Toshkent shahri hokimligi “Toshkent invest” kompaniyasi bilan birgalikda poytaxt tadbirkorlarini Yangihayot tumanida davlat-xususiy sherikligi (DXSH) asosida jamoat savdo va ko‘ngilochar bulvarini tashkil etish bo‘yicha ekologik loyihada ishtirok etishga taklif qildi.
“Ushbu bulvar — bolalar bilan dam olish, gastronomiya, ko‘ngilochar tadbirlar va shahar hayoti birlashadigan joy”, — deyiladi poytaxt hokimligi xabarida. Rejaga ko‘ra, bulvar hudud aholisining sport, savdo-sotiq bilan shug‘ullanishi uchun ham imkoniyat yaratadi.
Loyiha inshootlari yengil konstruksiyalardan quriladi, bu esa investorlar uchun qurilish jarayonini tezlashtiradi, deyiladi xabarda. Dastlabki bosqichda loyiha quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
• gastronomik hudud: qahvaxonalar, restoranlar, tez tayyorlanuvchi taomlar (fast food) va boshqalar;
• sport hududi: fitnes markazi, basketbol maydonchasi, futbol maydoni va ko‘cha sporti uchun boshqa inshootlar, shuningdek, sport tovarlari do‘konlari;
• savdo hududi: kiyim-kechak do‘konlari, eko bozor va boshqa savdo binolari;
• bolalar ko‘ngilochar hududi: batut markazi, o‘yin maydonchalari va bolalar avtodromi.
Loyiha maydoni 3,1 gektarni, bulvarning uzunligi esa 1 kilometrni tashkil etadi. Rejalashtirilgan konteynerlar (savdo maydonchalarini joylashtirish uchun) 250 ta bo‘ladi.
Hokimlikning qayd etishicha, obyekt davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida investorga uzoq muddatli ijaraga berilishi mumkin.
Manzil: Yangixayot tumani, Sergeli-8 turar joy massivi, Toshkent halqa avtomobil yo‘li bo‘ylab (4R21).
Loyihaning dastlabki konsepsiyasi allaqachon ishlab chiqilgan bo‘lib, uni “Toshkent invest” kompaniyasi bilan bog‘lanish orqali ko‘rish mumkin.

Хокимият Ташкентa совместно с компанией «Ташкент Инвест» пригласил предпринимателей столицы принять участие в экологическом проекте по созданию общественного торгово-развлекательного бульвара в Янгихаётском районе на основе государственно-частного партнёрства (ГЧП).
«Этот бульвар станет местом для отдыха с детьми, гастрономии, развлекательных мероприятий и городской жизни», — говорится в сообщении столичной администрации. По замыслу, бульвар будет также предоставлять жителям района возможности для спорта и торговли.
Сооружения проект будут строиться из лёгких конструкций, что ускорит процесс строительства для инвесторов, отмечается в сообщении.
На начальной стадии проект включит в себя:
• гастрономическую зону: кафе, рестораны, фаст-фуд и другие заведения;
• спортивную зону: фитнес-центр, баскетбольная площадка, футбольное поле и другие сооружения для уличного спорта, а также магазины спортивных товаров;
• торговую зону: магазины одежды, эко-рынок и другие торговые помещения;
• детскую развлекательную зону: батутный центр, игровые площадки и детский автодром.
Площадь проекта составит 3,1 га, а планируемая длина бульвара — 1 км. Планируемое количество контейнеров (для размещения торговых площадок) — 250.
В хокимияте отметили, что объект может быть передан инвестору в долгосрочную аренду на условиях государственно-частного партнерства.
Адрес: Янгихаётский район, территория жилого массива Сергели-8, вдоль Ташкентской кольцевой автодороги (4R21).
Отмечается, что для проекта уже разработана предварительная концепция, с ней можно ознакомиться, обратившись в компанию «Ташкент Инвест».