Toshkent viloyati uchun 1000 ta yangi avtobus xarid qilinishi rejalashtirilgan. Bu haqda viloyat hokimi Zoyir Mirzayev raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda so‘z bordi, deb xabar berdi viloyat hokimligi matbuot xizmati.
Zoyir Mirzayev, xususan, viloyat ma’muriy markazi — Nurafshon shahrini viloyatning barcha shahar va tumanlari bilan bog‘laydigan yangi avtobus yo‘nalishlarini tashkil etish uchun avtotransport vositalari xarid qilish bo‘yicha topshiriq berdi.
Nurafshon yangi tashkil etilgan liniyalar uchun logistika markaziga aylanadi. Viloyat transport boshqarmasi marshrutlarni rejalashtirish uchun aholi o‘rtasida so‘rovnoma o‘tkazadi.
Yig‘ilishda Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatiga tashrifi chog‘ida bergan topshiriqlari ijrosi ham muhokama qilindi. Asosiy masala kambag‘allikni kamaytirish va mehnat migrantlari bilan ishlash edi, endi ular mahalliy hokimiyatlar uchun ustuvor vazifaga aylanadi.
Eslatib o‘tamiz, davlat rahbari: “Agar ular 1500−2000 dollar olsa, bu nur ustiga a’lo nur, biz ularga ko‘makchi bo‘lamiz. Lekin undan kam oylik olsa, o‘zimizda sharoit yaratib ishlatsak, o‘ylaymanki, adolatli tizim bo‘ladi”, — deb ta’kidlagandi.
Zoyir Mirzayev rasmiy hisobotlardan voz kechib, real amaliy natijaga erishish muhimligini ta’kidladi. U viloyat shahar va tumanlari hokimlari oldiga har kuni kamida 20 nafar migrant bilan onlayn muloqot qilish vazifasini qo‘ydi.
Shuningdek, viloyatda migrant ayollarni o‘z vataniga qaytarish bo‘yicha shtab tashkil etilib, unga hokimning xotin-qizlar ishlari bo‘yicha o‘rinbosari Zuhra Mirgaziyeva rahbarlik qiladi. Mazkur shtab xorijdagi vatandoshlarning mehnat sharoiti, ijtimoiy-huquqiy muammolarini o‘rganadi. Ularning xohishlariga ko‘ra, xotin-qizlarning O‘zbekistonga qaytishi va ishga joylashtirilishi choralari ko‘riladi.

Для Ташкентской области планируется закупить 1000 новых автобусов. Об этом говорилось на совещании под председательством хокима Зойира Мирзаева, сообщила пресс-служба администрации региона.
Зойир Мирзаев, в частности, поручил закупить транспортные средства для создания новых автобусных маршрутов, которые соединят административный центр области — город Нурафшан — со всеми городами и районами области.
Центром логистики для вновь создаваемых линий станет Нурафшан. Областное транспортное управление проведёт опрос среди жителей для планирования маршрутов, говорится в сообщении.
На совещании обсуждалось также исполнение поручений президента Шавката Мирзиёева, данных в ходе его визита в Ташкентскую область на днях. Ключевым вопросом стало сокращение бедности и работа с трудовыми мигрантами, которые теперь станут приоритетными задачами местных властей.
Напомним, глава государства отметил: «Если они получают 1500−2000 долларов [в трудовой миграции], то это отлично, мы поддержим их. Если они получают меньше этой суммы, лучше создать для них условия здесь».
Зойир Мирзаев подчеркнул важность отказа от формальных отчётов в пользу реальной работы. Он поставил задачу хокимам городов и районов ежедневно общаться онлайн минимум с 20 мигрантами.
Кроме того, в области будет создан штаб по возвращению женщин-мигрантов на родину, его возглавит заместитель хокима по вопросам женщин и девушек Зухра Миргазиева. Этот штаб займётся изучением условий труда и социально-правовых проблем соотечественниц за границей. По желанию женщин будут приниматься меры по их возвращению и трудоустройству в Узбекистане.