O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-oktabr kuni Toshkent viloyatida yangi investitsiya loyihalarini ishga tushirish marosimida tashqi mehnat migratsiyasi masalasiga alohida to‘xtaldi.
“Har safar bu yerga kelganimizda har bir shahar va tuman rivoji nima bo‘ladi, nimalarga e’tibor berishimiz kerak, degan ko‘ndalang savol turadi. Bugun sizlar bilan uchrashuvimdan maqsad — Toshkent viloyati tajribasi nuqtai nazaridan Toshkent tumani misolida ishsizlikni yo‘q qilish, chet elda bo‘lganlarni qaytarish, viloyatda bo‘lgan 62 ming aholini kambag‘allikdan chiqarishni menga aytib berishdi”, — dedi davlat rahbari. (O‘zbekiston 24 telekanali lavhasiga ko‘ra).
Ma’lum qilinishicha, bugungi kunda Toshkent viloyatining 157 ming nafar aholisi xorijda bo‘lib turibdi.
“Mening eng katta maqsadim, agar ular 1500−2000 dollar olsa, bu nur ustiga a’lo nur, biz ularga ko‘makchi, yelkadosh bo‘lamiz. Lekin undan kam oylik olsa, o‘zimizda sharoit yaratib ishlatsak, o‘ylaymanki, ana shunda adolatli tizim bo‘ladi”, — dedi u.
Eslatib o‘tamiz, prezidentning 4-apreldagi farmoniga ko‘ra, O‘zbekiston mehnat migrantlariga xorijiy tillar yoki kasb bo‘yicha malaka imtihonlarini topshirish bilan bog‘liq xarajatlar qoplanishi mumkin (basharti ular muvaffaqiyatli topshirilganda va sertifikat olinganda — BHMning 3 baravarigacha miqdorda). Qolaversa, chet elda qiyinchilikka duch kelganlar yordam olishlari mumkin. Bundan tashqari, mehnat migratsiyasidan mehnat migratsiyasidan qaytib kelgan shaxslarni ishga qabul qilgan ish beruvchilarga har bir ishga olingan xodim uchun 12 oy davomida oyiga 500 ming so‘mdan subsidiya to‘lanadi.
2024-yilning birinchi yarmida O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari hajmi 25 foizga oshib, 6,5 milliard dollarni tashkil etdi. Bu Markaziy bankning dastlabki prognozlaridan 2 barobar ko‘pdir. AQSh, Germaniya, Janubiy Koreya va Polshadan tushumlar keskin oshdi. Rossiyaning ulushi pasayishda davom etmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev yanvar oyida 100 ming nafarga yaqin fuqaroni tashkiliy ishga qabul qilish orqali xorijiy davlatlarda ishga joylashtirish uchun o‘qitishni tashkil etish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Keyinchalik, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi Germaniya, shuningdek, Janubiy Koreya, Polsha, Buyuk Britaniya va boshqa mamlakatlarda ishlash uchun 50 ming bo‘sh ish o‘rinlari uchun qabul e’lon qildi. Bu borada mehnat migrantlarini qo‘llab-quvvatlash va o‘qitish bo‘yicha ham yangi chora-tadbirlar joriy etilmoqda.
Sentabr oyida O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasida migratsiya va mobillik sohasida har tomonlama sheriklik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim imzolandi. Hujjat malakali mutaxassislar, jumladan, talabalar va professional ta’lim olayotgan shaxslar, shuningdek, ikki mamlakat hududida ishlashga intilayotgan jurnalistlar va olimlarning haqqoniy mobilligini rag‘batlantirishni nazarda tutadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14 октября во время церемонии запуска новых инвестиционных проектов в Ташкентской области остановился на вопросе внешней трудовой миграции.
«Каждый раз, когда мы приезжаем сюда, ставится конкретный вопрос, что будет с развитием каждого города и района, на что мы должны обратить внимание. Цель моей сегодняшней встречи с вами — на примере Ташкентского района добиться ликвидации безработицы, возвращения граждан, находящихся за границей, вывода из бедности 62 тысяч малообеспеченных семей», — заявил глава государства (по сюжету телеканала «Узбекистан 24»).
По его словам, сегодня за рубежом находятся 157 тысяч жителей Ташкентской области.
«Моя большая цель заключается в том, что если они получают 1500−2000 долларов, то это отлично, мы будем им помощниками и поддержим их. Если они получают меньше этой суммы, то лучше создать для них условия, чтобы они здесь работали. Думаю, это будет справедливая система», — сказал он.
Напомним, согласно указу президента от 4 апреля трудовым мигрантам Узбекистана могут компенсировать расходы, связанные с получениями профессиональных и языковых сертификатов. Те, кто попал в затруднительное положение за рубежом, могут получить помощь. Вернувшихся из трудовой миграции поддержат трудоустройством, их работодатели получат субсидии.
В первой половине 2024 года объём денежных переводов в Узбекистан вырос на 25% — до 6,5 млрд долларов. Это в 2 раза больше предварительных прогнозов ЦБ. Резко выросли поступления из США, Германии, Южной Кореи и Польши. Доля России продолжает сокращаться.
В январе президент Шавкат Мирзиёев поручил организовать подготовку около 100 тысяч граждан для трудоустройства в зарубежных странах за счёт организованного набора. Позднее Агентство по внешней трудовой миграции объявило набор на 50 тысяч вакансий для работы в Германии, а также в Южную Корею, Польшу, Великобританию и другие страны. Вводятся и новые меры по поддержке и подготовке трудовых мигрантов.
В сентябре Узбекистан и Германия подписали соглашение, облегчающее въезд в ФРГ для высококвалифицированных специалистов, в том числе студентов и лиц, проходящих профессиональное образование, а также журналистов и учёных, а также высылку незаконных мигрантов.