16-oktabr kuni O‘zbekiston va xorijdagi saylov uchastkalarida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi, shuningdek, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlariga deputatlar saylovi bo‘yicha muddatidan oldin ovoz berish boshlandi. U 23-oktabrgacha davom etadi. Saylovlar 27-oktabr kuniga belgilangan.
Saylov kuni o‘z yashash joyida bo‘la olmagan saylovchilar muddatidan oldin ovoz berishlari mumkin. Saylov uchastkasiga kelgan saylovchi arizada saylov kuni kelmaganining sababini (ta’til, xizmat safari, chet elga chiqish va h.k.) ko‘rsatishi shart.
Avvalroq 39 ta davlatda deputatlar saylovi bo‘yicha 57 ta saylov uchastkasi tashkil etilgani, shundan 26 ta davlatda muddatidan oldin ovoz berish (qolganlarida — saylov kuni) o‘tkazilayotgani xabar qilingandi. Muddatidan oldin ovoz berish uchun O‘zbekiston fuqarolari joylarga boradigan ko‘chma saylov uchastkalaridan ham foydalanishi mumkin.
“Gazeta.uz” O‘zbekiston diplomatik vakolatxonalari tomonidan taqdim etilgan ayrim xorijiy uchastkalardan olingan suratlarni taqdim etadi.

16 октября на избирательных участках в Узбекистане и за рубежом началось досрочное голосование по выборам депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, а также областные, районные и городские кенгаши народных депутатов. Оно продлится до 23 октября. Выборы намечены на 27 октября.
Проголосовать досрочно могут избиратели, не имеющие возможности в день выборов находиться по месту жительства. Придя на участок, избиратель должен в заявлении указать причину отсутствия в день выборов (отпуск, командировка, выезд за границу
Ранее сообщалось, что в 39 странах создано 57 избирательных участков по выборам депутатов, из них досрочное голосование проходит в 26 странах (в остальных — в день выборов). Для досрочного голосования используются также мобильные участки, выезжающие к местам дислокации граждан Узбекистана.
«Газета.uz» предлагает фотографии с некоторых зарубежных участков, предоставленные дипломатическими представительствами Узбекистана.