AQSh Isroilni 30 kun ichida G‘azo sektoridagi gumanitar vaziyatni yaxshilash uchun choralar ko‘rmasa, harbiy yordamni qisqartirish mumkinligi haqida ogohlantirdi, deb yozmoqda New York Times va Reuters.
O‘tgan yakshanba kuni AQSh mudofaa vaziri Lloyd Ostin va davlat kotibi Entoni Blinkenning Isroil mudofaa vaziri Yoav Galant va strategik ishlar vaziri Ron Dermerga yo‘llagan maktubida “keskin ogohlantirish” yangragan.
Maktubda Isroil ko‘rishi kerak bo‘lgan chora-tadbirlar, jumladan, kuniga kamida 350 ta gumanitar yordam yuk mashinasini o‘tkazish, yordam yetkazish uchun jangovar harakatlarda tanaffuslar kiritish va favqulodda zarurat bo‘lmaganda falastinliklarni evakuatsiya qilish to‘g‘risida buyruq bermaslikni o‘z ichiga oladi.
“Ushbu chora-tadbirlarni amalga oshirish va qo‘llab-quvvatlashga doimiy sodiqlikni namoyish eta olmaslik AQSh siyosati… va tegishli AQSh qonunchiligi uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin”, — deyiladi maktubda.
Unda, xususan, AQSh yordamini yetkazib berishga to‘sqinlik qilayotgan mamlakatlarga harbiy yordam ko‘rsatishni taqiqlovchi AQSh qonunlari keltirib o‘tilgan.
Vashingtondagi noma’lum isroillik amaldor Reuters agentligiga maktub qabul qilingani va ko‘rib chiqilayotganini aytdi. “Isroil bunga jiddiy qaraydi va amerikalik hamkasblarimiz bilan ushbu maktubda ko‘tarilgan masalalarni muhokama qilish niyatida”, — dedi u.
• So‘nggi haftalarda AQSh va BMT rasmiylari G‘azoda, ayniqsa, anklav shimolida vaziyat yomonlashayotgani haqida ogohlantirishdi. Butunjahon oziq-ovqat dasturi ma’lumotlariga ko‘ra, oktabr oyi boshidan buyon G‘azoning shimoliy qismiga oziq-ovqat yetkazib berilmagan, 1 million kishi ochlik xavfi ostida. 6-oktabr kuni Isroil G‘azo shimolida HAMAS jangarilari qayta guruhlanganini aytib, quruqlikdagi operatsiyani davom ettirdi.
• AQSh bir necha bor Isroilni G‘azoda o‘t ochishni to‘xtatish to‘g‘risida bitim tuzishga chaqirdi. May oyi oxirida prezident Jo Bayden garovga olinganlarni qaytarish, o‘t ochishni to‘xtatish va Isroil qo‘shinlarini bosqichma-bosqich olib chiqishni o‘z ichiga olgan uch bosqichli tinchlik rejasini taqdim etdi. Iyun oyida BMT Xavfsizlik Kengashi AQSh rejasi bo‘yicha Isroil va HAMAS o‘rtasida sulh to‘g‘risidagi rezolyutsiyani qo‘llab-quvvatladi, ammo tomonlar kelishuvga erisha olmadi. Shu bilan birga, Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu o‘z mamlakati HAMAS ustidan to‘liq g‘alaba qozonmaguncha jang qilishini bir necha bor aytgan. Sentabr oyida Isroil Livandagi “Hizbulloh”ga qarshi harbiy operatsiya boshladi.
• Isroil AQShning harbiy yordamiga juda bog‘liq, chunki u bir vaqtning o‘zida bir nechta frontlarda urush olib bormoqda, deb tushuntiradi Axios. Amerika qonunchiligiga ko‘ra, AQSh tomonidan harbiy qo‘llab-quvvatlanayotgan va faol harbiy mojaroda bo‘lgan davlatlar AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan gumanitar yordamning uzluksiz uzatilishiga ruxsat berishi kerak. Ushbu talabning bajarilmasligi AQSh harbiy yordamining to‘xtatilishiga olib kelishi mumkin. O‘tgan yilning mart oyida Isroil hukumati Bayden ma’muriyatiga ushbu shartlarga rioya qilish bo‘yicha yozma majburiyat yuborgan edi.

США предупредили Израиль, что могут сократить военную помощь, если израильские власти не предпримут шаги для улучшения гуманитарной ситуации в секторе Газа в течение 30 дней, пишут New York Times и Reuters.
«Резкое предупреждение», как называет его NYT, прозвучало в письме министра обороны США Ллойда Остина и госсекретаря Энтони Блинкена, направленном в минувшее воскресенье министру обороны Израиля Йоаву Галанту и министру стратегических дел Рону Дермеру.
В письме излагаются меры, которые должен принять Израиль, в том числе пропускать не менее 350 грузовиков с гуманитарной помощью в сутки, ввести перерывы в боевых действиях для доставки помощи и и не отдавать приказы об эвакуации палестинцев, когда в этом нет оперативной необходимости.
«Неспособность продемонстрировать постоянную приверженность осуществлению и поддержанию этих мер может иметь последствия для политики США… и соответствующего законодательства США», — говорится в письме.
В нем, в частности, перечисляются законы США, запрещающие оказание военной помощи странам, которые препятствуют доставке американской помощи.
Неназванный израильский чиновник в Вашингтоне сообщил Reuters, что письмо было получено и рассматривается. «Израиль относится к этому серьёзно и намерен обсудить с нашими американскими коллегами вопросы, поднятые в этом письме», — заявил он.
• В последние недели официальные лица США и ООН предупреждали, что условия в Газе ухудшаются, особенно на севере анклава. По данным Всемирной продовольственной программы, с начала октября в северную часть Газы не поступало продовольствия, под угрозой голода находится 1 миллион человек. 6 октября Израиль возобновил наземную операцию на севере Газы, заявив, что туда перегруппировались боевики ХАМАС.
• США неоднократно призывали Израиль к заключению соглашения о прекращении огня в Газе. В конце мае президент Джо Байден представил трехэтапный мирный план, подразумевающий возвращение заложников, прекращение огня и постепенный вывод войск Израиля. В июне Совбез ООН поддержал резолюцию о перемирии между Израилем и ХАМАС по плану США, но стороны так и не пришли к соглашению. Премьер Израиля Биньямин Нетаньяху при этом не раз говорил, что его страна будет сражаться до полной победы над ХАМАС. В сентябре Израиль также начал военную операцию против «Хезболлы» в Ливане.
• Израиль сильно зависит от военной помощи США, поскольку ведёт войну на нескольких фронтах одновременно, поясняет Axios. Согласно американскому законодательству, страны, получающие военную поддержку США и находящиеся в активном военном конфликте, должны разрешать бесперебойную передачу поддерживаемой США гуманитарной помощи. Невыполнение этого требования может привести к приостановке военной помощи США. В марте прошлого года правительство Израиля направило администрации Байдена письменное обязательство соблюдать эти условия.