Qozog‘iston mintaqaviy siyosat va Markaziy Osiyodagi barcha qo‘shnilari bilan yaqin hamkorlikka “mutlaqo sodiq,” dedi Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev 17-oktabr kuni Astana Think Tank Forum yig‘ilishida.
“Biz qanchalik keng hamkorlik qilsak, Qozog‘iston va Markaziy Osiyoning boshqa mamlakatlari manfaatlari uchun shunchalik yaxshi”, — dedi Toqayev moderatorning mintaqaviy hamkorlik orqali o‘rta davlatlar pozitsiyasini ilgari surish haqidagi savoliga javoban.
Qozog‘iston rahbarining so‘zlariga ko‘ra, mintaqadagi hozirgi vaziyat “bundan 10 yil oldingi holatdan keskin farq qiladi”. “Hozir bizda faol hamkorlik rivojlanmoqda, keng ko‘lamli masalalar bo‘yicha ko‘p qirrali aloqalar yo‘lga qo‘yilgan. Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari muntazam ravishda „soatlarni taqqoslaydigan“ uchrashuvlar o‘tkazmoqda. Bu uchrashuvlar juda samarali”, — dedi u.
“Bizning siyosiy prinsiplarimiz strategik muvozanatni mustahkamlashga qaratilgan. O‘ylaymanki, Markaziy Osiyo jahon xaritasida tobora ko‘zga tashlanib bormoqda. Umid qilamanki, Markaziy Osiyodagi hamkasblarim bu fikrga qo‘shilishadi. Biz ushbu juda muhim hududning salohiyatini mustahkamlash uchun barcha imkoniyatlarni ishga solamiz”, — dedi Toqayev.
Uning qo‘shimcha qilishicha, mintaqaviy va o‘rta darajadagi davlatlarning ovozlari BMT Xavfsizlik kengashida eshitilishi kerak.
“Biz yanada inklyuziv va barqaror xalqaro tizimni ko‘rishni xohlaymiz. Davlatlar kichik yoki katta bo‘lishidan qat’i nazar, yaxshiroq dunyo barpo etishga hissa qo‘shish imkoniyatiga ega bo‘lishi kerak”, — dedi Qozog‘iston yetakchisi.
Forumda Toqayev Rossiya-Ukraina urushini hal qilish masalasi bo‘yicha yana bir bor fikr bildirdi. U “Rossiya harbiy jihatdan yengilmas” ekanini takrorladi va rossiyaliklar prezident Vladimir Putin siyosatini qo‘llab-quvvatlashini aytdi.
“Shuning uchun biz tinch yo‘l bilan hal qilish yo‘llarini izlash zarur deb hisoblaymiz va barcha davlatlarning, jumladan, Xitoy va Braziliyaning ham real rejalarini qo‘llab-quvvatlaymiz. Boshqa yo‘l yo‘q. Muqobillik — bu o‘zaro qirg‘in urushi. Ehtimol, ba’zi dunyo kuchlari bundan manfaatdordir, ammo bu tubsizlikka olib boradigan yo‘l. Konstruktiv muzokaralar orqali tinchlikka intilish zaiflik belgisi emas, balki strategik aql-idrokning ifodasi”, — dedi Qozog‘iston rahbari.
Sentabr oyida Germaniya kansleri Olaf Shols bilan uchrashuvda Toqayev Ukraina urushi bo‘yicha Braziliya va Xitoyning tinchlik rejasini qo‘llab-quvvatlagan edi. O‘shanda u urushning yanada kuchayishi “hamma narsa uchun tuzatib bo‘lmaydigan oqibatlarga” olib kelishini aytgandi.

Казахстан «абсолютно привержен» региональной политике и тесному сотрудничеству со всеми своими соседями в Центральной Азии, заявил президент страны Касым-Жомарт Токаев на заседании Astana Think Tank Forum 17 октября.
«Чем шире мы будем сотрудничать, тем лучше для интересов Казахстана и других стран Центральной Азии», — сказал Токаев, отвечая на вопрос модератора о продвижении позиций средних держав через региональное сотрудничество.
По словам главы Казахстана, нынешняя ситуация в регионе «сильно отличается от той, что была 10 лет назад». «Сейчас у нас развивается активное сотрудничество, налажены многогранные связи по широкому спектру вопросов. Главы государств Центральной Азии регулярно проводят встречи, где „сверяют часы“. Эти встречи весьма продуктивны», — подчеркнул он.
«Наши политические принципы направлены на укрепление стратегического баланса. Я думаю, что Центральная Азия становится все более заметной на карте мира. Я надеюсь, что мои коллеги в Центральной Азии согласятся с этим. Мы будем делать все возможное для укрепления потенциала этого очень важного региона», — отметил Токаев.
Он добавил, что голоса региональных держав и средних держав должны быть услышаны в Совете безопасности ООН.
«Мы хотели бы видеть более инклюзивную и устойчивую международную систему. Государства, независимо от того, какие они — маленькие или большие, должны иметь возможность вносить свою лепту в построение лучшего мира», — сказал казахстанский лидер.
На форуме Токаев вновь высказался по вопросу урегулирования российско-украинской войны. Он повторил, что «Россия в военном отношении непобедима» и упомянул о поддержке россиян политики президента Владимира Путина.
«Поэтому мы считаем необходимым искать варианты мирного урегулирования и поддерживаем реалистичные планы всех государств, включая Китай и Бразилию. Другого пути нет. Альтернатива — это война на взаимное истребление. Возможно, некоторые мировые силы заинтересованы в этом, но это путь в бездну. Стремление к миру путём конструктивных переговоров — это не признак слабости, а проявление стратегического благоразумия», — сказал глава Казахстана.
На встрече с канцлером Германии Олафом Шольцом в сентябре Токаев уже выступал в поддержку мирного плана Бразилии и Китая по войне в Украине. Тогда он заявил, что дальнейшая эскалация войны приведёт к «непоправимым последствиям для всего