планировался на третий квартал 2023 года.